Közösségfejlesztés

Lemezújság archívum
Nyomtatóbarát változat
Cím:
Bemutatkozik az Erdélyi Magyarok Egyesülete
Szerző:
Folyóirat:
PC Lemezújság
Állomány:
Év:
1992
Szám:
29.szám
Oldalszám:
A cikkben lévő
Nevek:
Intézmények:
Erdélyi Magyarok Egyesülete (Budapest, Molnár u. 5. Pf. 415., 1537, T:1345-330)
Települések:
Tárgyszavak:
határainkon túl élő magyarság, erdélyi menekültek
Megjegyzés:
D61_9229.txt
Annotáció:

Bemutatkozik az ERDÉLYI MAGYAROK EGYESÜLETE
Egyesületünk jogi személyként 1988. decemberében jött létre. Jogelődje az Erdélyi Magyar Értelmiségi Klub volt, amely 1988. márciusában alakult.
Céljaink között szerepel az erdélyiek összetartása, hagyományainak megőrzése és népszerűsítése. Szándékunk az erdélyi menekültek érdekei érvényesítésének elősegítése gazdasági, szociális és kulturális téren egyaránt.
Feladatunknak tekintjük az állandó kapcsolattartást az Erdélyben élőkkel és igyekszünk mindent megtenni helyzetük jobbrafordítása érdekében. Vállaljuk a részvételt az erdélyi és az anyaországi magyarság közötti kötődések kialakitásában és ápolásában.
Fontosnak tartjuk a kapcsolattartást az összmagyarsággal, az összetartozás és a nemzeti tudat erősítését.
Tevékenységünk a klub hagyományaira épül, 1988. márciusa óta kéthetenként találkozót tartunk ismertebb személyiségekkel az irodalom, tudomány, művészet, valamint a menekültügyi problémákkal kapcsolatos területekről. Meghívottunk volt Bodor Pál, Pap Gábor, Ferenczy Csongor, Vékás Domonkos, Kóka Rozália, Halász Péter, Domonkos Pál Péter, Jeszenszky Géza, Kallós Zoltán, Gazda József, Nagy Olga és mások.
Aktívan részt veszünk különböző kulturális rendezvényeken, társadalmi megmozdulásokon /pl. "Otthontól Hazáig" rendezvény, Erdélyi Fórum Ajkán, erdélyi menetkültek látogatása a Parlamentben, kopjafa-állítás Pécsi Norbert Artur emlékére, részvétel az Európai Protestáns Szabadegyetem, majális a Népligetben, Páneurópai Piknik, Nagy Imre temetése, megemlékezés Gábor Áron születésének 150. évfordulóján, "Erdélyi Napok" az MKKE szervezésében stb./
A FIDESZ-szel és az Európai Ifjúsági Klubbal együttműködve a nyári időszakban Utazási Tanácsadó Szolgálatot szerveztünk az Erdélybe utazók számára.
Közösségformáló céllal "erdélyi bált", "szüreti bált" szerveztünk, Szentendrére, Visegrádra, Aggtelekre, Dobogókőre kirándultunk és különöbző táborokon vettünk részt /Ádánd, Sárospatak, Szárszó, Martonvásár, Bálványosfürdő-Erdély, Őrsujfalu-Felvidék/.
Közremüködtünk számítógépes és nyelvtanfolyamok beinditásában.
Folyamatban van egy, elsősorban erdélyi tematikáju könyvtár és egy információs-dokumentációs központ létrehozása.
Megjelent az Egyesület és a Limes KFT közös kiadásában a "Limes" című, nemzetpolitikai kérdésekkel foglalkozó folyóirat. A negyedévenként megjelenő "Vigyázó" cimű kiadványunk tematikus cikkösszeállítást közöl a romániai magyar sajtóból. Közreadtunk egy magyar nyelvkönyvet román anyanyelvüek számára "Manual Practic de limba maghiara" címmel.
Különböző erdélyi vagy nemzeti vonatkozásu kiadványok terjesztését vállaltuk, pl. Kiáltó Szó, Erdélyi Tudósítások, Limes, Új Erdélyi Múzeum, Vigyázó, Erdélyi Magyarság, Magyar Hírek, poszterek, képeslapok, stb.
Sikerrel szerepeltünk a BNV-n egy erdélyi népmüvészetet bemutató részleggel és "Két év Erdélyért" cimmel fotókiállítást rendeztünk.
Az "Erdélyi képeslevelezőlapok 18961918" című kiállitással pedig a századeleji Erdélyt mutattuk be a látogatóknak.
A gyermekek részére műsorral és ajándékozással egybekötött Mikulás- ünnepséget rendeztünk. Hasonlóan jótékony célu volt a "Vakáció után" című rendezvényünk is, amelyen Erdélyből turistaként érkezett gyermek is részt vettek.
Eredményesen kezdte meg müködését Egyesületünk Ifjúsági Tagozata, amely egyre átfogóbb tevékenységet folytat.
A menekültek érdekérvényesítésére észrevételeket, javaslatokat továbbítottunk az illetékes szervekhez /Menekültügyi Hivatal, Magyar Vöröskereszt, KEOKH, ÁBMH, egyházak, TÁRKI stb./ és együttműködtünk a problémák megoldásában.
A menekültek tájékoztatására heti egy alkalommal ügyeletet tartunk, jogi tanácsadással foglalkozunk, beérkezett levelekre válaszolunk, valamint folyamatos kapcsolatot tartunk fenn a rádió, TV és a sajtó képviselőivel.
Részt veszünk a lakás- és álláslehetőségek továbbításában, ugyanakkor épitőipari és egyéb vállalkozások beindítását tervezzük a gondok enyhítésére.
Kapcsolatot tartunk fenn több hazai és külföldi egyesülettel, klubbal, társadalmi szervezettel, így pl. a Széchenyi Társaság, Rakpart Klub, Rákóczi Szövetség, Szentendrei Petőfi Kulturális és Hagyományörző Egyesület, NKKE Társadalomtudományi Klub,Bercsényi Klub, Kazinczy Ferenc Diákklub /Komárno/, Munkácsy Mihály Észtországi Magyar Kultúregyesület, Erdélyi Magyarok Ausztriai Egyesülete, stb.
Eredményes együttműködésre törekszünk az ország területén működő más erdélyi szervezetekkel is /Székely-kör, Erdélyi Szövetség, Békécsabai Erdélyi Kör, EMIK, EMŐKE, Szegedi Erdélyi Kör, Hajdu-Bihari Erdélyi Kör, Soproni Erdélyi Kör, stb./
Külön is említsét érdemelnek az RMDSZ, MISzSz, MADISZ, KMDSz, Bolyai Társaság és egyéb társadalmi szervezetekkel fenntartott kapcsolataink, amelyek állandó bővítésére törekszünk.
Részt vettünk Nagyváradon az RMDSz I. kongresszusán és a romániai választások alkalmával megfigyelőként jelen voltunk a budapesti Román Nagykövetségen.
A közeljövőben tervezzük egy "Erdélyi Ház" mint művelődési központ létrehozását, amely egyben az Egyesületünk székhelyéül is szolgálna, valamint egy cserkészcsapat- és egy szinjátszó kör alapítását.
Levélcím: 1537 Budapest, Pf. 415.
Telefon: 1345-330
Székhely: V. Budapest, Molnár u. 5.
Ügyelet: csütörtökönként 18-21h között
Bankszámla: Erdélyi Magyarok Egyesülete MNB-323-10353



Lemezújság archívum
Közösségfejlesztés