Soros egészségterv hírlevél
Nyomtatóbarát változat
Cím:
Egy egészségterv recept - a sok közül
Szerző:
Szőke Katalin
Szám:
7
A hírlevélben lévő
Nevek:
Szőke Katalin
Intézmények:
Települések:
Tárgyszavak:
községi egészségterv, pályázat
Megjegyzés:
Annotáció:

Hozzávalók:

· az adott közösséget jól ismerő, azért tenni hajlan-dó emberek csoportja
· kíváncsiság, nyitottság, fogékonyság az újra, a vál-toztatás lehetőségére
· ötletgazdagság, kreatív ráhangolódás
· papír, toll, vagy író/számítógép
· idő és kitartás

Készítési mód:

1. Végy egy nagy levegőt!
2. Gondold végig és vesd papírra a „Mit? Mikor? Hol? Hogyan?”-t.
3. Találd meg a megfelelő partnereket, vitasd meg ve-lük elképzeléseidet.
4. A lakosok igényeinek felmérése után - lehetőség szerint - hívj össze konszenzus értekezletet, ahol az általad vagy a csoportod által elkészített feladatokat részletesen megvitatjátok, alakítjátok.
5. Osszátok meg a munkát, beszéljétek meg ki, miért felelős.
6. Tervezzétek meg az időt és a költségeket.
7. Írd le mindazt, amire jutottatok.

Mi javíthat a munkán?

Vedd igénybe mások felajánlott segítségét!
Tartsd szem előtt a közösség egészét, igényeikkel, problémáikkal!
Gondold végig, vajon olyasmit kezdesz-e el, ami to-vább vihető egy kis kezdeti támogatás után is? Ha igen, küldj be pályázatot!

A receptben a hozzávalók sorát lehet bővíteni, vagy szűkíteni a helyi vagy regionális adottságoktól füg-gően. Hiszen például más a töltött káposzta a Dunán-túlon, Szabolcsban, vagy Erdélyben. Nemcsak a ké-szítési mód különbözik, de az alapanyagok, fűszerek sora is másképp variálódik egyik vagy másik terüle-ten.
De ha ügyes a szakács, és jó ízléssel, találékonyság-gal, kedvteléssel főz, ugyanolyan gasztronómiai élve-zetet nyújthat, készüljön az az étel Szekszárdon vagy Csíkszeredán.
Egy jól elkészített étel generációk hosszú során őrzött hagyomány ízeit nyújtja. Egy jó közösségi program - régen még virágzó - hagyományokat vihet tovább, elfeledett tradíciókat éleszthet újra. És minden köz-ségben, minden városban más tradíciók élnek, mást tartanak az emberek fontosnak vagy kevésbé fontos-nak, máshogy képzelik el környezetük fejlesztését. Amiben viszont nincs különbség, az pedig az igé-nyünk arra, hogy jobban érezzük magunkat saját lakóhelyünkön.

Ezt a kis írást vitaindítónak szánom. Egyrészt érde-kes lenne többféle “recepttel” megismerkedni (talán még egy-két töltött káposzta receptet sem utasítana vissza a szerkesztő!?). Másrészt szóljanak hozzá, va-jon melyek azok a lépések, amelyeket kifelejtettem ebből az igazán vázlatos recepturából és Önök fon-tosnak tartanak leírni, mert esetleg a dolog lényegét jelenti, vagy éppen egy apró momentum, mégis na-gyon meg kellett küzdeni vele.

Tehát írjanak!
Szőke Katalin
programvezető
Soros Alapítvány
Soros egészségterv hírlevél