Közösségfejlesztés

Lemezújság archívum
Nyomtatóbarát változat
Cím:
Tájékoztató Gyermekjogi Műhelyről
Szerző:
Folyóirat:
PC Lemezújság
Állomány:
Év:
1992
Szám:
33.szám
Oldalszám:
A cikkben lévő
Nevek:
Intézmények:
Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat, Gyermekérdekek Magyarországi Fóruma
Települések:
Tárgyszavak:
gyermekjog, gyermekvédelem
Megjegyzés:
Annotáció:

Tájékoztató a Gyermekjogi Műhelyről
A Gyermekjogi Műhely a Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat és a Gyermekérdekek Magyarországi Fóruma között 1991. április 30-án létrejött megállapodás szerint alakult "A Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat és a Gyermekérdekek Magyarországi Fóruma közös munkacsoportja" jogutódja, amelynek létrehozásáról és támogatásáról a Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat és a Gyermekérdekek Magyarországi Fóruma újabb megállapodást kötött.
A műhely címe: Budapest XIII., Dolmány utca 12., levelezési címe: 1325 Budapest Pf. 68. telefonszáma: 140-8590/49, telefaxszáma: 149- 4968
A műhely tagja dr. Biró Endre jogtanácsos, Csizmár Gábor szociológus, Deutsch Tamás joghallgató, Körmendy-Ékes Judit joghallgató, Pál Tamás szociológus, Papp György politológus, dr. Vilusz Antónia bíró. A műhely nevében kötelezettségvállalásra a műhely tagjai által meghatározott tartalmú mandátum alapján Papp György és dr. Vilusz Antónia, a műhely szerkesztői jogosultak.
A műhely álláspontjának kifejtésére annak bármelyik tagja jogosult. A műhely fő tevékenységi formái
A műhely szakmai tevékenysége alapdokumentumának tekinti A Gyermek Jogairól Szóló Egyezményt.
A műhely részt vesz a Gyermekek a jognak asztalánál című dokumentum szakmai és társadalmi vitáiban; azok tapasztalatait beépíti a dokumentum tartalmába. Ennek keretében elfogad meghívásokat egyes vitákon, tapasztalatcseréken való részvételre, s maga is szervez ilyen alkalmakat.
A műhely közreműködik a jogalkotási folyamatokban az alábbiak szerint:
- "előidejű" közreműködés keretében
- a törvénytervezetek esetében szakmai véleményével igyekszik befolyást gyakorolni a törvényhozásra,
- a kormány- és miniszteri szintű jogszabályokat folyamatos elemzés alá vonja
a gyermeki jogok szempontjából.
A műhely saját elhatározásából eddigi munkájának folytatásaként alapvető elemző és kidolgozó munkát végez az alábbi témakörökben:
- A gyermeki jogok az alkotmányozásban
- Gyermek- és ifjúságvédelmi gondoskodás, gyermek- és ifjúságvédelem
- A nagy ellátó rendszerek és a gyermek A műhely szolgáltatásként vállalja
- ismeretterjesztő előadások, foglalkozások, tájékoztatók megtartását, szakmai tanácskozásokon referátumok, korreferátumok, szakanyagok elkészítését, összeállítását;
- egyedi és konkrét esetek, problémák elemzését abban az esetben, ha azok közvetítő csatornák útján, előfeldolgozással jutnak el a műhelyhez.
A műhely
- vállalja magyar intézmények, szervezetek megbízásainak, felkéréseinek teljesítését egyedi és konkrét szakértői közreműködést igénylő feladatra, egyes témák folyamatos gondozására;
- pályázatok útján be kíván kapcsolódni a hazai és a nemzetközi szakmai, tudományos közéletbe.
E megbízások, felkérések és pályázatok anyagi eredményei biztosítják a műhely többi feladata vállalásának feltételeit. A műhely közreműködik a Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat és a Gyermekérdekek Magyarországi Fóruma gyermekjogi és gyermek- érdekvédelmi kezdeményezéseiben.
A műhely tevékenységét szolgáltatásként végzi. Kidolgozó, véleményező, értelmező munkája mellett fenntartja magának a jogot, hogy akár a segítségével született döntésekben is kritikát gyakoroljon, ha úgy ítéli meg, hogy azok - ellentétben javaslatával - a gyermekek jogait és mindenek felett álló érdekeit sértő elemeket tartalmaznak. A műhely minden témakörben - akár tagjai, akár munkatársai által készített - 2-4 szakmai tervezet alapján alakítja ki álláspontját úgy, hogy azok a tagjai által elfogadható konszenzust tükrözzék, mindazonáltal a véleménykülönbségeket - különvéleményként vagy párhuzamos véleményként - ugyancsak megfogalmazza.
A műhely levelezésének kezelésével, pénzkezelési és számviteli ügyeinek intézésével a Nonprofit Irodát bízta meg.



Lemezújság archívum
Közösségfejlesztés