Dokumentumok
Nyomtatóbarát változat
Cím:
Add tovább! - Az aktív európai állampolgáriság ügyének előmozdítása
Pass it on! - Promotion of Active European Citizenship
Szerző:
Vercsg Ilona
Ország:
A kiadás helye:
Budapest
A kiadás éve:
2006
Kiadó:
Közösségfejlesztők Egyesülete
Terjedelem:
Nyelv:
magyar, angol
Tárgyszavak:
európai állampogáriság, european citizenship
Állomány:
Forditas:
Megjegyzés:
Annotáció:
Leltár:
Raktári jelzet:
E


Az Európai Bizottság támogatást nyújtott ennek a projektnek a költségeihez.
Ez a kiadvány (közlemény) a szerző nézeteit tükrözi, és az Európai Bizottság nem tehető felelőssé az abban foglaltak bárminemű felhasználásért.


Add tovább európai tapasztalataidat! Aktív Európai Állampolgáriság tananyag
Add tovább! Tananyag az aktív európai állampolgáriságról.doc

Add tovább és gazdagítsd európai ismereteidet! Szakmaközi nyári egyetem

Add tovább és gazdagítsd európai ismereteidet! Állampolgári Részvétel Hete

Add tovább és gazdagítsd európai ismereteidet! A projekt eredményeit népszerűsítő konferencia megrendezése - Közösség konferencia

A program / The Program
Hu
Add tovább!
Az aktív európai állampolgáriság ügyének előmozdítása
A Közösségfejlesztők Egyesülete által megvalósuló projekt
2006. május 1 - 2007. február 28.


"Add tovább" – Az aktív európai állampolgáriság elősegítése Magyarországon” projekt
Aktív Európai Állampolgáriság EU program - DG EAC 46/05

Tevékenységek
1. Add tovább európai tapasztalataidat! Innovatív tananyagfejlesztés műhelymunka keretében, az országos közösségfejlesztő hálózaton belül
A tervezett tananyag címe: Active European Citizenship. 2 fő részből fog állni:
Az első rész rövid áttekintést fog adni az európai állampolgárság meghatározásáról, a társadalmi kirekesztés és egyenlőtlenség problémáiról, az EU társadalmi dimenziójáról, az EU intézményeiről, a részvételi demokrácia európai fejlesztéséről (az EU polgárai mint döntéshozók, az új társadalmi mozgalmak, a civil párbeszéd), valamint az Európában szerveződő életről (utazás és letelepedés, munkavállalás, tanulmányok folytatása az EU-ban, ingyenes on-line tanfolyamok).
A második rész igazi innovációt fog hordozni, amennyiben a magyar közösségfejlesztés története során először vállalkozik arra, hogy feltárja és összegezze a közösségfejlesztő szakemberek és önkéntesek által felhalmozott európai tapasztalatokat. Olyan tapasztalatokra gondolunk, amelyeket a hálózat tagjai a rendszerváltás óta eltelt 16 évben szereztek a cselekvő állampolgáriság és a részvétel fokozása terén tanulmányutak, cserék, konferenciák stb. révén, s amelyekről megfelelő leírásokkal is rendelkeznek (projektek, „jó gyakorlat”, esettanulmányok).
A tananyag rugalmas tanulmányi program lesz, amelyet többféleképpen is végig lehet követni, s a tanulmányozó csoport összetételétől és előzetes felkészültsége szerint alakítani. A cél az élményszerű tanulás és annak megértése, hogy az állampolgáriság új tartalmai és megnyilvánulási formái Európában miként alakíthatják át az európai társadalmat.
2. Add tovább Európáról szóló tudásodat! 7 bevezető képzés a 7 magyarországi régió közösségfejlesztő hálózati tagjai számára az innováció továbbadására
A projekt következő tevékenysége e tudás használatba vétele, továbbadása. A bevezető (pilot) képzések egy-egy bentlakásos hétvége keretében valósulnak meg, hallgatói azok az állampolgárok lesznek, akik az utóbbi évben helyi cselekvésbe fogtak, s akik többet szeretnének tudni az állampolgáriságról és az EU-ról.
A képzéseket a „Közösségi kezdeményezések szakmai támogató hálózatából” a tananyagon dolgozó fiatal tanárok vezetik, a résztvevőket pedig ugyanennek a hálózatnak a 19 megyei műhelye vonja be a képzésbe, a 7 magyarországi régióban.
3. Add tovább és gazdagítsd európai ismereteidet! 1. Szakmaközi nyári egyetem az aktív európai állampolgáriságról
A Közösségfejlesztők Egyesülete és a Szövetség a közösségi részvétel fokozásáért Egyesület nyári egyetemre hívja a projektbe bevont műhelyek, a képzések résztvevőit és rajtuk kívül más szakmák és civil mozgalmak képviselőit – környezetvédőket, művelődésszervezőket, szociális munkásokat, felnőttképzőket, vidékfejlesztőket, etc. -, hogy a saját területükön átélt és megismert hazai és nemzetközi tapasztalatokat, a részvételi demokrácia módszereit és technikáit egymással megosszák. Néhány, az EU-ról kiemelkedő szaktudással rendelkező szakembert is meghívunk az aktív európai állampolgáriság kérdéskörében mind szélesebb körüljárására.
4. Add tovább és gazdagítsd európai ismereteidet! 2. Állampolgári Részvétel Hete – figyelemfelkeltő egyhetes országos akció az aktív európai állampolgáriságról
A CEE Citizens Network-kel 2006-ban másodízben szervezzük meg az Állampolgári Részvétel Hetét. Ebben az évben szervezeteink a magyar rendezvények középpontjába az aktív európai állampolgáriságot és a közösségfejlesztés európai dimenzióját helyezik.
A projektbe bevont önkéntesek és szakemberek által szervezett rendezvények harsányan, mindenki által érzékelhetően hívják fel a szűkebb és tágabb társadalmi környezet figyelmét az aktív európai állampolgáriságra. A programok a közjó gyarapítását, a helyi közösségi és civil cselekvést helyezik a középpontba, s azt is bemutatják, hogy mindez lehetséges. Helyi, megyei és országos akciók, szakmai és civil találkozók, médiaesemények, nyilvános gyűlések adják az Állampolgári Részvétel Hetének programját.
Az eseményeket a Közösségfejlesztők Egyesülete szervezi a Közösségi kezdeményezéseket támogató szakmai hálózattal és a Szövetség a Közösségi Részvétel Fejlesztéséért Egyesülettel közösen.
5. Add tovább és gazdagítsd európai ismereteidet! 3. A projekt eredményeit népszerűsítő konferencia megrendezése
A demokrácia és az aktív állampolgáriságért folytatott erőfeszítéseink bemutatása és terjesztése a 2006. évi Közösség Konferencián.
A konferenciára meghívjuk azokat a külföldi kollégáinkat, akiknek gyakorlata a legközelebb áll az aktív európai állampolgáriság témájához: John Grayson tutort és Marion Horton közösségfejlesztőt a Northern College-ból (Barnsley, U.K. demokráciát tanító felnőttképzések); Hans Andersont, a CESAM közösségfejlesztői szervezet igazgatóját (Örebro, Svédország – Demokrácia Napok); Ruben David Fernandezt, a Desenvoluppament Communitari közösségfejlesztőjét (Barcelona – demokráciaépítés multikulturális kontextusban); Chuck Hurt-t, a CEE Citizens Network elnökét (Szlovákia – CEE Citizens Participation Week); Bohdan Skrzypczak-t, a CAL közösségfejlesztő szervezet vezetőjét (Varsó – School of Social Animators) és Mariana Milosheva-Krush-t, a C.E.G.A. közösségfejlesztő szervezet board-member-ét (Sofia; cselekvő állampolgáriság – cigány és török kisebbségi csoportok).
A konferencia 3 napján minden délelőtt 2 külföldi (az első napon 3) és 2, a projektet megvalósító magyar előadó (az első napon 3) biztosítja az inputot, délután pedig műhelymunkák következnek.
A konferencia célja egy közös európai tudás létrehozása az európai aktív állampolgáriság fejlesztési lehetőségeiről.
6. Add tovább a projekt tapasztalatait minden érdeklődőnek! Publikációk
Az Active European Citizenship tananyagot 30 példányban kinyomtatjuk és kézikönyv formájában kiadjuk az azt kidolgozó műhely tagjai és a 7 bevezető képzés facilitátorai számára.
Kiadunk a projektről egy „Parola” számot. Ebben a számban bemutatjuk a projekt eredményeit, az aktív európai állampolgáriság példáit és a konferencia előadásait.
Az eredményeket és az értékelést a honlapon tesszük közzé: www.kka.hu
Az országos, regionális, megyei és helyi média várhatóan mintegy 50 cikket, beszámolót, riportot és fotót jelentet meg, amelyet összegyűjtünk és megjelentetjük a fenti honlapon.

Várható hatás
A projekt változatos módon foglalkozik az aktív európai állampolgárisággal: összegzi, bővíti, elmélyíti és terjeszti a róla szóló tudást, felhívja a közvélemény figyelmét annak fontosságára és tartalmára, s ezáltal fokozza annak érzékenységét, bekapcsolja a magyarországi közösségfejlesztési törekvéseket az európai vérkeringésbe.
A projekt hatását fokozza, hogy a közösségfejlesztő hálózat műhelyei és tagjai kiterjedt kapcsolatokkal bíró közösségi emberek, akik a maguk lokalitásában közösségi-civil mozgalmat szerveznek. Általuk a projekt hatása megsokszorozódik. Ezt szolgálja a projekt „Add tovább” jellege is.
A projekt tartalma beépül a közösségfejlesztők és képző intézményeinek szakmai tudásába, s ezzel a pályázó és partnerei, s általuk a közösségfejlesztő hálózat kapacitását jelentősen bővíti.

A terjesztés módja
A fentiek ismertetett terjesztési módokon kívül (konferencia, publikációk) nagy hangot fog kapni a projekt az országos és a megyei médiában (helyi lapok, közösségi, közszolgálati és kereskedelmi televíziók, rádiók). Valamennyi publikációnkon fel fogjuk tűntetni a projekt címét, logoját és a szponzoráló szervezetet.

Az értékelés mennyiségi és minőségi módja
Ahol alkalmazható, értékelő lapokat adunk ki a résztvevőknek, amelyek tartalmaznak objektív indikátorokat - elégedettségi skálák, az összejövetelek tartalmára, hosszára, a megvalósítás minőségére vonatkozó mérőszámok –, és a szubjektív véleményeknek kifejtésére is lehetőséget adnak.
A projekt lezáró szakaszában a projektet vezető partnerek összevetik a résztvevők értékeléseit, a projekt teljesítményeit a rendelkezésre álló idővel és forrásokkal, az eredményeket a kitűzött célokkal, elemzik a hibákat, problémákat, akadályokat és kifejtik véleményüket, hogy a projektben megkezdett munka a jövőben milyen reális fejlődésnek nézhet elébe. A kritikai értékelés felkerül a közösségfejlesztés magyarországi honlapjára.


A program teljes szövege magyarul:
Projekt magyarul.doc

The Program in English:
Project English.doc

Dokumentumok