Dokumentumok
Cím:
A Szociális és Családügyi Minisztérium feladatterve a 2001. évi Önkéntes tevékenység kapcsán
Ország:
Magyarország
A kiadás helye:
Budapest
A kiadás éve:
2001
Kiadó:
Szociális és Családügyi Minisztérium
Nyelv:
magyar
Tárgyszavak:
önkéntesség, önkéntesek
Állomány:
2001 az önkéntesek nemzetközi éve
Megjegyzés:
Raktári jelzet:
E






SZOCIÁLIS ÉS CSALÁDÜGYI MINISZTÉRIUM
SZOCIÁLPOLITIKAI HELYETTES ÁLLAMTITKÁR







A Szociális és Családügyi Minisztérium feladatterve a 2001. évi Önkéntes tevékenység kapcsán


1. Előzmények - 2001. az Önkéntes tevékenység éve

A 2001. évet az ENSZ az Önkéntes tevékenység évének nyilvánította. Amsterdamban került sor 2001 januárjában a megnyitásra nagy nemzetközi rendezvény keretében. Ennek előkészítéseként az elméleti kérdések tisztázása végett rendeztek meg egy szemináriumot Hollandiában, Hilversumban 2000. május 11-12-én. A szemináriumon a Szociális és Családügyi Minisztériumból Mészárosné Halász Judit vett részt.
Ms Sharon Capeling az ENSZ Önkéntes tevékenységek témájának koordinátora vezette a szemináriumot, ahol neves elméleti szakemberek tartottak előadásokat az önkéntes szervezetek, civil szervezetek ismérveiről, a különböző állami gyakorlatokról, ahogyan a civil társadalmat különböző eljárásokkal támogathatja az állam.
A szemináriumhoz sok alapvető dokumentumot adtak ki. Így:

Ř Egyetemes nyilatkozat az önkéntességről, mely tartalmazza, és világosan megfogalmazza az önkéntesség preambulumát, valamint az önkéntesség alapelveit. A nyilatkozat mindenekelőtt tartalmazza minden ember méltóságának tiszteletben tartását, megőrzése érdekében tett erőfeszítéseket, az ember képességét élete javításában és állampolgári jogai gyakorlásában.


Ř ENSZ dokumentum az Önkéntesség és társadalmi fejlődésről Ř Tervezetet „Az Önkéntes tevékenység állami támogatása kereteinek létrehozása” címmel, mely munkaanyag és folyamatosan készül az év végi világkonferenciára ajánlásként a kormányok számára. 2001. január 14-18 között került megrendezésre az IAVE (International Association for Volunteer Effort) XVI. Világkonferenciája az önkéntességről. A konferencián a megjelent országok záródokumentumként egy ideiglenes akcióprogramot fogadtak el, mely az év során megrendezendő világfórumokon kiegészíthető, bővíthető és módosítható. A záródokumentum ajánlásokat tartalmaz az önkéntes tevékenység feladataival kapcsolatban a civil szervezetek, az oktatás, a kormányzat, a vállatok és a médiumok felé.
Magyarország a szomszédos országokhoz képest bizonyos lemaradást mutat az önkéntes szféra területén.


2. Feladat javaslatok Ř Kutatás és konkrét programok támogatása több kiválasztott települési önkormányzat vonatkozásában az önkéntes szervezetek, helyi önkormányzat és a vállalkozói rétegek közötti együttműködés keretében a következő célok érdekében:
Ř az adott megye eddigi önkéntes tevékenységének összefoglalása és értékelése;
Ř konkrét közös célok és feladatok kidolgozása mindhárom szektor bevonásával;
Ř önkéntesek toborozásának módszertana és ez alapján az adott feladatokra való ösztönzése;
Ř az önkéntes hálózat fejlesztése;
Ř az önkéntesség szélesebb körben való elismertetése;
Ř az önkéntes munka nyilvános megjelenésének folyamatos biztosítása.
Ř A meglévő adatbázis alapján az önkéntességgel kapcsolatos kérdőív kitöltése és feldolgozása.

Ř A Szociális és Családügyi Minisztérium Tájékoztató kiadványai keretében megjelenteti egy az önkéntes tevékenység évéhez kapcsolódó füzetet. A füzet röviden tartalmazza mindazon ismereteket és dokumentumokat, amelyet az ENSZ az Önkéntes tevékenység éve kapcsán Hollandiában kiadott, továbbá a tárca elképzeléseit és terveit a témával kapcsolatban. Ř A 2001. Önkéntes tevékenység évének széleskörű és gyakori nyilvánosság biztosítása a szociális szférát érintően. A családpolitikai koncepció tervéhez kapcsolódva, a civil és az egyházi önkéntes tevékenységek kommunikációs stratégiába való beillesztése. A társadalmi szolidalítás hangsúlyozása. Ř A – lehetőségekhez mérten - nemzetközi rendezvényeken való részvétel hozzájárulása a szociális területen, mind az állami, mind pedig a nonprofit szektorból.
Ř A Szociális és Családügyi Minisztérium honlapján, külön önkéntesség címszó alatt friss információk biztosítása:
o a 2001. évi önkéntes tevékenységgel kapcsolatban;
o a bonni ENSZ Önkéntes munkacsoport kutatócsoportja által összeállított kérdőív nyilvánossá tétele s az e kérdéscsoportok megválaszolása utáni regisztráció biztosítása;
o önkéntességgel kapcsolatos további linkek hozzáférési lehetősége.

Ř Konferencia szervezése „Az önkéntesség, mint a társadalmi kirekesztődés elleni küzdelem fontos eszköze” címmel. A konferencia javasolt időpontja 2001. november – december. A konferencia résztvevői:
Ř a Szociális és Családügyi Minisztérium;
Ř a kapcsolódó szaktárcák;
Ř a szociális területen működő önkéntes szervezetek;
Ř vállalkozói szféra szereplői;
Ř kutatók, tudományos munkát végző szakemberek;
Ř a médiumok képviselői;
Ř meghívott vendégek az ENSZ Önkéntes munkacsoportja és az IAVE részéről.

Ř A Szociális és Családügyi Minisztérium területén tevékenykedő, a társadalmi megbecsültséget erősítő tevékenységet végző önkéntességhez kapcsolódó díj felvétele a Szociális és Családügyi Miniszter által kiosztott kitüntetések közé. Továbbá javaslattétel a Miniszterelnöki Hivatal felé külön nemzeti díj létrehozására.

A tárca programjairól folyamatos tájékoztatást nyújt a Miniszterelnöki Hivatal Civil Kapcsolatok Főosztályának és a Külügyminisztériumnak.
vissza
Dokumentumok