Dokumentumok
Cím:
Állampolgáriság, demokrácia és Európa
A kiadás helye:
Budapest
A kiadás éve:
2000
Kiadó:
Közösségfejlesztők Egyesülete
Tárgyszavak:
állampolgáriság, Európa, demokrácia, tananyag
Állomány:
Gondolkodjunk a demokráciáról tananyagok
Megjegyzés:
Raktári jelzet:
E


Állampolgáriság, demokrácia és Európa

A modul céljai a következők:

Feltehetően mindenki elvégezte már az alapozó modult, a Gondolkodjunk a demokráciáról! címűt, melynek alapvető célja az volt, hogy segítsen felfedni a demokráciával és állampolgárisággal kapcsolatos legfontosabb kérdéseket. Azt tanácsoljuk, hogy a Gondolkodjunk a demokráciáról! programmal kezd a tanulást, azonban ez nem lényegbevágóan fontos.

Az Állampolgáriság, demokrácia és Európa program az Európai Unió fejlődésének kulcskérdéseit vizsgálja az állampolgáriság és demokrácia szemszögéből, Európa fejlődése ugyanis messzemenő változásokat eredményezett a nemzetállamok működésében a gazdaság, társadalom és a politika területén.

Következésképpen számos fontos kérdés merül fel a tekintetben, hogy milyen jelentőséggel bír mindez az állampolgáriság, a demokrácia, a képviselet és a részvétel szempontjából. Mi az európai állampolgáriság, kik vannak a körön belül és kik a kirekesztettek? Hogyan működik az európai állampolgáriság, és hogyan befolyásolhatók a demokratikus és döntéshozási struktúrák? A demokratikus struktúrák milyen fajtái léteznek Európában, és mennyire hatékonyak ezek? Hogyan befolyásolhatják a polgárok az irányadó struktúrákat Európában? Mennyire jelentőségteljes Európa az európai polgárok szemszögéből? Milyen kulcskérdéseket kellene megcéloznia az Európai Uniónak a jövőben?

A modul főként a polgári szerveződéseket, közösségi szervezeteket, a nők szervezeteit, a szakszervezeteket, önkéntes szervezeteket, stb. célozza, mégpedig azért, hogy megértsék, hogyan működik és mit tesz az Európai Unió, és hogy képesek legyenek befolyásolni jövőbeli fejlődését. Ebből az okból kifolyólag, a modul az Európai Unión belül folyó, az állampolgárisággal kapcsolatos aktuális viták és kezdeményezések tárgyalásával indul. A következő állomás egyfelől az Európai Unió döntéshozási “pókhálóját” hivatott kisilabizálni, másfelől pedig azt vizsgálja, hogy miként lehet lobbyzni, és hogyan lehet befolyásolni a különböző struktúrákat. Vizsgáljuk a demokratikus deficit kérdését, a társadalmi párbeszéd és a civil párbeszéd fejlődését, valamint a helyi, regionális, országos és európai döntéshozási hierarchiákat is. Zárásként a modul egy olyan európai polgári napirend kidolgozását sürgeti, amely lehetőséget ad a stratégia megfontolására az uniós intézményeknél való lobbyzás és a más szervezetekkel európai szinten létrehozott együttműködés tekintetében.

A modul Internet böngészővel olvasható változata:
Europa.zip

Dokumentumok