Közösségfejlesztés

Lemezújság archívum
Nyomtatóbarát változat
Cím:
Francia egyetemek oktatási programjai az egységes Európáért
Szerző:
Folyóirat:
PC Lemezújság
Állomány:
Év:
1992
Szám:
32.szám
Oldalszám:
A cikkben lévő
Nevek:
Intézmények:
Települések:
Franciaország
Tárgyszavak:
Erasmus program, felsőoktatás fejlesztése
Megjegyzés:
G10_9232.txt
Annotáció:

FRANICA EGYETEMEK OKTATÁSI PROGRAMJAI AZ EGYSÉGES EURÓPÁÉRT!
1993 Európáját megelőzően a francia egyetemek olyan oktatási programokat fejlesztenek ki, amelyek segítik a Közösségbe való jobb integrációt és a közeledést. A legfontosabb helyet ezen belül a jogi és közgazdasági tanulmányok foglalják el. Binacionális okleveleket akarnak bevezetni és jelentősen növekszik a felsőoktatási intézmények közötti testvérkapcsolatok száma.
A különféle lehetőségekről tájékoztatnak a bizonyos francia egyetemeken működő Európai Dokumentációs Központok (EDK). A Közösséghez tartozó országok fiataljainak mobilitását segíti elő az ERASMUS program. A célja az, hogy 1993-tól az egyetemisták 10%-a tanulmányai ideje alatt egy tanulmányi időszakot a Közösség egy másik tagországában töltsön el (felsőoktatási mobilitási program).
A programot 1987 júniusában fogadták el, majd újra tárgyalták 1989 decemberében. Költségvetése az Európai Közösség egyetemi hallgatói 3%- ának teszi lehetővé, hogy a záródiploma megszerzéséhez elismert módon, tanulmányainak egy részét egy másik tagországban végezze. 19911992-től a programon javításokat fognak végezni, éspedig:
- a résztvevő hallgatóknak lehetőségük lesz arra, hogy tanulják a fogadó ország nyelvét tanulmányi idejüket megelőzően,
- a legkiesőbb és legszegényebb országok nagyobb arányban vehetnek részt a programban,
- 3. ciklusra is lehet jelentkezni.
Az ERASMUS lehetővé teszi, hogy 25 ezer hallgató és 8 ezer oktató dolgozhasson egy másik európai országban.
Az ERASMUS program négyféle financiális akciót dolgozot ki:
A) az európai egyetemi hálózat céljaira,
B) az egyetemisták mobilitási támogatására,
C) az oklevelek elismertetésére,
D) egyéb anyagi segítségnyújtásra.
ad A) Az egyetemeknek nyújtott segítség arra ösztönzi az egyetemeket, hogy egyetemközi együttműködési programokat indítsanak be egymással
- az oktatók mobilitását,
- a hallgatók mobilitását,
- új oktatási programok kidolgozását, kifejlesztését,
- és intenzív programokat illetően.
Megjegyzés: a továbbképzés nem kaphat az ERASMUS pénzből, és a támogatásokat egy évre adják (de megújíthatóak).
1. Oktatói mobilitás:
támogatást kaphatnak azok az egyetemek, amelyek olyan programokat szerveznek, hogy az oktatók lehetőséget kapjanak egy másik tagország egyetemén való oktatásra. Előnyt élveznek a cserén alapuló kapcsolatok, legalább egy hónapi időtartamra.
2. Hallgatói mobilitás:
(a hallgatóknak adott ösztöndíjakat a B) pont tartalmazza)
Ezt a támogatást azok az egyetemek kapják, amelyek olyan programokat szerveznek, amelyek lehetővé teszik, hogy egy egyetem hallgatói egy tanulmányi időszakot egy másik tagállam egyetemén hallgassanak, s ezt teljesjogúan elismeri oklevelük kiadásánál az eredeti egyetem. Előnyt élveznek a kölcsönös cserék. A másik tagállamban töltött tanulmányi idő legalább 3 hónap (trimeszter, szemeszter) kell legyen.
3. Új oktatási programok:
Különös figyelmet szentelnek azoknak a terveknek, amelyek elősegítik az oklevelek akadémiai elismerésének fejlődését, a multimédia és a távoktatás módszereivel foglalkozó terveknek és az oktatásban európai dimenziót belevivő terveknek.
4. Intenzív programok:
Ezeket a támogatásokat a tagországoknak azok az egyetemei kaphatják, amelyek rövid időtartamú, intenzív programokat szerveznek közösen hallgatóik és oktatóik részvételével (a hallgatók a résztvevő egyetemekről vagy más egyetemekről is jöhetnek). A programoknak teljes idősnek (egésznaposnak) kell lenniük és egy héttől egy hónapig tartsanak.
Ad B) Hallgatói mobilitási támogatások:
A támogatáshoz a következő feltételeket kell teljesíteni:
- a hallgató legyen az Európai Közösség egyik tagállamának állampolgára (vagy valamelyik tagállam által hivatalosan menekült státuszúnak vagy hontalannak elismert)
- a honi egyetem garantálja, hogy a külföldön végzett tanulmányokat teljes mértékben elismeri az általa kiadott oklevél megszerzésénél. Ezt hivatalosan írásban előre ki kell jelenteni. Az elismerést a későbbiek során visszavonhatja, ha a hallgató nem éri el a megkívánt színvonalat a tanulmányokban (az a tény azonban, ha a vizsgák nem sikerülnek, nem jelenti azt, hogy az ERASMUS ösztöndíjat vissza kell adnia)
- a fogadó egyetemen a hallgatónak nem kell tandíjat fizetnie (sem könyvtári, laboratóriumi vagy vizsgadíjat). Fizetnie kell azonban tandíját eredeti egyetemén a külföldi tartózkodás idejére is. (Nem számít tandíjnak ill. tanulással kapcsolatos fizetésnek a biztosítás, az egyetemista szakszervezeti tagdíj, a különféle anyagokért fizetett összeg (fénymásolás, laboratóriumi anyagok)
- azokat az ösztöndíjakat és országos hiteleket, amelyekhez az egyetemistának saját országában joga van, nem szabad sem felfüggeszteni, sem megvonni, sem csökkenteni arra az idősszakra, amelyet a hallgató egy másik országban tölt az ERASMUS ösztöndíj segítségével
- nem adható ERASMUS ösztöndíj egy trimeszternél vagy szemeszternél kevesebb időre, 3 hónapnál kevesebb időre pedig semmiképpen sem
- nem adható egy évnél hosszabb időre, ha a hallgató olyan oktatási programon vesz részt, amelynek időtartama ennél több, az ösztöndíjat csak 12 hónapra kapja, kivéve azokat az integrált programokat, amelyeknél kötelező több mint egy évet külföldön tölteni, ez esetben az ösztöndíj megújítható
- nem kaphatja meg az ösztöndíjat elsőéves hallgató, kivéve az olyan integrált tanulmányokat, amelyeknél a képzést külföldön kell kezdeni.
A támogatás fedezi a hallgató mobilitásának költségeit, azaz:
- utazás saját országa és a fogadó ország között
- nyelvi előkészítés költségei, melyek a hallgatót terhelik
- a fogadó országban a megélhetés magasabb költségeivel összefüggő kiadások
- a hallgató anyagi helyzetének megváltozása miatt felmerülő költségek (pl. nem kap meg bizonyos kedvezményes szolgáltatásokat, étkezésben, szállásban stb.)
Ki kaphatja meg az ERASMUS mobilitási támogatást?
Az ösztöndíj odaítélésénél előnyben vannak azok az egyetemisták, akik az Egyetemközi együttműködési programok keretében töltenek egy időszakot egy másik tagország egyetemén.
Más hallgatók is benyújthatják kérelmüket, még ha a fenti programban nem is vesznek részt, ha a fentebb ismertetett követelményeknek eleget tesznek. A jelentkezés a francia irodában (CNOUS: Centre National des Oeuvres Universitaires et Scolaires, 8, rue Jean Calvin, 75005 Paris, telefon: 1-47-07-61-70, az ERASMUS Irodát kell kérni) kell beadni, átvizsgálás után innen küldik Brüsszelbe.
A felsőoktatásban dolgozók is kaphatnak támogatást, hogy max. négy heti időtartamra tanulmányutakat tegyenek egy vagy több tagállam más egyetemein. Ez azonban nem adható kutatási célokra vagy akkor, ha valaki kollokviumon, kongresszuson, szemináriumokon akar résztvenni.
Ad C) A diplomák akadémiai elismertetése elősegítése céljából éves anyagi támogatást kaphatnak az országos információs központok és azok a kiválasztott egyetemek, amelyek részt vesznek a tőkésíthető, összegyűjthető pontok rendszerének kidolgozásában.
Jelenleg a Közösség szintjén nincs olyan általános rendszer, amely lehetővé tenné a diplomák ill. elvégzett tanulmányok automatikus elismerését. Létezik és elfogadott az az elv, amely szerint kölcsönösen elismerik az érettségiről + 3 évi tanulmányról szóló oklevelet, de ez csak egy elv, és nem egy teljesjogú egyenértékűség, azaz minden fogadó országnak joga van valamilyen alkalmassági vizsgát vagy adaptációs gyakornoki munkát követelnie, ha ezt szükségesnek látja.
Meg kell különböztetni az oklevelek szakmai célú elismertetését és az úgynevezett akadémiai célú elismertetést.
Az akadémiai elismertetés célja az, hogy megkönnyítse vagy lehetővé tegye egy olyan személy beiratkozását, bekapcsolódását egy oktatási rendszer valamely fokára, aki a saját országában bizonyos fokokat, szakaszokat már elvégzett. Arról van tehát szó, milyen értékkel ismeri el a fogadó ország oktatási rendszere az otthon megszerzett képzettséget.
Az oklevelek szakmai elismertetésének célja az, hogy lehetővé tegye egy olyan személynek, aki egy tagországban szakmai képzettséget szerzett, szakmai tevékenységének gyakorlását egy másik tagállamban.
A szakmai célú elismertetéssel foglalkozik a Commission des Communautés Européennes, Direction générale III, Rue de la Loi 200, B- 1049 Bruxelles.
Az akadémiai elismertetéssel pedig az ERASMUS brüsszeli irodája, Rue d[Arion 15, B-1050 Bruxelles. Telefon: 19-32-2-233-0-11.
Egy kísérlet is folyamatban van: az összegyűjthető pontok rendszere, az 1989-1990-es tanévtől kezdve. A Közösség különféle egyetemein szerzett értékpontokat a hallgató összegyűjtheti (tőkésítheti), egy trimeszter 20, egy szemeszter 30, egy egész év 60 pontot ér.
A Közösség országaiból 80 felsőoktatási intézmény csatlakozott ehhez a kísérleti tervhez, amely öt nagy területet érint: igazgatás, kémia, történelem, műszaki tudományok és orvostudomány. Franciaországból 11 egyetem vesz részt (igazgatás: Lille, Nancy, kémia: Toulouse, Montpellier, Párizs, műszaki tudományok: Bordeaux, Compiegne, orvostudomány: Rennes és Strasbourg, történelem: Párizs és Grenoble).
Információért szintén a brüsszeli ERASMUS irodához kell fordulni.
Ad D) Egyéb anyagi támogatások:
- támogatások egyesületeknek vagy egyetemi csoportosulásoknak: olyan európai léptékű szervezeteknek, amelyek a felsőoktatás területén az új kezdeményezéseknek a jobb megismertetésével foglalkoznak
- anyagi támogatás bizonyos publikációknak, melyek célja az információk cseréje a tanulmányok és az oktatás területén, s amelyek felhívják a figyelmet az újításokra és az új fejleményekre
- az Európai Közösség ERASMUS díja: évente adják, hogy felhívják a figyelmet olyan eredményekre, amelyek hozzájárultak az együttműködés fejlődéséhez és az egyetemek közötti mobilitáshoz az Európai Közösségen belül. Díjazott lehet akár egyetemi hallgató, akár oktató, irányító, egyetem vagy egyetemközi program is.
Más programok is kialakulóban vannak:
COMETT - segíti az együttműködést az egyetemek és a vállalatok között az új technológiák területén. Részt vehet benne bármilyen (bármekkora) vállalat, kutatóintézet, egyetem és az EK más szervezete. Célja a középfokú oktatást követő képzés segítése (bevezető képzés, továbbképzés, az oktatók képzése). Főleg az ipari technológiákat, új anyagokat, mikroelektronikát, biotechnológiát, közlekedést érinti.
LINGUA - az idegen nyelvek tanulásának előmozdítására, 1990 januártól, ötéves időszakra. Elsőbbséget élveznek az EK kevésbé elterjedt és kevésbé tanított nyelvei, noha ösztönzést kap a más nyelveken történő kommunikálás is.
Ezen belül:
- nyelvtanárok továbbképzése
- az idegen nyelvek tanulásának segítése egyetemeken, hogy a leendő nyelvtanárok kezdeti képzését fejlesszék
- a szakmai kapcsolatokban és a gazdaság világában használt idegen nyelvek ismeretének elősegítése
- tanulók cseréinek előmozdítása, akik speciális, szakmai vagy műszaki képzésben vesznek részt
- segítségnyújtás olyan egyesülteknek, egész Európában, amelyek foglalkoznak az idegen nyelvek médiákban való használatának elősegítésével.
További információ: Equipe d[Assistance Lingua, Place du Luxembourg 2/3, B-1040 Bruxelles Részvételre jelentkezés az ERASMUS párizsi vagy brüsszeli irodájában.
EURYDICE és ARION (az oktatás területén való együttműködés és tájékoztatás megerősítésére)
PETRA (a fiatalok jobb szakmai felkészítése érdekében) az iskolarendszert elhagyó fiataloknak, egy vagy kétéves időtartamban, vagy esetleg akár hosszabb időre is.
EUROTECHNET (új technológiák)
IRIS (a nők egyenlő esélyeiért és szakmai felkészítéséért)
CEDEFOP (a szakképzés fejlesztéséért a tájékoztatás, kutatás, összpontosítás segítségével)
FIATALOK CSERÉI (fiatal dolgozók cseréi) 18-28 év közötti fiatalok részére, akik már dolgoznak vagy munkát akarnak vállalni és van alap- szakképzettségük (lehetőleg nem egyetemi) vagy gyakorati szakmai tapasztalatuk. Csak a tagországokból származó fiatalok vehetnek benne részt, fiatal bevándorlók tehát nem. Egyelőre évente 3500 fiatalt érint a mezőgazdaság, kézművesség, kereskedelem, kultúra, ipar, szabadidő, egészségügy és szolgáltatások területén.
A másik tagország valamely vállalatánál eltöltött gyakornoki munka ideje kétféle lehet: a hosszabbaké 4-16 hónap, és ha szükséges, 1-2 hónapos nyelvi előkészítés is lehetséges, a rövidebbeké három héttől három hónapig terjed, ebben esetleg maximum egy hónapig tartó nyelvi felkészítés adható. Az első esetben a cél a szakmai képességek fejlesztése, míg a másodikban főleg a fogadó ország munkakörnyezetével való kapcsolatok kialakítása.
Az EK részt vállal a szállás, ellátás és bizonyos esetekben a nyelvi képzés költségeiben. 75% erejéig az utazási költségekhez is hozzájárulhat.
Cím: Bureau d[Echanges de Jeunes de la Communauté Européenne; 3, place du Luxembourg, B-1040 Bruxelles, Tel.: 32-2-233-01-50
IFJÚSÁG EURÓPÁÉRT program: egyelőre három évre fogadták el, 1991. december 31-ig. 15-25 éves korosztályt érint, 80.000 fiatal számára kell lehetővé tegye, hogy legalább egy hetet tartózkodjon egy másik tagországban és megismerhesse a meglátogatott ország gazdasági, társadalmi és kulturális valóságát.
A) típusú akció: anyagi támogatás olyan ifjúsági csopotoknak, amelyek bizonyos pedagógiai jellegű cél körül tömörülnek. Cél: az utazás hasznos tapasztalatot jelentsen a fiataloknak leendő szakmai tevékenységükhöz. Azok a cserék, amelyek valamely iskolai vagy szakképzési program keretében zajlanak le, itt nem jöhetnek számításba. A támogatás általában nem haladja meg az összköltség 50%- át (utazás és program).
A támogatásnál előnyt élveznek azok a csoportok, amelyek különböző társadalmi, gazdasági és kulturális szférákba tartozó fiatalokat ölelnek fel, amelyek hátrányos helyzetű fiatalokat vonnak be, amelyeket a fiatalok maguk találtak ki és valósítanak meg vagy amelyek az EK azon régióit érintik, ahol kevés lehetőség van a cserékre.
B) akció: támogatás rövid időtartamú tanulmányutakhoz népművelők részére, hogy megismerjék más tagországokban a fiatalok helyzetét és kapcsolatokat alakítsanak ki ifjúsági cserékhez.
C) akció: ifjúsági cserék infrastruktúrájának kialakításához nyújtott támogatás, európai ifjúsági egyesületek tömörülésének segítségével.
Cím: Agence Européenne de la Jeunesse; Institut National de la Jeunesse; Val Flory; Rue Paul Leplat; 78160 Marly Le Roi; Tel.: 1-39- 58-02-57 (Agence); 1-39-58-49-11 (Institut)

Részletek a Bibliográfiából:
Felsőoktatás az Európai Közösségben Útmutató az egyetemi hallgatóknak. Kiadja a Commission des communautés européennes, 486 lap, 120 frank. Szükséges alapinformációk azok részére, akik nem hazájukban, hanem egy másik tagállamban kívánnak felsőfokú tanulmányokat folytatni.
Felsőoktatás az Európai Közösségben: a felsőoktatási intézmények jegyzéke. Kiadja: a Commission des communautés européennes, 364 old. 105 frank.

Közép- és Kelet-Európában a demokrácia fejlődése és megnyilvánulása olyan fordulatot jelent, amely érinti az európai ifjúság jövőjét. A Közösségé a tagországok elsődleges célul tűzték ki a demokrácia, pluralizmus és jogállamiság elveit elfogadó keleti országokkal való együttműködés fejlesztését.
A jövő programjaiban jelentős helyet foglal el az oktatás és a képzés. A minisztertanácsot megbízták azzal, hogy hozza meg a megfelelő döntéseket, amelyek lehetővé teszik kelet-európai illetőségű személyeknek bizonyos, a Közösségéhez hasonló képzési és oktatási programokon való részvételét, illetve 1990 elejére hozza meg azokat a döntéseket, amelyek szükségesek egy Európai Szakképzési Alapítvány létrehozásához.
A hatékonyság érdekében ezeket az akciókat csak akkor végzik, ha az érintett ország ezt kéri és megadja igényeit.



Lemezújság archívum
Közösségfejlesztés