Közösségfejlesztés

Lemezújság archívum
Nyomtatóbarát változat
Cím:
Casus Kortárs Művészeti Kollégium
Szerző:
Folyóirat:
PC Lemezújság
Állomány:
Év:
1992
Szám:
30.szám
Oldalszám:
A cikkben lévő
Nevek:
Intézmények:
Casus Kortárs Művészeti Kollégium
Települések:
Tárgyszavak:
kulturális egyesület, képzés, művészeti menedzserképzés, kulturális menedzser
Megjegyzés:
B40_9230.txt
Annotáció:

CASUS KORTÁRS MŰVÉSZETI KOLLÉGIUM
A CASUS MŰVÉSZETI TÁRSULÁS kortárs művészeti szervező- és alkotómunkára specializálódott kulturális egyesület. A Társulás kezdetben kiállításokat, színházi előadásokat stb. szervezett olyan művészek, illetve művészeti csoportok számára, akiknek a "hivatalos" művészeti rendszeren belül nem, vagy nagyon csekély mértékben volt bemutatkozási lehetőségük. A Társulást fiatal művészek, szervezők és műpártolók alapították 1990-ben, majd 1990-novemberében a CASUS Művészeti Társulás hivatalosan bejegyzett jogi személlyé vált, mely önállóan gazdálkodik.
A CASUS elődje az "Avant Garden Meetings" klub és alkotóműhely volt (1987-1990).A CASUS Művészeti Társulás 1991 szeptemberében kezdte meg legfontosabb tevékenységét, a CASUS Kortárs Művészeti Kollégium működtetését, melynek keretében elsősorban kulturális menedzserek képzésével foglalkozik.
A Kollégium létrehozásának gondolata egyesületünk tagjaiban fogalmazódott meg a következőkben felsorolt körülmények elemzése alapján. Szükség volt egy olyan oktatási intézményre, mely valamilyen formában segíti a mai magyar fiatal művészek munkáját, működését. Olyan iskola létrehozásán dolgozunk, mely rugalmasan tudja követni a felgyorsult változásokat, a megváltozott szükségleteket mind a társadalmi, mind a kulturális életben. A Kollégium létrehozását általános társadalmi aspektusból is indokoltnak tartottuk. A sokat áhított bekerülésünknek az európai közösségbe csak az egyik feltétele a gazdasági nyitás, a másik alapkövetelmény a szellemi, kulturális nyitottság megvalósítása, a bekapcsolódás a nemzetközi életbe.
A MŰVÉSZETI MENEDZSERKÉPZÉS LÉNYEGE ÉS CÉLJAI
Az 1991 szeptemberében elindult Kortárs Művészeti Kollégium legfontosabb tevékenysége a MŰVÉSZETI MENEDZSERKÉPZÉS. A képzésre 50 érettségizett fiatal nyert felvételt. A hallgatók a három éves képzési idő alatt kiállításrendezői, reklám- és hirdetésszervezői, valamint művészeti szolgáltatásszervezői művelődési, ágazati szakképesítést szerezhetnek, angolból és egy másik (választott) idegen nyelvből állami nyelvvizsgát tehetnek, a harmadik év elvégzése után pedig művészeti menedzserdiplomát kapnak.
A három év alatt a hallgatók előadásokon és gyakorlati foglalkozásokon ismerkedhetnek meg a művészeti menedzselés elméleti és gyakorlati tudnivalóival, és megismerkednek a művészeti szervezetekkel. A művészeti menedzselés tananyagához kapcsolódóan idegennyelvi felkészítést kapnak, az általános művészeti és társadalmi ismeretek mellett megismerkedhetnek speciális szakmákkal is. (Ilyenek például: a számítógép programkezelői, művészeti technikai, személyiségfejlesztési és informatikai ismeretek.)
Ez alapján a tananyag hat fő tantárgyblokkba sorolható be.
1. MŰVÉSZETI ÉS TÁRSADALMI ISMERETEK, ezen belül pl. társadalom és művészettörténet, művészetek alkalmazása, esztétika, művészetelmélet.
2. GYAKORLATOK ÉS MŰVÉSZETI TECHNIKÁK, ezen belül pl. ősi technikák, kiállításrendezés, művészeti eszközök kezelése, sokszorosítás.
3. INFORMATIKA, SAJTÓ, TÖMEGKOMMUNIKÁCIÓ, ezen belül pl. számítógépes programkezelés, tömegkommunikáció, reklám, hirdetés, sajtó.
4. SZEMÉLYES KAPCSOLATOK, SZERVEZÉS, MENEDZSELÉS, ezen belül pl. személyiségfejlsztő tréningek, kulturális intézményrendszer, jogi ismeretek, szociológia, pszichológia, adminisztráció, gazdálkodás.
5. IDEGEN NYELV, ezen belül intenzív angol és második (választott) idegennyelvi képzés.
6. SPECIÁLIS (FAKULTATíV) KURZUSOK, pl. galéria, képzőművészet, műkereskedelem, modern színház- és táncművészet, film és video, kortárszene, modern irodalom.
A művészeti menedzserképző program fő célja, hogy a menedzselés művészeti életre vonatkozó elméletét, elveit és gyakorlatát alapszinten elsajátítsák a hallgatók, különös tekintettel a következő területekre: a menedzselés lényege; a menedzser szerepe és személyisége; a tervezési, előkészítési folyamat; információgyűjtés, hirdetés; költségvetés készítése; szervezet kialakítása stb. A hároméves képzési idő alatt a CASSUS munkatársai igyekeznek minél több művészt, szervezőt meghívni a Kollégiumba előadások tartására, beszélgetésekre. íly módon a hallgatók közvetlen kapcsolatba kerülhetnek a művészeti élet személyiségeivel, és fontos kapcsolatokat építhetnek ki jövőbeni munkájukhoz.
A három év sikeres elvégzése után a hallgatók művészeti menedzser diplomát kapnak. A képzéssel egy olyan művészetorientált menedzseri réteg megjelenését segítjük elő, amely egyrészt egy hiányzó szakma területére képez szakembereket, másrészt az innen kikerülő fiatalok a kulturális és szolgáltató szféra bármely területén megállják a helyüket.
A törzsanyag szerinti előadásokat és a kiscsoportos, fakultatív foglalkozásokat video, vagy hangkazettára rögzítjük, ezeket rendszerezzük és dokumentáljuk. A dokumentáció alapján készült jegyzeteket kézhezkapják a következő évfolyamok, valamint a dokumentációk igénybevételével lehetősége lesz a kollégiumnak távoktatásra is.
A Kollégium elvégzése után a hallgatóknak a következő lehetőségeik lesznek. Állami egyetemre való felvétel, külföldi ösztöndíj, vagy munkavállalás, kulturális intézményben vállalt munka, művészeti alkotócsoport menedzselése, munkavállalás valamelyik megszerzett szakmában, vagy kulturális vállalkozás indítása.
A CASUS MŰVÉSZETI TÁRSULÁS TÁVLATI TERVEI Ahhoz, hogy a legjobb, legtehetségesebb fiatal művészek bekapcsolódhassanak a nemzetközi művészeti élet vérkeringésébe, ki kell alakítani egy új, korszerű művészeti infrastruktúrát. Az egyik legfontosabb távlati tervünk az, hogy fokozatosan kiépítünk egy kortársművészeti központot. Ez a központ az alábbi feltételeket biztosítaná:
1. átfogó művészeti információs központot,
2. többcélú épületet a független művészek próba, ill. bemutatkozási lehetőségeinek szélesítésére,
3. az 1992. márciusában bejegyzett Casus Alapítványt hosszabb távon adományozó alapítvánnyá kívánjuk fejleszteni.



Lemezújság archívum
Közösségfejlesztés