Soros egészségterv hírlevél
Nyomtatóbarát változat
Cím:
Az egészségterv megvalósításáról és a tapasztalatok átadásáról Fertőendréden
Szerző:
Németh Alajosné
Szám:
18
A hírlevélben lévő
Nevek:
Intézmények:
Települések:
Tárgyszavak:
Megjegyzés:
Annotáció:

Községünk Egészségtervét első ízben 1998-ban a Fact Alapítvány útmutatásai alapján készítette el. Ez a programunk 2000-ben sikeresen befejeződött. A program végrehajtása során már újabb ötletek merültek fel, melyek végrehajtásához a továbblépés lehetőségét a pályázatok folyamatos nyomon követésével láttuk megvalósíthatónak.
A 2001. évben ismét a Soros Alapítvány támogatását kértük terveink megvalósításához. A községi játszóteret már a tavalyi évben felállítottuk a sportpálya szomszédságában. Felmerült az igény, hogy a játszótér mellé pihenő padokat, hulladéktárolókat állítsunk fel, valamint füvesítsük a játszóteret és ültessünk fákat köréje.
A Soros Alapítvány támogatásával a Kisalföld Erdőgazdaság fűrésztelepéről megvásároltuk a köztéri bútorokat, ezek felállítását és a parkosítást társadalmi munkában a szülők végezték. A száraz, aszályos időjárás nem kedvezett a parkosításnak, de szerencsére az elmúlt hetek csapadékban bővelkedő napjai meghozták az eredményt, és szépen zöldell a fű.
Sikerült a nyári időszakban a sportöltözőket felújítanunk, mind a szakipari munkát, mind a segédmunkát társadalmi munkában valósították meg községünk fiataljai. Az elvégzett munka sikerét bográcspartival ünnepeltük meg.
Nagy sikerű falunapokat rendeztünk, melynek keretében kicsiknek-nagyoknak csináltunk programot. Nagy sikere volt a nagymama-unoka találkozónak, melyre a nagyszülők készítettek olyan játékokat, melyekkel ők játszottak gyerekkorukban.
Eredményt hozott a Virágos Magyarországért környezetszépítő versenyben való részvétel, egyre több virágos ablakot és előkertet lehet a községben találni, és egymással versenyeznek községünk lakói, hogy kié a szebb.
A 2000-ben Budapesten rendezett Települési Egészségterv Konferencián ötletként merült fel, hogy kisebb térségekben rendezzük meg a tapasztalatcseréket. Hogy mennyire életképes ötletnek bizonyult, azt az első ilyen rendezvényen 2000 októberében Röszkén megtapasztaltam. Az ottani találkozó sikerére alapozva az idei pályázatunk tartalmazta a Regionális Egészségterv Konferencia helyben történő megrendezését.
A konferenciára szeptemberben 28-án a helyi Általános Iskolában került sor. Meghívást kaptak Zala, Vas és Győr-Moson-Sopron megye egészségtervet készített települései és a Fertő-menti települések önkormányzatainak képviselői. Összesen 65 meghívót küldtünk el, melyre 32 főtől viszszajelzést kaptunk, hogy szeretnének részt venni a konferencián. A nap programját úgy állítottuk össze, hogy az előadások ahhoz adjanak segítséget, miként tudjuk az egészségtervet fenntartania a Soros Alapítvány támogatásának megszűnte után, és hogyan tudjuk segíteni a civil szervezetek működését.
A jelzett napon kellemes őszi idő fogadta az érkező vendégeket. Az üdvözlő szavak elhangzása után az előadásokra került sor. Elsőként Szőke Katalin a Soros Alapítvány nevében értékelte az egészségterv programot, majd Dr. Tistyán László a Fact Alapítvány nevében fűzött hozzá kiegészítést.
Dr. Bazsika Erzsébet az ÁNTSZ Egészségvédelmi osztályvezetője a kistérségek egészségképét ismertette, és előadásában hangsúlyozta, hogy a települések egészségvédő tevékenységében a megelőzésre helyezzük a hangsúlyt.
Két éve alakult Győrben a Nonprofit Szolgáltató Központ, mely feladatául tűzte ki a civil szervezetek munkájának segítését és koordinálását. Frühwirth Ildikó a munkájukat, szolgáltatásaikat ismertette, valamint információs anyagokat osztott szét a konferencia résztvevői között.
A Regionális Ifjúsági Tanács irodavezetőjének, Hujber Julianna előadásának témája volt a néhány héttel ezelőtt kiírt pályázatok ismertetése, melyben az ISM, a Regionális Ifjúsági Tanács és a GYIA pályázatai szerepeltek. Örömmel hallottuk az előadáson, hogy a pályázatok megírásában és adminisztrációjában jelentős könnyebbségeket vezettek be. Valamennyi kiírt pályázatról elegendő információt és pályázati anyagot kaptunk.
Tájékoztatást hallottunk a kapuvári Egészségmegőrző Munkacsoport munkájáról. Eredetileg a műhelymunkát három szekcióban szerettük volna megrendezni, de a kisszámú résztvevő miatt az előadások után együtt maradt a csoport. Beszéltünk az összefogás szükségességéről, a térségi gondolkodásról, hallottunk a Markotabödögén kezdeményezett uborka-partiról, mely mára fesztivállá nőtte ki magát, beszéltünk arról, hogy a közép korosztályt mennyire nehéz megmozgatni. Többen azt jelölték meg, hogy ez az a korosztály, amely a legjobban kiábrándult, nincs jövőképe, és energiáját leköti a család egzisztenciájának megtartása.
Ebéd után kötetlen beszélgetéssel töltöttük az időt, ahol az eddigi tapasztalatok, egymást segítő információk kicserélésére volt lehetőség. Felmerült futballcsapatok vendégszereplése, címeket cseréltünk sikeres rendezvényeket lebonyolító szervezetekkel.
Annak ellenére, hogy a résztvevők kis számban voltak jelen, csaknem mindent elértünk, amit terveztünk: információkat cseréltünk, kapcsolatokat teremtettünk, tapasztalatainkat megosztottuk egymással. Egymást hallgatva arra a következtetésre jutottunk, hogy érdemes folytatni, és ha apróbb lépésekben is, de érünk el eredményeket.

Németh Alajosné
polgármester

Soros egészségterv hírlevél