Soros egészségterv hírlevél
Nyomtatóbarát változat
Cím:
Egy kis statisztika
Szerző:
Tárnok Mónika
Szám:
8-9
A hírlevélben lévő
Nevek:
Fekete Attilának, Tárnok Mónika
Intézmények:
Soros Alapítvány
Települések:
Tárgyszavak:
települési egészségterv
Megjegyzés:
Annotáció:

A Soros Alapítvány Települési Egészségterv pályázatának első felhívása óta közel két év telt el. Ez alatt az idő alatt négy országos tréningsorozatot rendezett, és négy pályázati fordulót írt ki a Soros Alapítvány. A Hírlevél korábbi számaiban folyamatosan beszámoltunk az egyes fordulók eredményeiről. Úgy gondoltuk, érdekes lenne a két év eredményeit, statisztikáit összességében is bemutatni.

A tréningekről

A pályázati fordulók előtt a pályázók munkájának előkészítése és sikere érdekében - összesen 16 helyszínen - tréningprogramokat szerveztünk. Ezekre a konzultációkra az ország összes községi jogállású települését meghívtuk, szám szerint 2921 községet. E településekről a négy tréning-sorozaton 602 település, azaz a hazai községek 21 százaléka vett részt.

A második fordulót követően a Soros Alapítvány a pályázók körét kibővítette, így további 170 kisváros kapott meghívást a tréningekre. A városok fokozott érdeklődését mutatja a konzultációkon megjelentek aránya: a meghívottak fele jelen volt a programok valamelyikén.

Az 1. és 2. számú térképek (melyek elkészítését Fekete Attilának, a Települési Egészségterv program egyik kurátorának köszönhetjük) a tréningeken résztvevő községek, illetve városok megyéken belüli arányát mutatja.

A községek közül a legnagyobb arányban Csongrád megyéből, a legkisebb arányban pedig Vas megyéből vettek részt a szakmai konzultációkon. A városok esetében a legmagasabb részvételi arányt a tréningeken Baranya megyében láthatjuk, a legkevésbé pedig a Heves megyei városok érdeklődtek a program iránt.

Kik pályáztak?

A Települési Egészségterv program négy pályázati fordulója során összesen 413 község (az összes magyarországi község 14 százaléka) és 32 város (a tréningekre meghívott városok 13 százaléka) nyújtott be pályázatot a Soros Alapítványhoz. Mindösszesen tehát 445 magyarországi település pályázott.

A pályázatot benyújtó községek és városok megyénkénti megoszlását a 3. és 4. számú térképek segítségével vizsgálhatjuk.

Csongrád megye a pályázatok benyújtásánál mind a községek, mind a városok arányát tekintve az élen járt. Békés és Hajdú megye falvaiból – a települések számához viszonyítva - arányaiban szintén sok pályázat érkezett. Kisebb volt azonban a motiváció Heves, az ország nyugati határán fekvő Győr-Moson-Sopron, illetve Vas megye községeiben.

A pályázó városok megyénkénti megoszlásánál a legmagasabb arányt képviselő Csongrád megye mellett Komárom-Esztergom, Baranya és Vas megyét emeljük ki. Voltak olyan térségek is, ahonnan városok egyáltalán nem pályáztak a Soros Alapítványhoz.

Az egyes pályázati fordulókat követően a Hírlevél korábbi számaiban már közreadtuk a nyertes pályázók listáit. A mostani számban a negyedik forduló sikeres pályázóit olvashatjuk. A nyertesek felsorolásától így most eltekintünk, helyette az következő oldalon látható táblázatban összegeztük a kuratórium eddigi döntéseit.

A táblázat megyénként mutatja a négy pályázati forduló során a pályázó községek számát és ezekből a kuratórium által támogatott települések arányát. A kuratórium megítélése szerint a beérkezett 413 pályázat közel egynegyede illeszkedett részben vagy egészben a Települési Egészségterv céljaihoz, így 154 pályázó község részesült teljes-, vagy részösszegű támogatásban.

Megye
Összes pályázó község
Nyertesek
Nyertesek a pályázók százalékában
Bács-Kiskun
20
7
35%
Baranya
31
8
26%
Békés
22
6
27%
Borsod-Abaúj-Zemplén
36
13
36%
Csongrád
28
10
36%
Fejér
20
9
45%
Győr-Moson-Sopron
15
7
47%
Hajdú-Bihar
18
7
39%
Heves
5
1
20%
Jász-Nagykun-Szolnok
9
2
22%
Komárom-Esztergom
7
5
71%
Nógrád
19
8
42%
Pest
23
8
35%
Somogy
29
13
45%
Szabolcs-Szatmár-Bereg
34
11
32%
Tolna
22
5
23%
Vas
12
6
50%
Veszprém
35
20
57%
Zala
28
8
29%
Összesen
413
154
37%


A 32 pályázó város közül azonban mindössze négyet vélt a kuratórium támogathatónak. E pályázatok Bács-Kiskun, Borsod-Abaúj-Zemplén és Somogy megyéből érkeztek.

A nyertes pályázók területi megoszlását az 5. számú térkép mutatja.

1. számú térkép






2. számú térkép


3. számú térkép




4. számú térkép




5. számú térkép





Soros egészségterv hírlevél