Soros egészségterv hírlevél
Nyomtatóbarát változat
Cím:
Találkozó Dubrovnikban
Szerző:
Szőke Katalin
Szám:
3
A hírlevélben lévő
Nevek:
Kishegyi Júlia, Belia Anna
Intézmények:
Soros Alapítvány
Települések:
Dubrovnik
Tárgyszavak:
egészségterv, Dubrovnik, konferencia
Megjegyzés:
Annotáció:

Április végén Dubrovnikban rendezték meg a nemzeti Soros Alapítványok egészségügyi koordinátorainak éves ülését.

A 22 kelet-európai valamint a volt Szovjetunió utód-államaiban működő alapítvány munkatársai több közös, úgynevezett network program keretében dolgoznak együtt. Személyes találkozásra azonban csak igen ritkán kerülhet sor.

Ezúttal a fő téma a Soros Alapítványi hálózat egészségügyi, illetve egészségstratégiájának irányváltása volt. Az elmúlt években az Alapítvány az előbb említett országok egészségügyi ellátásának modernizációjához kívánt hozzájárulni.

A Magyar Soros Alapítvány Egészségügyi Rendszerfejlesztési programjában 4 év alatt csaknem másfél milliárd forintot fordított a honi egészségügyi és szociális ellátást javító kezdeményezésekre. Azonban legyen bármennyire is innovatív és eredményes egy helyi kezdeményezés, ha az állam nem karolja fel és finanszírozza tovább az egyébként sikeres modellprogramot, kárba veszett időnk, energiánk, pénzünk. (Lásd Magyarországon azok szélmalomharcát, akik a Soros Alapítvány segítségével elindították a hajléktalanok fogászati ellátását, vagy tüdőszűrő programját.)

A dubrovniki találkozón — egy szakértőkből álló nemzetközi bizottság ajánlásai alapján — olyan programok támogatásának lehetőségeit tekintettük át, amelyek az egészségügyi rendszerek és szolgáltatások finanszírozása helyett, az egészséges emberek életminőségének javítását helyezik középpontba.
A közösségi egészségterv - Dubrovnikban

A jó életminőség, az élhető élet megillet mindenkit, a leszakadó rétegekben élőket, a fogyatékosokat, és azokat is, akik például azért estek ki az egészségügyi ellátásból, mert gyógyíthatatlan betegek.

A hospice gondozási modell megteremtése, illetve erősítése azokban az országokban, ahol ez már létezik egyike az új programfinanszírozási területeknek.
Mivel az egyes országok eltérő gazdasági, társadalmi szinten vannak, a prioritások is ennek megfelelően változnak. Az orosz és az ázsiai régiókban a közegészségügy javítását segítő modellkísérletek kapnak elsőséget. (Pl. A börtönben élő tbc-s és HIV vírussal fertőzött emberek körülményeinek javítása.)
A három napos találkozón az alapítványok munkatársai és kurátorai mutatták be azokat az egészségügyi és szociális programokat, amelyeket a helyi alapítvány támogat. A Magyar Soros Alapítványt Belia Anna programigazgató, dr. Kishegyi Júlia a Települési Egészségterv kuratóriumának elnöke, valamint én képviseltem.

Belia Anna beszélt az “Esélyegyenlőségért” Programcsoport programjáról, dr. Kishegyi Júliával pedig az egészségterv programot mutattuk be.

Talán szerénytelenségnek tűnik, ha elmondom, milyen nagy érdeklődést váltott ki a program a programvezetők körében. Az előadás után többen jelezték, hogy eljönnének Magyarországra és megismerkednének alaposabban a programmal és a szakértőkkel.
Azonban azt gondolom, hogy az egészségterv program sikere nem a szakértőkön, kurátorokon, alapítványi munkatársakon múlik, hanem Önökön, pályázókon. Hiszen az Önök lelkesedése, közösségért végzett munkája nélkül mit sem érne az egész.

Sikeres volt a dubrovniki konferencia, és megerősített bennünket abban, hogy jó dolgokat csinálunk.

Szőke Katalin
programvezető
Soros egészségterv hírlevél