Soros egészségterv hírlevél
Nyomtatóbarát változat
Cím:
Kistérségi Egészségterv Konferencia - Öcs, 2001. február 16.
Szerző:
Szám:
17-18
A hírlevélben lévő
Nevek:
Kisné Borbély Adrien, Vass Lajosné, Rédei Zsolt, Sőth Ferenc, Mészáros Ferenc, Ékes József, Szőke Katalin, Füzesi Zsuzsanna, Sövényházi Ilona dr., Oláh Miklós
Intézmények:
Új Atlantisz Térségi Fejlesztési Társulás, Veszprém Megyei Nonprofit Szolgáltató Központ
Települések:
Halimba, Öcs, Tüskevár, Nyirád, Dabrony, Szőc, Kislőd, Egeralja, Csögle, Kolontár, Karakószörcsök, Bakonypölöskén, Röszke
Tárgyszavak:
Kistérségi Egészségterv Konferencia
Megjegyzés:
Annotáció:

A Magyar Soros Alapítvány ebben az évben írta ki utoljára Települési egészségterv pályázatát.

Eddig a Somló környéke és Nyugat-Bakony kistérségében 10 nyertes pályázat született (Szőc, Kislőd, Halimba, Nyirád, Tüskevár, Dabrony, Egeralja, Csögle, Kolontár, Karakószörcsök), és most lehetőség nyílik új tervek készítésére.
Ebből az apropóból tartotta első megbeszélését Bakonypölöskén az Új Atlantisz Térségi Fejlesztési Társulás Települési Egészségtervvel foglalkozó munkabizottsága. Feladatul tűzték ki maguk elé egy Kistérségi Egészségterv Konferencia megszervezését – ezzel is segítve a pályázni kívánó települések munkáját –, az egészségterves települések hálózattá fejlesztését, valamint egy Kistérségi Egészségterv pályázat megírását.
A másodszori találkozás legfontosabb feladata az Öcsön megrendezésre kerülő Térségi Egészségterv Konferencia megszervezése volt.

A nagy napon Mészáros Ferenc, Öcs község polgármestere vállalta magára a házigazdai teendőket, a tanácskozás megnyitására pedig társulásunk elnökét, Ékes Józsefet kértük fel. Az elnök úr szólt arról, hogy a Társulás régóta támogatja a civil szervezetek tevékenységét, és nagyon örül azoknak a kezdeményezéseknek, amelyek a kistelepülések közösségépítő munkáját segítik.
A konferencia programját úgy állítottuk össze, hogy a már megvalósult egészségterves élménybeszámolók és a szakmai előadások váltogassák egymást. Megismerhettük Halimba-Öcs község közös pályázatát Kisné Borbély Adrienne tolmácsolásában, majd Tüskevárról Vass Lajosné, Nyirádról Rédei Zsolt és Dabronyból Sőth Ferenc beszámolója következett. Valamennyien elmondták, sikerült megmozgatniuk falujuk szinte teljes lakosságát: szerveztek életmód-tábort, egészséges étkezéssel, betegségmegelőzéssel kapcsolatos előadásokat tartottak, kirándulásokon vettek részt, aerobic tanfolyamot, gyógytornát, úszásoktatást indítottak, építettek játszóteret, parkosítottak, faluszépítésben, gyom- és hulladékmentesítésben vettek részt, asszonykórust hoztak létre, és elkészítették a közösségi egészségtérképet is.
A Soros Alapítványtól Szőke Katalin fogadta el meghívásunkat. Ismertette a Soros Alapítvány Egészségtervvel kapcsolatos eddigi tevékenységét, a pályázatok összeállításának legfontosabb lépéseit.

Füzesi Zsuzsanna – az egészségterv pályázatok előkészítését, valamint a tapasztalatok összegzését végző Fact Alapítvány képviseletében – a pályázatok sikerességéről beszélt. Hangsúlyozta, hogy azok a pályázatok lesznek eredményesek, melyeknél biztosítva látszik a támogatás megszűnése utáni fenntarthatóság is. Fontosnak tartotta egyéb pályázati lehetőségek felkutatását és a helyi közösségekben rejlő erők kiaknázását.

Dr. Sövényházi Ilona Röszke Község Egészségvédő Egyesületétől érkezett. 2000 novemberében hozták létre a Dél-alföldi Régió Települési Egészségterv Egyesületet. Fontosnak tartják a hálózatfejlesztést, mert összefogva jobban tudják képviselni az egészségterves települések érdekeit.

A nap zárásaként Oláh Miklós, a Veszprém Megyei Nonprofit Szolgáltató Központ vezetője kért szót, hogy bemutassa a Veszprémi Civil Ház munkáját, valamint a „Civil a Pályán” című nonprofit információs hírlapot.

A hallgatóság, amely polgármesterekből, jegyzőkből, védőnőkből, civil szervezetek vezetőiből, tagjaiból állt, nemcsak az előadások végén tehette fel kérdéseit a vendégeknek, hanem az Egészségjegyek beváltásakor is. Ezek a színes alma, körte, sárgarépa, szilva formájú képek arra szolgáltak, hogy tulajdonosuk egészséges ételekre (halkrémes, szójakrémes, pulykasonkás magos, barna, korpás kenyérer, házi juhtúróra, kecskesajtra, zöldségekra, sárgarépás céklasalátából készült köretre, gyümölcssalátára), italokra (halimbai epe- és fogyasztó teára, Kolontár és Szőc határából hozott forrásvízre, sárgarépás-narancsos rostos ivólére) cserélje be őket.

Köszönjük térségünk és távolabbi vendégeink részvételét, egészségtervvel kapcsolatos élménybeszámolóját, jó tanácsaikat. Ennek a napnak köszönhető, hogy kialakult kapcsolatunk a Dél-alföldi Régióval, és tervezzük a további együttműködést.
Köszönjük a házigazda öcsieknek kedvességüket, vendégszeretetüket, méltán lehetnek büszkék nemcsak a rendezvény színhelyéül szolgáló Faluházukra, hanem a tűzoltószertárban kialakított Helytörténeti kiállításukra is.
Társulásunk időközben elkészítette Kistérségi Egészségterv pályázatát, amelyben - a felmerült igényeknek megfelelően – körvonalaztuk a következő Kistérségi Konferenciánk megszervezését.

Gondolatok a Vendégkönyvből:

„Mozgás – játék – sport – állóképesség növelése = Egészség”
Vass Lajosné – Tüskevár jegyzője

„Nagyon örülök, hogy Veszprém megyében ilyen színvonalas rendezvények kerülnek megrendezésre. Remélem egyre több, s azt is, hogy az esetleges következők már a Veszprémi Civil Házzal közösen jönnek létre. Gratulálunk a rendezésért! ”
Varga Endre - Civil Ház képviselője

„Az Egészségterv nem arról szól, hogyan tanuljuk meg mások gondolatait, hanem arról szól, hogyan tanuljunk meg gondolkodni. ”
Rédei Zsolt – Nyirád település jegyzője

„Örülök, hogy itt lehettem, köszönöm a szíves vendéglátást. Sok sikert kívánok eddigi munkájuk folytatásához.”
Dr. Fekete Attila – Soros Alapítvány kurátora

„Mindig öröm emberekkel találkozni, különös öröm olyanokkal, akik rájöttek már, hogy a pénz nélkülözhetetlen eszköz ugyan, de mindennél fontosabb az a saját magunkban, mindnyájunkban szunnyadó őserő, ami csodákra képes. Két nagyon érdekes tulajdonsága van ennek a kifogyhatatlan energiaforrásnak:
1. Akkor indul működésnek, amikor adok, és nem akkor, amikor kapok.
2. Mennél többet használjuk, annál több van belőle. ”
Jávor Károly – VÁTI Kht
Vidékfejlesztési osztályának képviselője
Soros egészségterv hírlevél