Közösségfejlesztés

Lemezújság archívum
Nyomtatóbarát változat
Cím:
Magyar Népfőiskolai Társaság
Szerző:
Folyóirat:
PC Lemezújság
Állomány:
Év:
1988
Szám:
8.szám
Oldalszám:
A cikkben lévő
Nevek:
Benda Kálmán
Intézmények:
Magyar Népfőiskolai Társaság
Települések:
Tárgyszavak:
népfőiskolai mozgalom
Megjegyzés:
nepfi108.pcl
Annotáció:

Mit akar a Magyar Népfőiskolai Társaság?
Hol tart ma a magyar népfőiskolai mozgalom?
Szűk öt esztendeje annak, hogy a Hazafias Népfront egyik baráti összejövetelén felvetődött a negyvenes évek végén a politika viharai által elsodort népfőiskolai mozgalom haladó hagyományainak ápolása. Az eszmecsere során ugyanis kiderült, hogy az egykori mozgalomnak üzenete van azok számára, akik a század nyolcvanas éveiben is magukra vállalják a cselekvés terhét és felelősségét.
Néhány hét múlt el a találkozó után, amikor létrehozták az egykor volt népfőiskolások baráti körét, közben országszerte alakult - egyelőre csak kísérletképpen - néhány népfőiskola. Mint az önszerveződő közösségek esetében olyan gyakran, az újjászülető mozgalomnak is szembe kellett néznie a bizalmatlansággal, a tiltásokkal.
Esztendők múltak el, amíg a kulturális kormányzat és hivatal felismerte, hogy a népfőiskolák, faluszemináriumok betölthetik a közösségi művelődésben támadt űrt. Így napjainkra oldódott a nemegyszer kétoldalú bizalmatlanság, s mind több helyütt ismerik fel, hogy a népfőiskolai mozgalom - ugyanúgy, mint bá négy évtizeddel ezelőtt - folytatója lehet a társadalmi kulturális progressziónak. A népfőiskolákat nem az emlékezet, hanem a mai magyar társadalomban támadt kihívások keltették életre. Mert a mai népfőiskolákban - nevezzék azokat akár faluszemináriumoknak vagy népfőiskolai tanfolyamoknak - az mindenképpen közös, hogy a társadalmi és politikai progresszió és reform oldalán állnak, közösséget teremtve segítik elő a helyi önkormányzat működését, a népi társadalomlátás és kritikai szellem fórumai, a szülőföld szeretetére nevelnek. A népfőiskola pótolhatatlan szerepet játszhat a helyi társadalom újraépítésében, meg- szervezésében, a kistelepülések népességmegtartó erejének növelésében, a reformeszmék méltó hordozója lehet. A magyar közművelődés múltjában a népfőiskolák megalakulásának gondolata mindig azokban az időkben vetődött fel, amikor a társadalmi reformfolyamatok kibontakoztatásának elodázhatatlan szükségessége került napirendre. Ezért a mozgalom lehetőséget nyújt a reform társadalmi bázisának növelésére.
Mindezek a gondolatok megfogalmazódtak a közelmúltban is, amikor megalakult a Magyar Népfőiskolai Társaság, amely alapszabályba foglalt feladatának tekinti egyebek között azt, hogy az egyesületi élet keretében támogassa a helyi népfőiskolai kezdeményezéseket, szolgálja a közművelődés megújítását, a nemzeti művelődés hosszú távú céljait és a kulturális-társadalmi reformok kibontakozását. Mindemellett a társaság a korábbi hagyományok méltó folytatójaként, ápolni kívánja a hazai és az európai népfőiskolatörténet legjobb hagyományait, kapcsolatot teremt a ma működő nemzetközi népfőiskolai mozgalommal.
Felveszi a kapcsolatot a népfőiskolai mozgalommal társult ún. Európa Ház hálózattal is, hogy a jövőben létrehozhassa annak hazai megfelelőit. Az Európa Ház mozgalom a közös szellemi örökség ápolása mellett a különböző európai népek közötti mai együttműködés sokoldalú kulturális segítője.
A Társaság ellátja a mozgalom érdekképviseletét, védi annak szellemi örökségét s képviseli tagjait és a népfőiskolák hallgatóit a kulturális irányító szervek és intézmények körében.
Nemes elhatározásnak tartja, hogy segítséget nyújtson a helyi társadalom szerveződésében, segítse erkölcsösebbé válni az embert, önérzetesebbé tenni az elmúlt évtizedekben területileg és lelkileg is megosztott magyarságot, s a műveltebb közösségek megteremtésével megismertesse az elődök által létrehozott értékeket. A település mai viszonyainak konkrét ismerete, a gazdálkodás, a közösség, a szociális ellátás, a kulturális és közélet, valamint a helyi nyilvánosság meg- teremtése művelt polgárokat feltételez.
Fontos feladatának tartja a Társaság azt is, hogy az évtizedek óta a szerepét tévesztő és kereső értelmiséget segítse az önmagára találásban. Ahogy a Társaság megválasztott elnöke fogalmazott az alakuló ülésen: tudatosítani kell az értelmiségben azt, hogy felelős azért, ami a mai magyar társadalomban történik. Magára kell vállalnia a cselekvést, annak érdekében, hogy a magyar társadalom összetartó, kulturált nemzetté váljon. Ezért kötelessége terjeszteni a maga tudását, öntudatra, önállóságra nevelni az önálló véleménynyilvánítás lehetőségétől hosszú időn át elzárt kisközösségeket.
A Társaság a népfőiskola ügyéért elkötelezett egyének és szervezetek szabad társulása, öntevékeny társadalmi mozgalma. A Társaság nem veszi, nem veheti át az erre kötelezett állami és társadalmi szervezetek munkáját, de segíti azt vagy éppen felhívja a figyelmet az állami művelődési intézmények és más szervek kötelezettségeire és felelősségére. A Társaság mozgalmi szervezetként segíti betölteni azt az űrt, amely évtizedek óta jelen van, a magyar vidék és a kistelepülések, a lakótelepek kulturális-művelődési érdekeinek védelmében, kifejezésre juttatásában.
Együtt akar működni minden olyan szervezettel, személlyel, intézménnyel, amely az egész magyar társadalom, ezen belül elsősorban a vidék és a kistelepülések kulturális hátrányainak csökkentéséért munkálkodik. A népfőiskolák elsősorban a vidék és a kistelepülések életképessége erősítésének, öntudatosodásának, felemelkedésének, önállósodásának a szellemi fórumai. A népfőiskolaszervezők, a népfőiskolások és a népfőiskolák támogatói összefogva, minden eszközzel küzdenek a központi, felsőbb állami és más támogatások növeléséért és a helyi önerőre támaszkodás kibontakoztatásáért. A cél a helyi társadalom megújítása, az önkormányzaton alapuló, korszerű, demokratikus és virágzó helyi társadalom létrehozása.
A népfőiskolák programjukba veszik a vállalkozás, a modern gazdálkodás szellemének, társadalmi magatartásának az elterjesztését és erősítését. Az új tulajdonformák, vállalkozási lehetőségek, a korszerűsített hitel- és pénzgazdálkodás nemcsak új vállalkozói, termelői és fogyasztói tudást és magatartást igényelnek, hanem teljesen új egyéni, családi és közösségi erkölcsöt, életfilozófiát is.
A Társaság kezdetben legyen inkább kis méretű - ne sokaság, inkább lélek -, s ezen keresztül fejlődjön csak szélesebb mozgalommá.
A Társaság a magyar népfőiskolai múlt minden történeti irányának képviselőjét egybe akarja fogni, értékeit megbecsülni, Így a felekezeti volt katolikus és protestáns, a nem felekezeti, állami és baloldali irányultságú volt népfőiskolákat egyaránt.
A múlt minden értékét ápolva a mai népfőiskolai mozgalom megteremtését tartja elsődleges céljának. Nem reprezentatív emlékbizottság, hanem a mai feladatok megoldására törekvő, az ifjúság, a jövő felé forduló aktív munkaszervezet akar lenni. Nem csúcsszerv, hanem keret, a sokféleség alapján létrejövő népfőiskolai irányzatok közös fóruma, jelképes szövetsége.
Társadalmi hatókörében nem törekszik arra, hogy kizárólag a kulturális értelmiséget tömörítse. A legkülönbözőbb értelmiségiek, vezetők mellett tagjai sorában jelentős szerepet szán a munkásoknak, parasztoknak, iparosoknak, vállalkozóknak, tisztviselőknek, minden dolgozó rétegnek. Hiszen az értékes közösségi emberek kinevelése, szerephez juttatása és a népi bázison alapuló, népfront szellemű "közösségi okoskodás" kiművelése és megszervezése a népfőiskoláknak is az egyik legfontosabb feladata.
A Magyar Népfőiskolai Társaság 1988. június 2-án alakult meg a Hazafias Népfront keretében mint önálló társulás. Székhelye Budapest.
Címe: Országos Közművelődési Központ 1251 Budapest, Pf. 33.
Az alakuló közgyűlés titkosan 13 tagú vezetőséget és 3 tagú Ellenőrző Bizottságot választott.
A Magyar Népfőiskolai Társaság tisztségviselői:
Tiszteletbeli elnök: Ujszászy Kálmán teológiai professzor, a Tiszsáninneni Református Egyházkerület Tudományos Gyűjteményének nyugalmazott igazgatója
Elnök: Benda Kálmán történész, a Ráday Gyűjtemény igazgatója, a TIT Országos Elnökségének tagja
Alelnök: Huszár István közgazdász, a Hazafias Népfront Országos Tanácsának főtitkára
Titkár: Tóth János szociológus, az Országos Közművelődési Központ igazgatóhelyettese
Elnökségi tagok:
Búza Ferenc népfrontelnök, a baki népfőiskola vezetője
Jakab Sándor nyugdíjas, a volt veszprémi református népfőiskola hallgatója
Ugrin József nyugdíjas, a katolikus agrárifjúsági mozgalom érdi központi főiskolájának volt igazgatója
Kováts Dániel főiskolai tanár, a sárospataki népfőiskola vezetője Bakné Illés Sarolta statisztikus, a zalatárnoki népfőiskola vezetője
Köles Sándor szociológus, az Országos Közművelődési Központ főosztályvezetője
Pollák Tibor az ádándi Berzsenyi Közművelődési Egyesület elnöke
Varga Csaba író, szociográfus
Kovács Bálint református lelkipásztor, a Keresztyén Ifjúsági Egyesület volt vezetője, nyugdíjas
Bérdi József tanácsi osztályvezető, a tabi elöljárók népfőiskolájának vezetője
Ellenőrző Bizottság:
elnöke: Dr. Berky Ferenc fejlesztő mérnök, közgazdász, nyugdíjas
tagjai:
Havas Gábor közgazdász, nyugdíjas
Demeter Dénes üzemgazdász, közíró
A Társaság tagja lehet minden magyar vagy külföldi állampolgár, aki egyetért az alapszabályban megfogalmazott célkitűzésekkel, vállalja a Társaság tevékenységében való aktív részvételt.
A tagfelvételhez két tag írásbeli ajánlása szükséges, a felvételről az Elnökség soros ülése dönt.
A Társaság tagjai lehetnek a helyi népfőiskolák, baráti körök, helyi művelődési egyesületek. A Társaságnak tiszteletbeli és pártoló tagja is lehet.
A Magyar Népfőiskolai Társaság első támogatója a Magyar Hitel Bank Rt. Az egyéni tagsági díj: 300 Ft/év. A szervezeti tagsági díj: 1000 Ft/év. A pártoló tagság minimális támogatói összege: 10.000 Ft/év. A Társaság tevékenységét támogató összegeket, adományokat a Magyar Hitel Bank RT Széchenyi István Igazgatóság l. sz. fiók 202-88886. sz. számlájára, a közlemény rovatban a 202-00307-0015 számlára a Magyar Népfőiskolai Társaságra hivatkozással lehet átutalni. A tagdíjakat közönséges pénzfeladó csekken ugyancsak erre a számlaszámra lehet feladni.
Részletesebb személyes, illetve írásos felvilágosítás kérhető, illetve további tájékoztatók, valamint alapszabály és belépési nyilatkozat beszerezhető:
Országos Közművelődési Központ Népfőiskolai Dokumentációtár Budapest Pf.33. 1251 (Corvin tér 8.) Tel: 151-348, 159-657/43

Lemezújság archívum
Közösségfejlesztés