Közösségfejlesztés

Lemezújság archívum
Nyomtatóbarát változat
Cím:
Nyílt levél: Amatőr képző- és iparművészeti mozgalom
Szerző:
Folyóirat:
PC Lemezújság
Állomány:
Év:
1990
Szám:
19.sz.
Oldalszám:
A cikkben lévő
Nevek:
Dulity Tibor
Intézmények:
Szabad Képző- és Iparművészek Országos Szövetsége (Budapest, Corvin tér 8., , T:1351-312)
Települések:
Tárgyszavak:
helyi kulturális tevékenység, amatőr képző- és iparművészet
Megjegyzés:
nyilt19.pcl
Annotáció:


Nyíltlevél
Kedves leendő tagtársunk, aki egyetértesz abban, hogy "az alkotás az egyéni önkifejezés-önmegvalósítás eszköze, hogy a vizuális alkotás minden állampolgár alanyi joga, és hogy ...az értékteremtő alkotó tevékenység támogatandó" gyere, és légy tagja (magad vagy képzőművészcsoportod vagy egyesületed képviseletében) a Szabad Képző- és Iparművészek Országos Szövetségének!
Társadalmunk és gazdaságunk az átmenet nehéz időszakát éli. A megszokott intézményrendszer, amelyet szidtunk, ha nem teljesítette tőlünk elvárt feladatát, vagy dicsértünk, mert valamit mégis csinált, megrendül, átalakul.
Az átalakulás időszakában egyre inkább világossá válik, hogy a helyi kulturális tevékenység, a helyben dolgozó, kultúrálódni és alkotni vágyóknak, joga ugyan a tett és az alkotás, de az anyagi feltételek előteremtésének gondja, az utánpótlás, a pártfogók megtalálásának formája is rájuk hárul. Segítséget csak az önkormányzatoktól kaphatnak, - ha meg tudják győzni azokat kérésük fontosságáról, helyi érdekéről.
Igy van ez országos szinten is. Nem marad állami feladat az amatőr művészet szervezeteinek, információs és szolgáltató tevékenységének fenntartása. Támogatást lehet szerezni különféle alapoktól egy-egy akcióhoz, de a folyamatos működtetéshez nem.
Márpedig e nélkül
- nem biztosítható egy-egy felbukkanó tehetség gondozása;
- nem biztosítható az információk áramlása a lehetőségekről, az egyes rendezvényekről, pályázatokról, tapasztalatokról;
- nem biztosítható az autodidakták által termelt értékek nyilvánosságra hozatala;
- széthullnak - ha hiányosan is, de - kialakult kapcsolataink.
Nem szeretnénk visszafelé menni.
Az előrejutás áldozatokat kíván. Időt a közös eszmecserékre, útkeresésekre, a megoldás módjainak megtalálására; pénzt a működésre, kapcsolatok kialakítására, fenntartására, menedzselésre; toleranciát egymás és magunk gyengeségei és a mások értékei iránt; felelősségteljes cselekvést a Szövetségből most kimaradók, a Szövetség leendő ifjú tagjai és saját tevékenységünk iránt.
Ám mindezekkel lehet, hogy a rosszabbá váló általános gazdasági körülmények ellenére is előre tudunk haladni, jobbá tenni működési feltételeinket, hatékonyabbá a kapcsolattartást. Saját magunk ügyét magunknak kell kezünkbe venni.
Akarod, hogy ne veszítsük el egymással a kapcsolatot?
Akarod, hogy információt kapj Téged érintő lehetőségekről, eseményekről?
Akarod, hogy a közös érdeklődésűek véleménye, kívánsága hangot kapjon?
Akarod, hogy egymás, valamint a jelen és jövő tehetséges ifjú képző- és iparművészeinek segítségére legyünk?
Akarod, hogy kiállításainkhoz, rendezvényeinkhez anyagi alapokat teremtsünk?
Gyere, légy a Szövetség tagja!
Ez ma (és holnap) az egyetlen lehetőség.
Mint ahogyan ez az utolsó levél a kívülállóknak és az első levél a tagtársaknak.
Mi, a szervezők, a kecskeméti konferencia résztvevőinek megbízásából, a jóváhagyott Alapszabály értelmében akarunk megoldást találni.
Légy segítségünkre, működj velünk együtt!
Áldozz egy kis időt, válaszd meg küldötteidet, akik folyamatosan képviselnek, biztosítják számodra az információt, a közösen kialakított munkaterv valóraváltását.
Légy toleráns és felelősségteljes, hogy a rendelkezésünkre álló rövid idő alatt ki tudjuk alakítani cselekvési programunkat, megalkotni Szervezeti és Működési Szabályzatunkat.
A pénzügyi alapokról is közösen kell döntenünk (ld. külön költségvetéstervezet). Gondold el, ha évente csak egy részletesebb információs anyagot szeretnénk biztosítani, már ennek darabköltsége is 150-200 forint körül van (postadíj, papír- és nyomdaköltség), és mi szeretnénk rövid információt évente kétszer-háromszor is küldeni. Ha küldötteink dolgozni akarnak, legalább a megbeszélések útiköltségét térítenünk kell. Ez évi hét alkalmat számítva cca. 10 főnek, és a vonatjegy árát 350.- forint körül általánosítva közel 24.500.- forintot jelent. És akkor még helyiségünk, energiánk, egyéb, a kapcsolattartáshoz szükséges posta- és telefonköltség és a titkár fizetése sehol! Reméljük, hogy ez utóbbit még egy-két évig tudja a Módszertani Intézet biztosítani. Ám számolnunk kell azzal, hogy ez egyelőre remény, és hosszútávon nem lesz megoldás. Fel kell készülnünk. Ezt a volumenű munkát - ha tényleg dolgozni akarunk - társadalmi munkában elvárni már nem lehet. Arra gondoltunk, hogy a Szövetség képes lesz ezeket a költségeket előteremteni, ha közreműködik az arra méltó alkotások forgalmazásában, s ezért a terjesztési százalékot közös céljainkra használja fel. Így az alkotók is jól járnak, mert eladhatják értéket jelentő alkotásaikat és a Szövetség is, mert gazdasági alapot teremthet működéséhez. Ám ennek a rendszernek a kiépítése időt (legalább 1-2 évet) igényel.
Valahogy indulnunk kell.
Ezért gondoltunk arra, hogy az induláshoz alkotásokat kérünk Tőletek, s ezek eladásának bevételével, vagy más jellegű (pl. pártfogók, szervezők ajándékozása) felhasználásával alapozzuk meg az indulást (ld. külön felhívásunkat!).
Ha ezzel egyetértesz, hozd magaddal a közgyűlésre egy - grafika esetében paszpartuzott, festmény esetében keretezett - alkotásodat.
Kérlek a fentiekhez kapcsolódó vagy más fontos észrevételeiddel keress meg bennünket még a közgyűlés és küldöttgyűlés előtt.
Titkárunk Ágoston Albert (becenevén Zsiga) előzetes bejelentkezés szerint fogad az Intézet helyén lévő Szövetségi szobában (Bp. I., Corvin tér 8. II. emelet 409. Tel.: 1351-312).
Én magam - megválasztásom esetén - kéthetente kívánok ugyanezen a helyen és telefonon tartózkodni.
A közgyűlés előtt a szövetségi irodában találhattok:
- november 23-án pénteken 10-15 óra és
- november30-án pénteken 11-17 óra között (itteni telefonszám megegyezik a titkár úrnál közöltekkel).
Lakásomon általában délutánonként 14-17 óra között érhettek el telefonon (76) 28-453.
És ne feledd el: várunk, hogy együtt döntsünk, cselekedjünk!
Baráti üdvözlettel:
Dulity Tibor
elnök



Lemezújság archívum
Közösségfejlesztés