Soros egészségterv hírlevél
Nyomtatóbarát változat
Cím:
Az első Regionális Települési Egészségterv Egyesület létrejötte Szegeden
Szerző:
Sövényházi Ilona dr.
Szám:
15
A hírlevélben lévő
Nevek:
Intézmények:
Települések:
Tárgyszavak:
Megjegyzés:
Annotáció:

A röszkei területi egészségterv találkozó eredményeként tíz település 14 képviselője jött össze 2000. november 11-én Szegeden, és megalakítottunk egy civil szervezetet, mint a települési egészségterv hálózat jogi képviselőjét. Az alapító tagok civil szervezetek, egyesületek, alapítványok, valamint önkormányzatok képviselői és magánszemélyek voltak. A közhasznú civil szervezet a „Dél-alföldi Régió Települési Egészségterv Egyesülete” nevet kapta. Bács-Kiskun, Békés és Csongrád megyék mindazon településeinek a csatlakozását reméljük, amelyeken települési egészségterv megvalósításán dolgoznak, vagy készítenek ilyen tervet a tavaszi Soros Alapítvány-pályázati felhívásra. Szóba jöhetnek más közösségfejlesztő programok is, ha egyesületünk keretében hasznosnak gondolják az együttműködést.

Az egyesület alapvető célkitűzése az egészségtervek megvalósítása során szerzett tapasztalatok megosztása egymás között, egymás munkájának segítése, hosszabb távon a programok kiteljesítése. A települési egészségterv találkozókon mindig nagyon jól éreztük magunkat, ez az érzés fokozódott, amikor konkrét, közös célokon kezdtünk együtt gondolkodni. Ilyen volt a röszkei találkozó hangulata is, és most a közös civil szervezet megalakulásakor is annyi segítő szándék, egymás iránti érdeklődés nyilvánult meg, hogy igazán jó volt ebben részt venni. Nem is vesztegettük az időt, a jövő évi program felvázolása után pályázatot kezdtünk írni a Dél-alföldi Regionális Fejlesztési Tanács felhívására, mely a civil szervezetek regionális szerveződéseit kívánja támogatni.

Egyesületünk első évének program tervezete részben a tagok menedzsment képzését célozza. A nonprofit szervezetek életében napi szinten felmerülő feladatok folyamatos és magasabb szintű elvégzését szeretnénk ezzel elősegíteni. Így például a stratégiai tervezés, a project készítés, a pályázat írás, az adományszervezés, a humán erőforrás fejlesztése szempontjából megfogalmazódtak már a megalakuláskor olyan problémák, melyekre közösen lehetne cselekvési tervet és mintaprogramokat készíteni. Ezeknek regionális hatása lehet a hálózat útján. Két témát emeltünk ki, egyik a korszerű és preventív táplálkozási ismeretek megismertetésének és készség szintű elsajátításának módszere, az életmód klubok és az iskolai oktatás keretében. A másik közös célkitűzésünk a mentálhigiénés témakör, ezen belül is addiktológiai képzés az alkoholprobléma új típusú megközelítésére és cselekvési módok kialakítására. Felmerültek más ötletek is, melyekkel foglalkozni fogunk az egyesületi tagok kívánsága szerint. Első pályázatunkon – a mai friss információ szerint – máris jelentős támogatást nyertünk, bár az egyesület bejegyzése még folyamatban van. Kezdetnek nem rossz!
A megalakulás óta már több község jelezte csatlakozási szándékát, ezt szeretnénk elősegíteni azzal, hogy a többi célzott településsel is ismertetjük az egyesület tevékenységét és programját. A három megye mindenféle szervezete, civilek, önkormányzatok, intézmények, magánszemélyek folyamatosan csatlakozhatnak. Mivel nekünk is új ez a kezdeményezés, sokat kell még munkálkodnunk, hogy megtaláljuk az együttműködés hatékony formáit, az egyesület arculatát. Továbbra is érezzük a Soros Alapítvány segítő jelenlétét, de már kissé a háttérből.
Összegezve a lelkesítő kezdeti tapasztalatokat, úgy gondoljuk, érdemes a földrajzilag közelebb fekvő csoportoknak egymás segítésére összefogni – ehhez mindenkinek jó találkozásokat, és sikeres együttműködést kívánunk.
Mi a siker? Akik ezen az úton járunk, találónak érezhetjük Churchill szavait:
„Siker az, amikor megőrizzük lelkesedésünket, miközben egyik kudarcból a másikba bukdácsolunk.”
Dr. Sövényházi Ilona
a Dél-Alföldi Régió Települési
Egészségterv Egyesület elnöke
Soros egészségterv hírlevél