Soros egészségterv hírlevél
Nyomtatóbarát változat
Cím:
A Soros Alapítvány új programjairól
Szerző:
Szőke Katalin
Szám:
2
A hírlevélben lévő
Nevek:
Szőke Katalin
Intézmények:
Soros Alapítvány
Települések:
Tárgyszavak:
szociális program, roma program
Megjegyzés:
Annotáció:

„Esélyegyenlőségért” Szociális és Roma Programok

A tizenöt éve működő Magyar Soros Alapítvány legrégebben futó kulturális és civil programjai mellett 1995-ben két úgynevezett „megaprogram” indult útjára: a Közoktatás-fejlesztési és az Egészségügyi rendszerfejlesztési programok. Ez utóbbi programmal az Alapítvány az alapvető változásokra szoruló magyar egészségügy modernizációjához kívánt hozzájárulni.

A program elindítói olyan modellértékű kezdeményezések támogatását tűzték ki célul, amelyek képzési, minőségellenőrzési vagy finanszírozási területeken segíthetik az egészségügyi ellátórendszer színvonalának és hatékonyságának javítását. Mindezek mellett támogatni kívánták a hátrányos helyzetű családok gyerekeinek egészségvédelmét, a fogyatékosok ügyét, a lakóközösségre alapozott rehabilitációt, a közösségi részvételre alapozott egészségvédelmet, a betegegyesületek feladatainak bővülését a szolgáltatások alakításában és ellenőrzésében, a betegjogok érvényesülésére irányuló törekvéseket. 1998 végén a két megaprogram lezárult, azonban a folytatásra érdemesnek tartott közösségi programok nem szűnnek meg.

Az idei évben indult, roma programokkal bővített jóléti és szociális programcsoport különféle módokon igyekszik megközelíteni azokat a társadalmi működési zavarokat, melyek a társadalmi, gazdasági átalakulást kísérik. A piacgazdasági szemlélet és gyakorlat általánossá válása következtében számottevően nő azoknak a száma, akik végleg leszakadnak a középrétegektől. Az elszegényedés rohamos. A cigány családok, a tartósan munkanélküliek, a deprivált régiók lakosainak nem csak az életkörülményei méltatlanok egy nyílt társadalom polgáraihoz, de már a méltó élet igénye, az ehhez szükséges ismeretek és tudás megszerzése is lassan kihal belőlük. A „jóléti programok” a leszakadás folyamatát kívánják lassítani.

Olyan technikákat szeretnének terjeszteni, amelyek önsegítést, sorstársi segítést tesznek lehetővé, amelyek segítik a leszakadó rétegeket abban, hogy közösségeikre támaszkodva képesek legyenek érdekeiket világosan megfogalmazni és érvényesíteni. Számos pályázati kiírásunkban szerepel feltételként a civil szervezetek, az állami, önkormányzati és egyházi intézmények összefogása, amely nemcsak az állami források hatékonyabb és célzottabb felhasználását segíti, hanem a közösségeken belüli információáramlást, szolidaritást és toleranciát is.

A programcsoportot a könnyebb áttekinthetőség érdekében a következő nagyobb egységekre bontottuk:

Kisebbségek jogérvényesítése, melyben a krónikus betegségük, alkohol- vagy drogfüggőségük, sérültségük miatt a társadalomban kisebbségben élők támogatását szorgalmazzuk. Idetartozik a legnagyobb és legsúlyosabb nehézséggel küzdő kisebbséget támogató Roma program is.

A Szociális programok célja a Nyílt Társadalom működési zavarainak korrigálása, a figyelemből kieső és ellátatlan területek segítése, melyek különösen az egészségügyi és a szociális ellátás határterületein és az életmód-kultúrában jelentkeznek. A programcsoportban az egészségügyi és a szociális ellátás határterületein működő civil és egyházi szervezeteket, azok helyi állami intézményekkel való együttműködését támogatjuk az egészségmegőrzés és a betegségmegelőzés kultúrájának, leghaladóbb módszereinek alkalmazásában és népszerűsítésében. Az általunk támogatott szolgáltatások az élet minőségét és méltóságát egyaránt fontosnak tartják az élettartam egész folyamán, idős korban és a halál kapujában is. A csoportba tartozó programok: Leszakadó rétegek egészségügyének támogatása, Idősek életminőségének javítása program, Együttműködés a Máltai Szeretetszolgálattal, Hospice ellátás támogatása.

A helyi társadalom autonómiája programcsoport célja a bizalom megteremtése és erősítése a közösségek tagjai és intézményei közt, a helyi érdekérvényesítés, problémamegoldás az állami források elköltésének civil ellenőrzése, hatékonyabbá és demokratikusabbá tétele, az állami intézmények paternalizmusának megszüntetése. Olyan szakterületeken működő civil szervezetek pályázhatnak, amelyek helyi gondok megoldását tűzték ki céljukul az önkormányzati és esetleg más civil szervezetek összefogásával, valamint a közösség tagjainak segítségével. Az egyes programok a következők: Helyi összefogáson alapuló településfejlesztés, Települési egészségterv készítése, Közhasznú foglalkoztatás, Helyi kezdeményezések a munkanélküliség csökkentésére, Kistelepülések szociális problémáinak enyhítése, Közösség a kallódó fiatalokért.
Szőke Katalin
programvezető
Soros egészségterv hírlevél