Tanuljunk másoktól! - Egészségtervek az Interneten
Szerző:
Radnai Johanna
Szám:
18
A hírlevélben lévő
Nevek:
Intézmények:
Települések:
Tárgyszavak:
Megjegyzés:
Annotáció:
A Települési egészségterv pályázat olyan népszerű lett országszerte, hogy szükségessé vált feldolgozásuk. Az év elején kezdődött el – és a mai napig folyamatosan tart – az a nagy munka, melynek során az elkészült pályázatok adatbázisba rendezve felkerültek az Internetre. Az adatbázis a www.soros.hu webcím alatt található. Az egész oldal letöltése után, barna keretben a Települési egészségtervek megtekintése c. gombra kattintva megnyílik, azaz olvashatóvá és használhatóvá válik a feldolgozott adatbázis.
A jobb eligazodás kedvéért lássuk, hogy mi mindent tartalmaz az adatbázis, és hogyan használhatók a benne található információk.
Az Ismertetők címszó alatt egyrészt a Települési egészségtervek elkészítéséhez szükséges módszertani útmutatókat (Mit jelent a települési egészségterv), és egyéb hasznos és közérdekű információkat, másrészt a témával foglalkozó Hírleveleket olvashatják az érdeklődők.
A Megnyitás rész tartalmazza azokat a pályázati anyagokat, melyek feldolgozás céljából rendelkezésre álltak. Ezek között kétféleképpen is kereshetünk: egyrészt tárgyszavak, másrészt települések szerint. Ez azt jelenti, például a tárgyszavak esetében, hogy a feltüntetett betűk bármelyikére kattintva láthatóvá válnak az attól a betűtől kezdődő tárgyszavak. A tárgyszavak előtt lévő kék háromszögre klikkelve a számítógép megmutatja, hogy mely települési egészségtervek tartoznak a kiválasztott kategóriába. Természetesen ezeket rögtön el is lehet olvasni. Ha újra a kék háromszögre kattintunk, visszajutunk a tárgyszavak felsorolásához. Az oldal tetején, illetve alján lévő feliratok (Előző lap, Kiterjesztés, Keresés, Összezárás, Következő lap) magukért beszélnek, segítségükkel egyszerűen juthatunk előrébb vagy hátrébb az adatbázisban, illetve más típusú kereséseket indíthatunk.
A Keresés szövegmezőbe beírhatunk a témával kapcsolatban bármi olyat, amire kíváncsiak vagyunk, és
a számítógép pillanatok alatt megmutatja a keresés eredményét.
Lássunk egy konkrét példát:
A tárgyszavak szerinti keresésnél klikkeljünk a P betűre, s a számítógép képernyőjén már láthatók is
a „parkosítás”-t ábécé sorrendben követő tárgyszavak. (Ha olyan tárgyszó érdekel bennünket, mely nem fért ki erre az oldalra, használjuk az Előző lap, Következő lap gombokat!) Helyezzük a kurzort – a példa kedvéért – a „sok az ingázó” előtt látható kék háromszögre, és kattintsuk rá egyszer: látható, hogy ezt a tárgyszót sok egészségterv kapta. Azért, hogy az egészségterv pályázatok feldolgozásának szerkezete jól érthető legyen, nézzük meg a lehetőségek közül az elsőt (Játszó- és pihenőpark megvalósítása, szabadidős programok a falu közösségének összefogása érdekében.)!
A képernyőn a tervet készítő adatai után (a pályázó által saját magáról megadott adatok) az adott egészségterv – jelen esetben a rátóti – témája (Játszó- és pihenőpark megvalósítása, szabadidős programok a falu közösségének összefogása érdekében), kiadásának helye (Rátót), éve, a kiadó (Rátót Polgármesteri Hivatal), a további információt adó személy neve (Ulrich Zoltánné), a keresést megkönnyítő tárgyszavak (csökkenő lakosságszám, elöregedő lakosság, sok az ingázó, egészséges életmód hiánya), majd pedig az egészségterv rövid összefoglalása, annotációja (A rövidtávú program tartalmazza a „Játszó és pihenő park” megvalósítását. Ezzel lehetőséget biztosítanának…) olvasható. Az oldal alján pedig tömörített formátumban megtalálható Rátót Egészségterve.
Az adatbázis nem teljes, ezért a szerkesztők továbbra is várják azokat a pályázati anyagokat, melyeket szerzőik közlésre rendelkezésükre bocsátanának (cím: Közösségi Kapcsolat Alapítvány 1011 Budapest,
Corvin tér 8., e-mail: johanna@kkapcsolat.hu).
Tanuljunk másoktól, s adjunk lehetőséget arra, hogy mások is tanulhassanak tőlünk!
Eredményes böngészést kívánunk!
Radnai Johanna, titkár
Közösségi Kapcsolatok Alapítvány