Közösségfejlesztés

Lemezújság archívum
Nyomtatóbarát változat
Cím:
Alapítvány az erdélyi magyar tudományosság támogatására
Szerző:
Folyóirat:
PC Lemezújság
Állomány:
Év:
1992
Szám:
32.szám
Oldalszám:
A cikkben lévő
Nevek:
Entz Géza
Intézmények:
Erdélyi Múzeumok Egyesület (Budapest, Bakator u. 16., ,)
Települések:
Tárgyszavak:
alapítvány, határainkon túl élő magyarság, tudományos élet
Megjegyzés:
B12_9232.txt
Annotáció:

ALAPíTVÁNY
AZ ERDÉLYI MAGYAR TUDOMÁNYOSSÁG
TÁMOGATÁSÁRA
Az Erdélyi Múzeumok Egyesület 1859-ben alakult. Mikó Imre fáradozása nyomán azzal a céllal, hogy a magyar társadalom erőit mozgósítsa a Kolozsváron 1841-ben létesített Erdélyi Nemzeti Múzeum fenntartására és a magyar tudományosság erdélyi fejlesztésére. Az alapítók az új intézmények múzeumi-kutatóintézeti és akadémiai feladatkört szántak az erdélyi művelődési életben. Az Egyesület az erdélyi magyar tudományosság nemzetiségi összefogó szervezeteként 1950-ig látta el a fenti kettős szerepet, amikor is a kommunista hatalom betiltotta működését. Közel másfél évszázados fennállása alatt létrehozott tudományos gyűjteményei (múzeumi tárgyak, könyvtár, levéltár), nagyszámú kiadványai komoly értékekkel gyarapították a magyar tudományt.
A diktatúra bukása után 1990-ben újjáalakult (az új kormányzat által engedélyezett) Múzeum-Egyesület, amely a tudományok teljességét felölelő szakosztályai révén - a felsőoktatási intézmények sajnálatos hiánya ellenére is - összefogó keretet biztosít a romániai magyar tudományos kezdeményezéseknek. Szakosztályaiba néhány hónap leforgása alatt közel ezer magyar értelmiségi szakember tömörült a bölcsészet, a nyelv- és irodalomtudomány, az esztétika, a lélektan, a pedagógia, a néprajz, a történelem, a különböző természettudományok, a matematika, a fizika, a kémia, a biológia, jog- és társadalomtudomány, a közgazdaságtan, az orvostudomány, a műszaki tudományok stb. művelésére. A szakosztályok munkájának tudományos eredményeit az Egyesület újraindítandó folyóirataiban és egyéb kiadványaiban kívánja közzétenni, rendezvényei útján pedig a tudományos ismeretterjesztésből is kiveszi a részét a magyar lakosság körében.
A fenti célok megvalósítására az Egyesületnek jelenleg csupán a tagdíjakból és adományokból befolyó összegek állnak rendelkezésére. Minthogy a kormány által jóváhagyott alapszabályok értelmében az Egyesületnek pártoló tagja lehet bárhol élő és bármilyen állampolgárságú (fizikai és jogi) személy, kérjük mindazokat, akik felelősséget éreznek a magyar tudományosság nagy múltú erdélyi ágának jövendője iránt, és támogatni óhajtják annak újjáélesztését, lépjenek be az Erdélyi Múzeum-Egyesület pártoló tagjainak sorába, és erkölcsi, szakmai, valamint anyagi tekintetben segítsék céljai megvalósításában. Ennek megkönnyítésére jött létre a gróf Mikó Imre Alapítvány, melynek bankszámláira befizethetik az Erdélyi Múzeumi Egyesületnek szánt, tetszés szerinti pártoló tagdíjukat és adományukat devizában: Gróf Mikó Imre Alapítvány, Commercial and Credit Bank Ltd, Budapest, Branch: Kossuth tér 18/227. SwiftCode OKHBHUHB címre (az Amerikából jövő átutalásoknál Chips szám: 295491). Forintszámlánk: Kereskedelmi és Hitelbank Rt. 227-02384. Csekkbefizetési lapot kérésre a Kuratórium küld.
A Kuratórium postai címe:
Prof. Entz Géza,
H-1118 Budapest XI.,
Bakator u. 16.
Belépési nyilatkozatukat kérjük erre a címre eljuttatni.
Gróf Miklós Imre Alapítvány
Kuratóriuma
Megjegyzendő: A Fővárosi APEH az alapítványi befizetéseket határozatilag a jogszabályban biztosított keretek között kedvezményezi. Erről kérésre a Kuratórium másolati igazolást adhat.
Köbölkút, 1992. május 31-én



Lemezújság archívum
Közösségfejlesztés