Soros egészségterv hírlevél
Nyomtatóbarát változat
Cím:
Eddig nem volt játszótér és park Foktőn
Szerző:
Az Egészségmegőrző csoport munkatársai - Foktő
Szám:
18
A hírlevélben lévő
Nevek:
Intézmények:
Települések:
Tárgyszavak:
Megjegyzés:
Annotáció:

A 2000 tavaszán elkészített egészségterv programunkban szabadidőpark létrehozására, játszótér kialakítására, parkosításra és egy labdajátékokra alkalmas pálya építésére pályáztunk. Ezt a tervet főként az motiválta, hogy községünkben nem volt egyetlen játszótér, illetve park sem, így kevés lehetőség volt az aktív pihenésre. E céloknak töredéke a Soros Alapítvány segítségével megvalósulni látszott, amikor pályázati úton 500 000 Ft-ot nyertünk parkosításra.
Legfőbb célunk környezetünk szebbé tétele, a tisztaság megőrzése, településünk vonzóbbá tétele volt a lakosság aktív közreműködésével. Ez sikerült is. A lakosság örült az átalakításnak, elképzeléseinknek, szívesen segédkezett.
Foktő község képviselő-testülete 1 000 000 Ft-ot különített el játszótér kialakításra 2001-ben többszöri költségvetési tárgyalás végeredményeként. A játszótér és a park létrehozásához azonban további szponzorokat kellett keresnünk ahhoz, hogy az teljes egészében megvalósulhasson. Végül a szabadidőpark és a játszótér egyszerre készülhetett el elképzeléseinknek megfelelően.
2001 tavaszán a falu központjában virágládákat helyeztünk ki a lakosság gondjaira bízva.
Fiataljaink azt vállalták, hogy az ősz folyamán elvégzik a tervezett facsemeték ültetését. A parkosításból aktívan kivette részét a Nagycsaládosok Egyesülete is.
A játszótér kialakításához segítséget nyújtottak a faluban élő vállalkozók, mégpedig társadalmi munkával, pénzzel és növények felajánlásával.
A kialakított park és játszótér helyén korábban egy romos állapotú, régi lakóház állt, amit az önkormányzat megvásárolt és lebontott.
A terepmunkákból nagy szerepet vállalt két helyi vállalkozó, valamint vidékről jött kivitelezők is, akik a községben most készülő szennyvízcsatorna hálózatot építik.
Szakember irányításával a falu lakosai is részt vettek a terep rendezésében. A Paksi Atomerőmű és egy a községünkből már elkerült vállalkozó engedményekkel és ajándék játékelemekkel segített abban, hogy a játszótér komplex és esztétikus legyen, valamint maximálisan ellássa funkcióját.
A falu lakosai most elégedettek a változással, nagyon örülnek a parknak és főleg a játszótérnek.
A parkrészen, az asztaloknál az időseinknek is lehetőségük van jó időben beszélgetni, megpihenni, esetleg egyet sakkozni.
A park kialakítása és a játszótér építése nyáron kezdődött, s mostanra fejeződött be. A község központjában létesített két utcára nyíló szabadidőpark és játszótér minden korosztályt „kiszolgál”.
A Fő utca felől alakítottuk ki a szabadidőparkot, benne középen egy tetővel ellátott pihenőt, mellette kétoldalt asztalokat padokkal. A park mögött kapott helyet a játszótér, igényesen kialakítva fajátékokkal, homokozóval, csúszdával, különböző hintákkal, várral, kötélmászókákkal, kosárpalánkkal.
A legkisebbektől kezdve több korosztály is talál benne korának megfelelő játékokat. (A gyártó cég vállalta az évenkénti ellenőrzést, minősítést).
Még hátra van a füvesítés, de a fűmagot már megvásároltuk. A növények megerősödése után a falu legszebb, leghangulatosabb helye lehet. A játszótér a szomszédok felől a kerítésen kívül sövénytujával is körbe lesz kerítve. November hónapban néhány őshonos fa ültetésére is sor kerül a játszótér környékén, valamint a község utcáin (140-160 facsemete kerül elültetésre). Az utcafrontok parkosítását 2002-ben is tovább kívánjuk folytatni. A fiatalokkal különböző területeket „térképeztünk” fel, amelyeket folyamatosan rendbe kívánunk tenni.
Amikor az egészségterv programja megfogalmazódott bennünk, a legnehezebbnek az emberek bevonása látszott. Kellemes meglepetés először a karácsonyi futás szervezésénél ért bennünket. A falu lakosai nagy számmal vettek részt és örültek az akciónknak. 2001 tavaszán a helyi iskola szervezésében megrendezett „TAVASZI FESZTIVÁL” során ismét a falura figyelhetett a környék. A kiállítások, a kulturális előadások mind-mind nagy érdeklődésre találtak.

Természetesen a legfontosabb tanulság az, hogy a cél elérése érdekében igenis számíthatunk az emberek aktív támogatására, pozitív hozzáállásukra, összefogásukra, melyben a legnagyobb erő rejlik. Számunkra is ez adott erőt ahhoz, hogy eredeti elképzeléseinket megvalósítsuk. Hosszú és nehézkes volt az út, amíg az 500 000 Ft-os támogatásból és a felajánlott társadalmi munkából közel 1 600 000 Ft-os „kis szabadidő komplexum” elkészülhetett, de megérte.

Az Egészségmegőrző csoport munkatársai
Foktő


Soros egészségterv hírlevél