Dokumentumok
Cím:
A Civil Kollégium Alapítvány éves jelentése 2000
A kiadás helye:
Budapest
A kiadás éve:
2001
Kiadó:
Civil Kollégium Alapítvány
Tárgyszavak:
éves jelentés, jelentés, beszámoló
Állomány:
Civil Kollégium Alapítvány alapdokumentumok, Éves jelentések
Megjegyzés:
Raktári jelzet:
E

Civil Kollégium Alapítvány

Éves jelentés
2000.


Küldetésünk


Munkánkban változatlanul érvényesül a Civil Kollégium küldetésének hármas vonatkozása:
· országos képzési szervezet és népfőiskola a (közösségfejlesztési projektekben dolgozó) helyi cselekvés szereplői számára;
· a kunbábonyi képzési központ közvetlen környezetét jelentő Felső-kiskunsági kistérség lakosai és közösségei kezdeményező- és cselekvőkészségének fejlesztése, s erre építkezve egy lokális népfőiskolai funkcióinak betöltése;
· a közösségfejlesztés szakképzésének intézménye.


Képzéseink

Civil képzéseink zöme hétvégi képzés, de egy-egy csoport képzése akár több hétvégét is igénybe vehet. A közösségi vállalkozásra felkészítő tanfolyamaink 2x5 naposak. A közösségfejlesztési szakképzések terepgyakorlatai 4-5 naposak, amelyek fakultatív módon akár meg is hosszabbodhatnak. Képzéseink létszáma 14-32 fő között mozog.

Képzéseinket az együttes élmény, a tapasztalatok közösségi feldolgozása és megosztása, közös tervezés jellemzi. A képzések résztvevői általában országos szervezetünk helyi közösségfejlesztői projektjeinek résztvevői, akik mind a képzés előtt, mind utána együttműködnek szervezetünkkel, ill. a hozzájuk legközelebb élő közösségfejlesztővel, közösségfejlesztő egyesülettel.

Ami szakmai képzéseinket illeti, jelenleg az a helyzet állt elő, hogy elegendő képzett szakember hiányában nem tudjuk a felsőoktatási felkéréseket maradéktalanul kielégíteni. Ezért különös fontossággal bír a szakemberképzés és a “Képzők képzője” program (ld. Közösségfejlesztési partnerség-építési program!)


Főbb támogatóink és partnereink:

· Northern College, Barnsley, Egyesült Királyság – szakmai együttműködés
· ELTE TFK Művelődésszervező Tanszék - tantárgyfejlesztés
· ELTE BTK Szociális munkás Tanszék – tantárgyfejlesztés
· Charity Know How – 6 demokrácia-modul magyar változatának kidolgozása, · magán-adományozó
· Magyar Művelődési Intézet – szakmai és technikai együttműködés
· Bács-Kiskun megyei Munkaügyi Központ – közösségi vállalkozásra felkészítő képzés
· EU SOCRATES-PEDEC Program – csatlakozás a Demokrácia-Programhoz

Jelentés a 2000. évben folytatott tevékenységről


1994-ben alakult szervezetünk a 2000. évben három figyelemre méltó „újdonsággal” gazdagította korábbi működését:
· a Közösségfejlesztők Egyesületével közösen szervezett „Helyi cselekvés” program képzéseivel. Ez a program az önszerveződést, a helyi cselekvést segíti kis adománnyal, képzéssel és a projektek után-követésével,
· a roma közösségi házak vezetőinek és aktivistáinak „követő” képzéseivel és szemináriumaival,
· új tantervek kidolgozásával és bevezetésével:
Új tantervek
a-b) „Közösségi munka”
Igazi áttörést jelent munkánkban az ELTE Szociális munkás Tanszékével közösen kidolgozott, a „Közösségi munka” tantárgyi nevet viselő posztgraduális szakindítási kérelem. Ebben összegeztük és tantárgyakra bontottuk a közösségi munkáról szerzett 20 éves tapasztalatainkat, írásos anyagainkat, saját elemzéseinket és fordításainkat. E munka nem lett volna lehetséges a Közösségi Adattár nélkül, amely most érkezett el fejlesztésének egy minőségi pontjára: szinte valamennyi anyagát teljes terjedelemben, ingyen hozzáférhetővé tette a közösségfejlesztés honlapján: www.kkapcsolat.hu, vagy www.kozossegfejlesztes.hu
A „Közösségi munka” szakindítási kérelem akkreditációja folyamatban van. Az első évfolyam minden valószínűség szerint a 2002/2003-as tanévben szerveződik majd. Fontos megjegyezni azt is, hogy a már kidolgozott program termékenyítően hatott a jelenlegi képzésekre: a közösségfejlesztési képzésekbe részben vagy teljesen beépült és megújította azokat.
Ennek a programnak egy erősen csökkentett formája a „Közösségi munka” 60 órás továbbképzési anyaga, amely szintén akkreditáció alatt áll.

c) „Civil társadalom, nonprofit szervezetek”
A következő nagy jelentőségű tantárgyfejlesztési program a „Civil társadalom, nonprofit szervezetek” címet viselő, a felsőoktatásban bevezetendő tantárgy, valamint annak kísérleti tanítása volt.
A tantárgy-fejlesztési programot a Miniszterelnöki Hivatal Civil Kapcsolatok Főosztálya megbízásából, az ELTE TFK Művelődésszervező Tanszékével közösen dolgoztuk ki. A 2000/2001-es tanévben az ELTE TFK Művelődésszervező Tanszékének szervezésében mind a nappali, mind a levelező tagozaton megtartottuk a próbatanítást.
Ez a tantárgyi program azért nagyon jelentős, mert célul tűzte ki a demokrácia-tanítás bevezetését valamennyi felsőoktatási intézményben. A MeH az elkészült programot az egyetemek, főiskolák képviselőinek bemutatta és ajánlással fordult hozzájuk. Közülük mára 20 körüli azoknak a száma, akik át is vették e programot.
A próbatanítás bebizonyította, hogy a program a cselekvő állampolgárrá, felelős értelmiségivé válás fontos forrása.


Fejlesztési munka, projektek

1. Roma „Követő program” közösségi házak vezetői és aktivistái részvételével
2. “Gondolkodjunk a demokráciáról” project 3. Közösségfejlesztési partnerség-építés
4. Felső-Kiskunsági Kistérség

Kapcsolatépítés

1. Hazai kapcsolatok
2. Nemzetközi kapcsolatok


Pénzügyi jelentés


Ezer forintban
I. Személyi juttatások, a munkaadót terhelő járulékok:
7 389
Ebből: rendszeres személyi juttatások
nem rendszeres személyi juttatás
állományba nem tartozók személyi juttatása
társadalombiztosítási járulék
munkaadói járulék ,szakképzési hozzájárulás
3 972
201
1131
1 904
181
II. Dologi és egyéb folyó kiadások összesen:
11 572
II/1.Dologi kiadások:
11 497
Ebből: anyag- és készlet beszerzések:
szolgáltatási kiadások összesen:
ebből:
- közüzemi díjak (gáz, víz, villany stb.)
- bérleti díj
- szállítás, utazási költségek:
kommunikációs költségek (telefon, posta)
3 697
7160

172
477
100
640
II/2. Egyéb folyó kiadások együtt: (költségv.befiz., adók, díjak stb.)
75
III. Felhalmozási (beruházás, felújítás) kiadások:
1 290
KIADÁSOK MINDÖSSZESEN:
20 251
Alaptevékenység működési bevételei:
9 470
Vállalkozásból eredő bevételek:
380
Támogatások:
9 047
Pályázat útján igényelt támogatások (részletezés mellékelve):
Kamatbevételek:
118
Közhasznú foglalkoztatás:
81
BEVÉTELEK ÖSSZESEN:
19 096
2000-ben kapott támogatások, bevételek:
ezer Ft-ban
TARA
8430
Northern College
617
összesen
9 047


Terveink

Szakképzés

· “Képzők képzője” programot szervezünk lengyel, szlovák, román és magyar közösségfejlesztők számára.
· Megszervezzük az első közösségfejlesztői szakképzést, amelyen a “Képzők képzője” során kiképzett tanárok tanítanak.
· A pedagógus-, közművelődési szakember- és szociális munkás továbbképzéseket - új tanáraink segítségével - ellátjuk.
· A felsőoktatási intézményekben folyó közösségfejlesztés-közösségi munka képzési folyamatokat továbbra is segítjük.
· A szakképzéshez sorolható az EU programokban, az új intézmények munkatársainak (pl. kistérségi menedzserek) felkészítésére szervezett képzéseken való részvételünk is. Ezek száma a jövőben minden bizonnyal növekedni fog.
· Az Egyesületünk megerősítésére és a hálózatépítésre vonatkozó belső képzésünk 5 szakmai tanfolyam megrendezését jelenti (4 megyénként egyet).

Civil képzések

· A jövőben egyenletesen növekvő számú képzést szeretnénk szervezni a “Helyi cselekvés” program keretében és fokozni szeretnénk a Felső-Kiskunságban folyó fejlesztőmunkát kiszolgáló helyi képzések számát is. Minden esélyünk megvan arra, hogy folyamatosan kapunk állami- ill. alapítványi megrendeléseket.
· A Demokrácia-modulok széleskörű taníthatósága érdekében további “képzők képzője” programokat szervezünk 2001-2002-ben, elsősorban fiatal szakemberek és az érintett célcsoportok (környezetvédők, nők, munkahelyteremtéssel foglalkozók, közösségi munkások) bevonásával. A tervezett 4 képzés 4 csoportban történő képzést jelent, csoportonként egy 1 hetes bentlakásos képzést és 1 hétvégét. Az egyhetes képzés az első 2 modullal foglalkozik – “Gondolkodjunk a demokráciáról” és “Demokrácia, állampolgáriság és Európa” -, a hétvégék pedig a célcsoportnak megfelelő modult tanítja - Demokrácia, állampolgáriság és környezetvédelem; Demokrácia, állampolgáriság és a nők helyzete; Demokrácia, állampolgáriság és munkahelyteremtés; Demokrácia, állampolgáriság és közösségfejlesztés. Kísérleti projektjeink keretében Demokrácia-képzéseket is tartunk. Ez Ózd és térsége esetében előzetes számításaink szerint 2, a Felső-Kiskunság esetében pedig 3-3 hétvégi képzést jelent majd évente.
· Kísérleti projektjeinkben képezzük a helyi közösségi aktivistákat, önkéntes közösségi munkásokat is. Ez Ózd és térsége esetében mintegy 4, a Felső-Kiskunság esetében pedig 1-1 hétvégi képzést jelent évente. A roma közösségi aktivisták képzése 2001-ben 3 hétvégi képzést jelent.


Kísérleti projekt az ózdi kistérségben

A Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Közművelődési Intézet, a Közösségfejlesztők Egyesülete, valamint a Civil Kollégium 2000-ben egy hosszú távú együttműködés alapjait vetette meg. Ennek célja, hogy az ózdi régióban nagyarányú önsegítő-önszervező helyi folyamatokat indítson be, elsősorban azok körében, akik számos okból – alacsony iskolai végzettség, munkanélküliség vagy alacsony presztizsű, minimális megélhetést biztosító munka, szegénység (s ami mindezekkel gyakran együtt jár: a kisebbségi lét), információ-hiány, izoláció, stb. - szakmai segítség nélkül nem tudják feltalálni magukat a mára kialakult viszonyok között, s nem tudják javukra fordítani meglévő lehetőségeiket.
A program előkészítése megtörtént, jelenleg a forrásteremtés folyik. A programban angliai partnerünk, a Northern College is jelentős szerepet vállal, vele, valamint egy svéd, egy katalán felnőttképzési szervezettel, a B-A-Z megyei Közművelődési Intézettel és a Civil Kollégiummal közösen pályázatot nyújtottunk be az EU Gruntvig-, valamint a PHARE Access programjához.
A program keretében tervezett képzések terveink szerint túlmutatnak majd önmagukon: előkészítenek egy, a régióban létrehozandó, állandóan működő civil képzési intézményt.

Az ózdi kistérségben tervezett képzéseink:
Dokumentumok