Soros egészségterv hírlevél
Nyomtatóbarát változat
Cím:
Beszámoló Fertőendréd község Egészségtervének végrehajtásáról
Szerző:
Németh Alajosné
Szám:
12-13
A hírlevélben lévő
Nevek:
Németh Alajosné
Intézmények:
Soros Alapítvány, Fact Alapítvány
Települések:
Fertőendréd
Tárgyszavak:
Fertőendréd, települési egészségterv
Megjegyzés:
Annotáció:

Előzmény:

Amikor a Községi Egészségtervről szóló pályázati kiírást először olvastuk, az akkori jegyző megjegyezte, „Na, ez pont neked való.”, - lévén, hogy ápolónő vagyok. Azt hitte ő, - jómagam is – hogy valamiféle papíron gyógyításról van szó, amit a szakirodalomból össze lehet ollózni.

Elmentem a FACT Alapítvány által tartott felkészítő értekezletre, hogy megtudjam, mit is várnak tőlünk. Már azt is furcsának tartottam, hogy tréninget tartanak egy pályázat írása előtt. Ott vált csak világossá, hogy egészen más felkészülést és hozzáállást igényel ez, mint a korábban megszokott pályázatírás.

1997-ben időszaki választáson lettem a község polgármestere – a szó legszorosabb értelmében odacsöppentettek. A korábbi időszakban a közművek kiépítésére koncentrált a község. Közösségi élet egyáltalán nem volt.
Hogy mekkora az igény, arra a megválasztásom után rövidesen szervezett első kulturális rendezvényen döbbentem rá, ez a szikra kellett ahhoz, hogy valami elinduljon. Így minden találkozott. Nyugdíjasklubot szerveztünk, mert igaz, hogy a fiatalok viszik előbbre a települést, de az idősek kötődése erősebb, hiszen egész életüket itt élték le.





Első lépésben egy kérdőívet állítottam össze, amivel középiskolás fiatalok minden házhoz bekopogtak. A kérdések egészségi állapotra, lakáskörülményekre, élet- és szociális körülményekre, érdeklődési körre, szokásokra vonatkoztak.
Azután hívtam össze a civil szervezetek aktivistáit, intézmények vezetőit. Ismertettem a pályázati lehetőséget, a felmérésem eredményét, valamint egy általam összeállított problématérképet a községről.

A kezdeti bizonytalanság után a következő alkalommal már záporoztak az ötletek. A harmadik megbeszélésünkön már javaslatokat állítottunk fontossági sorrendbe, itt elég nagy vitáink voltak, nem volt könnyű konszenzusra jutni. Megegyeztünk a pályázat címében: A lakosság fizikális és mentálhigiénés állapotának javítása. Cselekvési programunkat az egészséges életmód modell elemei alapján állítottuk össze.

Problémáink voltak 1998-ban:

1. Közterületek rendezetlensége.
2. Csapadékvíz-elvezetés megoldatlansága.
3. Közösségi épület hiánya.
4. Parkok, játszótér hiánya (kevés a sportolási lehetőség).


5. Az utak nem megfelelő állapota.
6. Közvilágítás hiányossága.
7. Kicsi a Polgármesteri Hivatal.
8. A megszokásokon változtatni (helytelen táplálkozás, fizikai túlhajszoltság).

Megoldottuk 1999-ben:

1. Phare CBC Osztrák-Magyar kerékpáros turizmus támogatására kiírt pályázatán nyert összegből és lakossági összefogással közterületeinket parkosítottuk. Köztéri bútorok, információs táblák kerültek kihelyezésre. A pihenőparkok fölött a Hóvirág nyugdíjasklub védnökséget vállalt.
2. Egy utca csapadékvíz-elvezetését sikerült megoldani.
3. 1999. október 23-án az egyház kezdeményezésére Katolikus Népházat avattunk. Az épület a közösségi rendezvényeknek ad helyet. Teleház is létesült.
4. Pihenőparkjaink szépek. Sportolási lehetőségeink: teniszpálya és kézilabdapálya épült, körülötte szabadidőparkkal.
5. Utak felújítására a tervek elkészültek.
6. Közvilágítás korszerűsítésére a tervek elkészültek.

A helytelen szokásokon felvilágosító előadások tartásával igyekeztünk változtatni. Az érdeklődők részt vehettek népfőiskolai előadásokon, illetve kerekasztal beszélgetéseken, ahol drog-, dohányzás-, alkohol-ellenes helyzetgyakorlatok is zajlottak. Fiatalok az „Anti drog diszkóban” szórakozhattak. A kisebbek néptáncokat tanulhattak, az édesanyák, nagymamák pedig az asszonytornákon mozgathatták meg magukat. A helyes táplálkozásról is hallgathattak meg előadásokat községünk lakói.




Mindezeken túl, a községszépítő délutánon faültetést, virágosítást szerveztünk, valamint hulladékgyűjtést a külterületen, az árkok partján.

Sajnos, a Polgármesteri Hivatal bővítésére nem találtunk megoldást.
A 2000. évben a korábban sikeres közösségi programjainkat ismét megrendeztük.
Ezek a következők voltak: Óvodásoknak, iskolásoknak zöldségbáb készítés, gabonaipar bemutatója, salátástál bemutató és kóstoló. Teljes őrlésű termékek felhasználása, tanácsadás, ételbemutató dietetikus vezetésével. Tejtermék bemutató, kóstoló.

Ingyenes szűrővizsgálatok:
vérnyomás, vércukorszint, vizeletvizsgálat, koleszterinszűrés, szemvizsgálat, testsúlymérés. A háziorvos vezetésével és a Vöröskereszt aktivistáinak közreműködésével.

Felvilágosító előadásokat szerveztünk és hallgattunk, mert úgy éreztük, több információra van szüksége a lakosságnak, tekintettel arra, hogy a halálozási okok között községünkben a keringési és érrendszeri betegségek vezetnek.
Az előadások címei:

- Hogyan tápláljuk és öltöztessük a babát, hogy egészséges maradjon?
- A helyes fogápolás, a rágás szerepe.
- A természetgyógyászat helye az orvostudományok között. Gyógynövények, gyógyteák (Herbária termék-bemutatóval egybekötve).
- Az egészséges táplálkozás szokásainak alakítása.
- Az egészség megromlásának a táplálkozásból eredő okai.
- A mozgás szerepe a szív- és érrendszeri betegségek megelőzésében.


Sportversenyek:

Millenniumi kupa, focitorna.
„Mozdulj!” címmel játékos vetélkedőkkel tűzdelt családi sportnap.
Barátcsalogató futóverseny.
Éjszakai pingpong partik.

A sportprogramok egyéb közösségi rendezvényekről sem hiányoznak (majális, falunap, millenniumi nap). A Kihívás Napján sikeres, jó hangulatú, 200-300 embert megmozgató programok vannak (kötélhúzás, sodrófahajítás, talicskázás, zsákban futás, lábtengó, farönkgurítás).

Kirándulást szervezünk a Nyugdíjasklubnak (de mások is részt vehetnek), a Szent Korona megtekintésére.

A környék természeti értékeinek megismertetését is fontosnak tartjuk. (Madárvárta az Öntés-majorban, Fertő-Hansági Nemzeti Park, Kócsagvár, Sarród.)

Kisiskolásainknak úszásoktatást szervezünk a tanév befejeztével.

Teniszlabda- és kézilabda pályát építettünk. A Falunapon szeretnénk felavatni.




2000. évre tervezett közösségi programjaink:

Részt vettünk a „Kultúrával a Nyugat Kapujában” nemzeti fesztiválon. A kórustalálkozó községünkben került megrendezésre.
A Millenniumi napunk május 28-án volt.
A Kihívás Napját megtartottuk.
Az Endrédi Napok augusztus 18-20 között kerülnek megrendezésre.
Véradóinkat november 18-án köszöntjük.
A nyugdíjas napot december 2-re tervezzük.

Újabb megvalósításra váró ötleteket már kaptunk a lakosságtól és a civil szervezetektől, ezekre keressük a megoldást.
Állandó helytörténeti kiállítást szeretnénk.
Szükségünk lenne a sportöltözők felújítására.
Községi játszóteret szeretnénk a szabadidő parkunkban.
Gazdatanfolyamot szeretnénk indítani, tekintettel az őstermelők nagy számára.
Rendszeres községi újságot szeretnénk kéthavonkénti megjelenéssel.

Valamennyiünk célja úgy együtt élni és dolgozni, hogy otthon és jól érezzük magunkat községünkben.

Összegzésként elmondhatom, hogy a Községi Egészségterv pályázat a község életében nagy változást
hozott. Jól hasznosíthatóan, sokféle szempont szerint számba vettük a lakosság problémáit, a község adottságait. A problémák megoldására intézkedési terv készült, amit a község képviselőtestülete településfejlesztési program készítésénél is felhasznált és meghatározója az önkormányzati döntéseknek. Elkészülte óta egyéb pályázatok írásánál is „bibliaként” szolgál.

Köszönjük a Soros Alapítvány és a Fact Alapítvány támogatását, az Önök bátorítása, lelkesítő tréningjei, szakmai tapasztalatcseréi további munkára ösztönöznek és megerősítenek abban, hogy jó úton indultunk el. Az Önök indíttatásából ismertük fel, hogy milyen erő rejlik a közösségi összefogásban. Igyekszünk a továbbiakban is olyan programokat szervezni, amelyek az egész község lakosságát szolgálják.
Németh Alajosné
polgármester
Soros egészségterv hírlevél