Közösségfejlesztés

Lemezújság archívum
Nyomtatóbarát változat
Cím:
Miért az Autonómia Alapítvány?
Szerző:
Folyóirat:
PC Lemezújság
Állomány:
Év:
1990
Szám:
18.sz.
Oldalszám:
A cikkben lévő
Nevek:
Intézmények:
Autonómia Alapítvány
Települések:
Tárgyszavak:
alapítvány, vallási kisebbség, etnikai kisebbség, szegénység elleni küzdelem, pályázat
Megjegyzés:
autono18.pcl
Annotáció:


Autonómia Alapítvány
1025 Budapest, Kapy u. 1.
Telefon, Telefax: 176-79-75
Miért az Autonómia Alapítvány?
A politikai pluralizmus ma már tény Magyarországon. A mechanizmusok létrejöttek: demokratikus pártok, felszabaduló tömegkommunikáció, legitim parlament. A radikális változás motorikus ereje a civil társadalom azonban, még mindig nem tölti be fontosságának megfelelő szerepét. Ennek okát a történelmileg elkésett felemás polgárosodásban és az utóbbi év- tizedek társadalmi önszerveződésének tiltásában kereshetjük. A nemzet egészét meghatározó demokráciáról csak akkor beszélhetünk ha egy életerős, sokrétű érdeket kifejező, pártoktól és államtól független, non-profit, autonóm szektor virágzik ki.
E folyamatban való részvételt tűzte ki célul az Autonómia Alapítvány. Mindenekelőtt támogatni kívánja az ország határain belül azon állampolgári kezdeményezések, - önkéntes helyi szervezetek és csoportok - tevékenységét, amelyek programja:
1. elősegíti a környezet érdekeit figyelembe vevő tartós fejlődést. Az elmúlt fél évszázad gazdasági fejlődése energiapocsékoló, nyersanyaghabzsoló, környezetromboló modelljei közül hazánkban a legkárosabb uralkodott, már azért is mert a hatalmi struktúra nem adott teret a civil társadalom korlátozó, kritikus szerepének. Itt a demokrácia adta lehetőség, hogy ez a szerep valóra váljon, s hogy falusiak és városiak kezükbe vegyék környezetük, egészségük védelmét.
2. Akadályozni a növekvő szegénység terjedését. A "jóléti állam eszközeinek apadása és az új szegények megjelenése a belátható jövő társadalmilag legfájóbb színterét vázolja fel. A jótékony célú, szolidaritásra támaszkodó segítség mellett, a szegénységbe sodortak önszerveződő, problémamegoldó kezdeményezése és tevékenysége az, amely nemcsak túlmutat a pillanatnyi megoldáson, hanem a legfontosabbat, az önbecsülést is fejleszti.
3. Védelmezni a vallási és etnikai kisebbségek jogait. E területen a társadalmi együttlét mindennapi kisebb-nagyobb konfliktusait a totalitárius rendszer nem engedte a felszínre kerülni, s ez által csak mélyítette a káros előítéleteket. A számszerűen legjelentősebb kisebbség hazánkban, a cigányság, eme előítéletek elsőrendű, ha nem is egyedüli alanya. Nem képzelhető el demokratikus államrend, a másság nem csak alkotmányjogi, hanem az egyénre lebontott tiszteletben tartása, a kisebbségi identitás szabad és büszke vállalása nélkül.
Pályázati feltételek
Az Autonómia Alapítvány - célkitűzéseinek megfelelően - olyan állampolgári kezdeményezéseket (csoportokat, egyesületeket, közösségeket), tehát szervezeteket és nem egyéneket kíván támogatni munkaterveik megvalósításában, amelyek önkéntes tevékenységük céljául tűzték ki: a szegénység terjedésének akadályozását, a környezetet védő, tartós fejlődés elősegítését, a vallási és etnikai kisebbségek jogainak védelmét.
1. Az Autonómia Alapítvány Kuratóriuma pénzbeli támogatását adomány vagy alacsony kamatú hitel formájában kívánja a sikeresen pályázók rendelkezésére bocsátani, elsősorban "gyutacs pénzként".
2. Előnyös megítélésre azon szervezetek pályázata számíthat, amelyek tagsága - az érintett közösséggel való párbeszéd szellemében és a nyilvánosság bevonásával - aktívan vett részt a valóságos szükségletek feltárásban, a munkaterv kidolgozásában.
3. A sikeres pályázat feltétele, hogy a pályázók - saját erejükre támaszkodva - az igényelt összeggel hasonló nagyságrendű ellenszolgáltatást ajánljanak fel pénzbeli, szervezési, fizikai vagy szellemi formában.
4. A pályázati kérelem tartalmazzon rövid leírást a szervezet jellegéről, taglétszámáról, tevékenységéről, történetéről; fogalmazza meg a pontos célt, amire a támogatást kéri, a munkaterv időtartamát, a munka módszerét és a részletes költségvetést. Kívánatos csatolni a szervezet alapszabályát is.
5. Adományban illetve hitelben csak az a szervezet részesülhet, amely bankszámlával rendelkezik és vállalja a kötelezettséget, hogy a tervezett munka befejeztével írásos jelentést tesz a kapott összeg felhasználásáról és tartalmi beszámolót ad a munkaterv végrehajtásáról.
Az Autonómia Alapítvány Kuratóriuma úgy véli, hogy a szolidaritás és autonómia megszilárdulásának jegyében a mai magyar társadalom e legveszélyeztetebb területeire kívánja összpontosítani eszközeit.
Hogyan?
Az Alapítvány nem kívánja szerepét egyszerűen pénzbeli adományok szétosztására korlátozni. Minden egyes adomány és hitel odaítélésének feltételeként az adott közösség vagy csoport valamilyen befektetést lenne köteles felmutatni, legyen az anyagi, szellemi, vagy szervezési. Az öntevékeny, kezdeményező, a szükségleteket felmért, a megoldást megfogalmazó, a csoportdemokratizmust elősegítő tervezetek részesülnének előnyben.
Ott azonban ahol ezek a készségek csak részben vagy egyáltalán nem lennének fellelhetők az alapítvány tanácsadó gárdája állna a helyi pályázók rendelkezésére mindaddig, amíg a csoport minden tagja által elfogadott, világosan megfogalmazott és demokratikusan kialakított munkaterv nem fogalmazódik meg. A végrehajtásnál a tanácsadó már nem volna jelen, hiszen ezzel gátolná az öntevékeny képességek kibontakozását. Inkább a taccsvonalon maradna és csak kifejezett kérésre adna tanácsot. Mindent meg kell tennie, hogy ne avatkozzon be, ne vegye át a vezetést, inkább a csoport problémamegoldási készségét istápolja, s így autonómiája megerősödésének adjon teret.
A nyilvánosság lenne az a garancia, amely az odaítélt pénzösszegek a célnak megfelelő felhasználását biztosítaná. Egy végső jelentés megkövetelésén túl az Alapítvány semmilyen pénzügyi ellenőrzést nem gyakorolna. Tegyék azt az érdekeltek, a helyi sajtó. De tudjon a tervről a közösség, a megye, s miért ne, az ország.
Miből?
A nyilvánosság széleskörű alkalmazása magára az Alapítványra is érvényes. Sajtónyilvánosságot kapnak a befolyt összegek, az adományozók neve és adott esetben egy célhoz vagy témához kötött speciális támogatások. Évente az Alapítvány nyilvánosságra hozza mérlegét, s félévenként a szétosztott összegeket kapott csoportok neve és terveik témáját.
A Rockefeller Brothers Fund és a Ford Foundation adták a kezdeti támogatást, amely az Alapítvány ezévi tevékenységét biztosítja. Más európai és egyesült államokbeli alapítványok is mutatnak érdeklődést a magyar civil társadalom fejlesztésének támogatására. Remélhető, hogy itthoni adományozók is érdekeltté válnak.



Lemezújság archívum
Közösségfejlesztés