Közösségfejlesztés

Lemezújság archívum
Nyomtatóbarát változat
Cím:
Az SOS gyermekfalvak történetének momentumai
Szerző:
Vajna Gáborné
Folyóirat:
PC Lemezújság
Állomány:
Év:
1992
Szám:
36.szám
Oldalszám:
A cikkben lévő
Nevek:
Intézmények:
SOS Gyermekfalu Magyarországi Egyesülete
Települések:
Tárgyszavak:
gyermekfalu, árvaellátás, SOS germekfalvak története
Megjegyzés:
B50_36.txt
Annotáció:

Az SOS gyermekfalvak történetének legfontosabb momentumai
1949
Hermann Gmeiner először fordul hazája, Ausztria lakosságához támogatást kérve az elhagyott gyermekek számára gyermekfalu építéséhez. Elhelyezik a Béke Háza - az első SOS gyermekfaluház - alapkövét Imstben, Tirolban. Megalakítják az osztrák SOS gyermekfalu Egyesületet.
1954
Imstben már 15 ház van. Második gyermekfalu építését tervezik Ausztriában. További nemzeti SOS-egyesületek jönnek létre Franciaországban, Németországban, Olaszországban.
1955
Megépül az első ifjúsági ház Innsbruckban a gyermekfaluból kinövő, továbbtanuló ifjak számára. Az SOS-gyermekfalu nevelési rendszerének fontos eleme a felnövő fiatalokról való gondoskodás.
1963
A SOS Gyermekfalu eszme talajra talál Ázsiában és Dél-Amerikában. Felépül az első SOS gyyermekfalu Koreában, Argentínában, Equadorban és Uruguayban.
1964
Megalakul az SOS gyermekfalu egyesületek nemzetközi egyesülete, az SOS Kinderdorf International, hogy az egész világon segítse, szervezze SOS-gyermekfalvak építését, fenntartását.
1966
14 országban 28 SOS gyermekfalu működik, folyamatban van további 11 gyermekfalu építése és már 9 új gyermekfalu tervei készülnek. Az SOS-gyermekfalvak támogatóinak száma eléri a 2 milliót.
1969
Imst után 20 évvel felépül az első SOS gyermekfalu Vietnamban.
1970
Elefántcsontparton felépül az első afrikai SOS gyermekfalu. Továbbiak épülnek Afrikában és Közép-Amerikában.
1979
A "Gyermekek Nemzetközi Éve" idején 30 új SOS gyermekfalu nyitja meg kapuit. Az SOS gyermekfalu-munkát több, mint 4 millió ember támogatja 60 országban.
1980
Szociális központokkal, iskolákkal, anya tanácsadókkal, tanműhelyekkel, kórházakkal bővül az SOS-gyermekfalu-munka területe.
1982
Az SOS gyermekfalvak és a környezetükben élő lakosságot segítő egyéb létesítmények száma a világ több, mint 70 országban több, mint 200. Megnyílik Innsbruckban a Hermann Gmeiner Akadémia, az SOS gyermekfalu munkatársak képzésére, a gyermekfalvak nevelési tapasztalatainak feldolgozására.
1983
Megalakul az SOS Gyermekfalu magyarországi Egyesülete, az első olyan társadalmi szerveződés, amely vállalja az elhagyott gyermekek családi jellegű nevelését, egészen az önállóvá válásáig. Elhelyezik Battonyán az első magyar SOS gyermekfalu alapkövét, Hermann Gmeiner jelenlétében. Az SOS Kinderdorf International vállalja a gyermekfalu-építés költségeinek túlnyomó részét, valamint a fenntartás költségeit 3 évre.
1986
Április 26-án meghalt Hermann Gmeiner. Hagyatéka egy a világot átfogó szociális szervezet, amely 50 000 gyermek számára tart fenn maradandó otthont és ezzel reményt a jövőjük számára. Utódja Helmut Kutin, aki az imsti SOS-gyermekfaluban nevelkedett és életcélja a segítségre szoruló gyermekek és az SOS gyermekfalvak ügyének szolgálata.
1989
Kecskeméten elhelyezik a második magyar SOS gyermekfalu alapkövét.
1990
Elkészül és ünnepélyesen átadásra kerül a kecskeméti SOS gyermekfalu. A gyermekfalu gyermekei új otthonukban kezdik az új tanévet.
1991
Hermann Gmeiner halála után öt évvel tovább szélesedik az SOS gyermekfalvak, létesítmények hálózata. A kelet-európai politikai változások nyomán új gyermekfalvakat terveznek, építenek Lengyelországban, a volt Szovjetunióban, Bulgáriában, Romániában. Lerakják Kőszegen a harmadik magyar SOS gyermekfalu alapkövét.
1992
Folyamatban van a kőszegi SOS gyermekfalu építése, illetve a leendő SOS-anyák felkészítése. Ifjúsági ház épül Szeged- Tápén a gyermekfalvakból kinövő, továbbtanuló, illetve munkát vállaló ifjú emberek önállóvá válásának előkészítésére.
Az SOS gyermekfalvak szerte a világon ugyanazon négy alapelv szerint szerveződnek. Ezek:
1. Minden elhagyott gyermek újra anyára talál, aki őt szereti és biztonságot, védettséget ad a számára. Az SOS- anya önállóan neveli a rábízott 6-8 gyermeket, a természetes családhoz hasonlóan.
2. Testvérként nevelkednek a különböző életkorú gyermekek az SOS gyermekfalu-családban. A vér szerinti testvérek együtt nevelkednek a családba fogadott többi gyermekkel. A felnövekvő testvérek később is segítik, támogatják egymást.
3. Az a ház, amelyben az SOS gyermekfalu-család él, SOS-anya irányításával az ott nevelkedő gyermekek maradandó otthona, ahová felnőttként is visszatérhetnek az anyához, kisebb testvéreikhez.
4. Az SOS gyermekfaluban 10-12 család él, számukra ez az elsőrendű együttnevelő közösség. A gyermekek a település iskolájába járnak, sokoldalú kapcsolatuk van iskolatársaikkal, környezetükkel. Az SOS gyermekfalu segíti, alakítja a gyermekek kapcsolatait a környezetükkel.

Mellékeljük az SOS Gyermekfalu Magyarországi Egyesületének hozzánk intézet levelét.

Tisztelt Asszonyom/Uram!
A saját családjukból kikerült, támasz és segítség nélkül maradt gyermekek érdekében szeretnénk az Ön személyes segítségét kérni. Ezeket a gyermekeket fogadják be az SOS gyermekfalvak, hogy felnevelve, egészen az önállóvá válásig segítsék őket. Az SOS gyermekfaluban a gyermekek az elvesztett családi otthon helyett szerető nevelőanyát kapnak vér szerinti testvéreikkel és a családba fogadott többi gyermekekkel együtt testvérként nevelkednek. Az SOS gyermekfalvakat egyesületünk a magyar adományozók támogatásából és az SOS gyermekfalvak nemzetközi szövetsége, az SOS Kinderdorf International segítségével tartja fenn. Közeledik a karácsony. Kérjük, hogy lehetősége szerint vállaljon Ön is részt az elhagyott gyermekek sorsa iránti felelősségünkből és segítsen abban, hogy ők is érezhessék a felnőttek jószándékú támogatását, amelyet saját családjuk nem tudott megadni a számukra. Az SOS gyermekfalvak alapítója Hermann Gmeiner szép és igaz gondolata, hogy aki segít ezeken a gyermekeken, hidat épít az emberek között, hogy esélyt kapjon a világban a jó - a gyülölettel és a háborúval szemben. Ezek a gyermekek - felnövekedve - továbbadják azt a szeretetet, támogatást, amit ma Öntől és minden támogatónktól kapnak.
Az SOS gyermekfalvak számára felajánlott pénzösszeg közérdekű kötelezettségvállalásként az APEH engedélye alapján az adóalapból levonható. (OTP 218-98055 szlaszám: 508-9402 SOS Gyermekfalu Magyarországi Egyesülete 1525 Bp. Pf. 29.) Jószándékú segítségét előre is köszönjük.
Az SOS Gyermekfalu Magyarországi Egyesülete vezetőségének megbízásából:
Vajna Gáborné ügyvezető titkár



Lemezújság archívum
Közösségfejlesztés