Soros egészségterv hírlevél
Nyomtatóbarát változat
Cím:
A lelki egészségterv
Szerző:
Szám:
5
A hírlevélben lévő
Nevek:
Rédei Zsolt
Intézmények:
FACT Alapítvány, Soros Alapítvány
Települések:
Nyirád
Tárgyszavak:
Nyirád
Megjegyzés:
Annotáció:

1998. áprilisában találkoztam először a Soros Alapítvány pályázati felhívásával, melyben községi egészségterv elkészítését támogatnák. Érdekesnek találtam a felhívást, ezért megpróbáltam körüljárni, hogy tulajdonképpen miről is lehet szó. Kapóra jött a Fact Alapítvány programja, melyet a készülő egészségterves pályázatok kapcsán szerveztek. Ez ügyben Budapestre mentem - mint ahogy a pályázat címe is első olvasatra utalja - két orvos társaságában.

Így utólag nagyon jónak ítélem a Fact Alapítvány által szervezett felkészítést, a pályázatok elkészítésével kapcsolatban mindent pontosan elmondtak a legapróbb részletekig, csak egyet nem: azt, hogy mire lehet pályázni.

Hazafelé jövet útitársaimmal végigbeszéltük az elhangzottakat és a következő elhatározásra jutottam. Községünkben kezdeményezek egy kerekasztalbeszélgetést, melyre meghívok mindenkit a faluból, akinek a saját környezetében meghatározó szerepe van. Ilyenek voltak például a társadalmi szervezeteink vezetői és a falu értelmisége. Szinte kivétel nélkül eljöttek erre a megbeszélésre, és amikor a lehetőséget felvázoltam előttük, támogatólag nyilatkoztak.

Megbeszéltük, hogy saját területére vonatkozóan mindenki elkészít egy általa fontosnak tartott programot, mellyel fejlődés érhető el az adott területen. Általános volt az az álláspont, hogy a községi egészségtervet - bár óriási munkának ígérkezett - akkor is el kell készíteni, ha a pályázat kedvező elbírálásának kicsi az esélye.

A következő alkalommal, amikor összejöttünk, mindenki hozta az elkészített programját. Mivel mindegyik program sajátos volt a maga nemében, ezért ezeket lehetőleg egy folyamatba építve össze kellett hangolni. Ekkor kapta pályázatunk ezt a nevet: A községben élők egészséges életmódra nevelése és szabad idejük hasznos eltöltése kisgyermek kortól a nyugdíjas korig.

Rövidesen összeállt az egészségterv gerince, mely a következőket tartalmazta:

Nyirád község bemutatása
Nyirád község egészségtérképe
Az egészségügyi ellátás falunkban
A 0-3 éves korú népesség helyzetképe
A 3-6 éves korú népesség helyzetképe
A 6-14 éves korú népesség helyzetképe
A 15-20 éves korú népesség helyzetképe
A 20 évesnél idősebb, felnőtt lakosság helyzetképe

Minden helyzetkép egy állapotleírással kezdődött, melyet a meglévő és lehetséges problémák feltárása követett. A legnehezebb volt - a problémákat megismerve - a megoldási programok elkészítése.

Bár nem vagyok orvos, de azt tudom, hogy a lelki egyensúly legalább olyan fontos az egészség megőrzése érdekében, mint a testi egészség. Megoldási programjainkat is e szemlélet alapján dolgoztuk ki. Fő szempontnak a közösségek összetartó, lelki egészségmegőrző szerepét tekintettem.

Nehéz lenne az egész programunkat pár mondatban összefoglalni, ezért egy területet, a 15-20 év közötti korosztályt és az ő programjukat emelem ki.

A helyzetfelmérés során tapasztaltuk, hogy a legnagyobb problémát az ifjúsági közösségek megszerveződésének hiánya okozta. Nem voltak olyan fiatalok, akik vállalták volna a közösség vezetését. Nem volt hely, ahol a programjaikat megvalósíthatták volna. Az egészségtervvel kapcsolatban a fiatalok képviselőit is meghívtuk az elbeszélgetésekre, ahol elmondták igényeiket és elképzeléseiket egy leendő ifjúsági klubról. A megbeszélésen az önkormányzat képviselői is jelen voltak, akik rögtön hathatós támogatásukról biztosították a fiatalokat. Ennek eredményeképpen hamarosan helyszínt biztosított az önkormányzat az ifjúsági klub működéséhez, a leendő klub felszerelését viszont az önkormányzat szűkös anyagi helyzete miatt nem tudta teljes egészében fölvállalni.

Az egészségterv pályázatban az ifjúsági klubhoz 2 db ping-pong asztalt, ping-pong szettet, hifi-tornyot, székeket, asztalokat kértünk támogatásként, összesen 230 ezer Ft értékben. Igényünket azzal támasztottuk alá, hogy a még erősebb közösséggé szerveződés - mely a lelki harmónia megteremtésének különösen ebben a korosztályban egyik alapja - feltétele egy minimális felszereltségű hely, ahova a fiatalok szívesen mennek.

A pályázaton az ifjúsági klubhoz kért teljes támogatási összeget megkaptuk. Az önkormányzat látva a fiatalok nagyon kedvező hozzáállását, a pályázati összegen vásárolt eszközökhöz saját forrásból biztosított még további egy video- és egy tv-készüléket.

Az egészségterv programunkban szerepel az óvodás korosztály számára az udvari fa játszótéren kívül az általános iskolások prevenciós programja. Célja a Drog, Alkohol, Dohányzás, AIDS (DADA program) megelőzése, a rendőrséggel közösen.

Az ifjúsági klub programját ismertettem, a civil szervezeteink közül a Nagycsaládosok Nyirádi Egyesülete három darab szövőszéket kért azzal a céllal, hogy tagjaik számára szövő tanfolyamot szervezzenek.

A Nyugdíjas Klub a pályázaton egy tv- és egy videó-készüléket kapott támogatásként, mivel színvonalas műsorokat készítenek, melyeket szeretnének megörökíteni és viszontlátni. Ilyen műsoruk többek között a „Nyirádi lakodalmas”, amit a környező településeken is nagy sikerrel mutattak be.

Nem gondoltam, hogy az egészségtervvel kapcsolatban ilyen nagy az érdeklődés. Miután a Fact Alapítvány által kiadott hírlevélben szerepeltünk a nyertes pályázók között, nagyon sokan kerestek meg és kértek információt programjainkkal kapcsolatban.

Utólag visszatekintve és végiggondolva a pályázatunkban felvázoltakra, jól látható, hogy községünkben az utóbbi időben elindult egy szemléletváltozás, s ezzel együtt a tervek megvalósulása.

A pályázat jó lehetőség volt számunkra arra, hogy rendszerbe foglalva áttekintsük az esetlegesen már egymástól elszigetelten elindult, működő programokat, megteremtve ezzel annak lehetőségét, hogy e fontos cél érdekében hatékonyabban, célszerűbben dolgozhasson közösségünk.

Köszönjük a Soros Alapítványnak a nyújtott támogatást és a FACT Alapítványnak a pályázat elkészítéséhez nyújtott segítségét.

Nyirád, 1999. június 21.
Rédei Zsolt,
a Nyirádi Önkormányzat jegyzője
Soros egészségterv hírlevél