Soros egészségterv hírlevél
Nyomtatóbarát változat
Cím:
Uborkából bólé? Markotabödögei receptek nemcsak uborkára
Szerző:
Szabóné Szűcs Ildikó
Szám:
10-11
A hírlevélben lévő
Nevek:
Szabóné Szűcs Ildikó
Intézmények:
Települések:
Markotabödöge
Tárgyszavak:
Markotabödöge, települési egészségterv, konferencia
Megjegyzés:
Annotáció:

Uborkából bólé? Markotabödögei receptek nemcsak uborkára

Szabóné Szűcs Ildikó vagyok, Markotabödöge polgármestere. Markotabödöge Győr–Sopron megye észak-nyugati részén, a Tóközben található, 546 fős település.

1998. április elsején kaptunk meghívást Szombathelyre, a Fact Intézettől egy szakmai konzultációra.
Ezen a konzultáción én részt vettem, és akkor, amikor hazafelé utaztam, már eldöntöttem, hogy ezt a pályázatot megírjuk, és beadjuk.

Akkor még nem voltam polgármester, de az előző polgármester úrral, amikor tárgyaltam, akkor láttam az önkormányzat szűkös anyagi lehetőségét, és én ennél az Egészségterv pályázatnál azt tartottam nagy előnynek, hogy önrészt nem kellett (pénzben) beállítani. Elég volt az, ha a mi munkánkat és az egyéb lehetőségeinket felmutattuk ebben a pályázatban. Összeültünk az intézmények vezetőivel, a plébános urat is belevontuk, a háziorvost, a védőnőt, a falugondnokot. Bizony volt olyan két hét, amikor úgy éreztük, hogy nem tudunk előbbre lépni.

Nagy munka volt ez számunkra, mert az elmúlt nyolc évben összesen két pályázatot adtunk be. Amióta én polgármester vagyok, azóta tizenötöt.

Meglepő, és korábban is sejtett tapasztalatokra egyaránt szert tettünk a pályázat készítése során. Kiderült, hogy a faluban alig-alig olvasnak a gyerekek és a fiatalok könyvet, a középkorúak számára pedig a harmonikus családi életnél a személyes karrier és az anyagi jólét is fontosabb. Azzal ugyan tisztában voltunk, hogy a falu lakossága elöregszik, de az riasztó, hogy az elmúlt időben mennyire megnövekedett a térségünkben a daganatos, valamint a szív- és érrendszeri megbetegedésekben elhunytak aránya. Megdöbbentő azt is tudni, hogy a környezetünkben található 1015 hektár földterületből ezret gyomirtóznak.

Pályázatunkhoz, önerőként, ahogy mondtam, csak a
saját munkánkat tudtuk biztosítani. Az első pályázatot 1998. júliusában adtuk be, ekkor 510 ezer forinttal támogatott bennünket a Soros Alapítvány, ebből virágosíthattuk a köztereinket, játszóparkot, pihenőpadokat állíthattunk fel.

Ami nagyon-nagyon sikeres rendezvényünk volt, és hagyományt szeretnénk belőle teremteni, idén szeptember 16-án újra megrendezzük - az úgynevezett „uborka partinkat”. Azt hiszem, talán az országban egyedülálló, és ezt szeretnénk még esetleg az országhatáron túl is sikeressé tenni. A délelőttöt szakmai nappal kezdtük, az uborka terméktanács tájékoztatójával, valamint a vetőmag- és a növényvédő szert forgalmazók tartottak előadásokat. A dunakiliti és a koroncói konzervüzem kóstolóval egybekötött bemutatót tartott, és mi, a falu háziasszonyai, táncos lányai pedig uborkából készült ételeket készítettünk és svédasztalos módszerrel feltálaltuk. Az uborkából, ami még számomra ismeretlen volt, bólét is készítettünk, és az urak is nagyon elégedettek voltak ezzel az itallal. Nagy sikert aratott ez a rendezvényünk. A kisgyerekek vidám műsort adtak elő. Óvodásaink, iskolásaink uborkáról és különböző zöldségekről mondókákat mondtak. A délután pedig a szórakozásé volt. Az már egy falunap jellegű rendezvény volt. Volt lovasbemutató, délután – persze uborkával - különböző versenyek voltak, és a Győri Nemzeti Színház művészei tartottak előadást. Bál volt, nagyon jó hangulatban telt ez a nap. Akkor megfogadtuk, hogy ebből hagyományt teremtünk, és évrőlévre megismételjük. Már csak azért is, mert örömmel mondhatom, hogy ez a rendezvény az önkormányzatnak egy fillérjébe sem került. Markotabödögén ugyan nincsenek vállalkozók, de az onnét elszármazott vállalkozók adták össze a hozzávalót… (a Soros Alapítvány 50 ezer forinttal támogatta ezt a rendezvényt).

Először nagyon nehéz volt a falu lakosságát bevonni a társadalmi munkába, néhányan a szememre is vetették, hogy a társadalmi munka az előző rendszerben volt divat, és nem akartak jönni. Beneveztünk a „Három szombat” mozgalomba is, és a második szombaton már az 546 főből 130-an tevékenykedtünk. Virágokat ültettünk, szóval, nagy sikere volt. Idén már kérték, hogy abba is újra nevezzünk. Már jelezték, hogy jönnek, a fákat is együtt ültethetjük.

Ezt találtam én nehéznek, bevonni az embereket, nagyon-nagyon nehéz, sokat kellett győzködni, de most már látom, hogy sikerült. Ugyanis, felmérték azt, hogy ezzel tudjuk a falu lakosságát megtartani, mert most már nem csak magunknak, hanem az ifjúságnak is szebb és tisztább települést szeretnénk kialakítani.

Soros egészségterv hírlevél