Soros egészségterv hírlevél
Nyomtatóbarát változat
Cím:
„Mozdulj rá!” – és rámozdultak Kartalon
Szerző:
Kerekes Csaba, Blaubacher János, Szásziné Győri Éva, Tóth I. Mihályné, Gergely László, Turek Ágnes, Deákné Kiss Katalin, Chugyikné Maurer Ági, Nagy Mária, Szászi Tibor
Szám:
16
A hírlevélben lévő
Nevek:
Intézmények:
Települések:
Tárgyszavak:
Megjegyzés:
Annotáció:

„Közösen, önzetlen összefogás eredményét élvezhették a résztvevők ezen a napon! A végeredményt magunk sem hittük!”

Október 14-én még az időjárás is támogatta a szervezők szándékát, melynek célja a község fiatal és kevésbé fiatal lakosságának megmozgatása volt, saját egészségünk érdekében. Egy meg nem nyert pályázat során az óvoda, az iskola, a Polgárőrség, a Tenisz Klub, a Kartal Ifjúságáért Alapítvány és a Művelődési Ház tagjainak lelkesedése fennmaradt, még akkor is, ha külső anyagi segítségre nem számíthattunk.

Lakossági felmérések, egyéni beszélgetések során többször merült fel az igény a közösségi élet, a mozgás iránt. Ha ez így van – gondolták a szervezők, – ám legyen!

Igazi napsütéses őszi reggelre virradtunk, amikor kétheti szervezés után elérkezett az első „Mozdulj rá!” egészség- és sportnap. Számtalan sportágban, sok helyszínen, különböző programok várták a község lakóit. A szervezők nagy örömére több százan vettek részt a programokon, köztük legalább 70-80-an a labdarúgás örömeinek hódoltak.
Az első egészségnapon a programok közül mindenki kiválaszthatta a magának legszimpatikusabb mozgás-formát; a kerékpározástól kezdve a lovaglásig, a kosár-labdázástól a labdarúgásig sokféle sportolási lehetőség kínálkozott. A legnépszerűbb sportágban – a fociban – több korcsoportban is rendeztek versenyt. A gyermek foci kategóriába is sok érdeklődő jelentkezett. Aki figyelemmel kísérte a küzdelmeket, tapasztalhatta, hogy az óvodás korú gyerekektől a 13-14 éves fiúkig minden korosztály képviseltette magát. A rendezőknek köszönhetően minden feltétel adott volt, hogy a labdarúgást választó fiúk s lányok kellemesen töltsék el a napot.

A csapatoknak a mérkőzések közötti szünetekben lehetőségük volt más programok megtekintésére is. A mérkőzések változatosak és nem előre lefutottak voltak. Az esetenkénti 2-3 év korkülönbség ellenére sem lehetett biztos egyetlen csapat sem a saját maga végső győzelmében. Az egészségnap támogatóinak jóvoltából a gyerekek sem távoztak üres kézzel. Minden résztvevő részesült egy kis díjazásban, így a hasznos és egészséges időtöltés mellett mindenki jutalommal fejezhette be ezt a kellemes októberi napot.

A szülők és a megszólított boltvezetők annyi nyersanyagot szedtek össze, hogy a sportnap minden egyes résztvevőjét megkínálhattuk egészséges salátákkal, barna kenyérrel, körözöttel, gyógyteákkal stb. A felajánlott müzli szeletekből minden résztvevő gyermeknek jutott. Homok János termelői mézet ajándékozott erre a napra, amelyet az érdeklődőkkel kóstoltattunk meg. A község vállalkozói közül többen pénzadományokkal támogatták a programot.

A sportnapot egyéb böngészni valók, műsorszámok színesítették: egészséges táplálék kiegészítőkről szóló előadás, vérnyomásmérés, diétás reformreceptek, drogmegelőzéssel kapcsolatos előadások, a galgahévízi GALGA FARM kóstolóval egybekötött ételbemutatója, mazsorett- és rock and roll bemutató és még sorolhatnánk.

A gyermekek körében nagy volt az érdeklődés az asztalitenisz iránt, húsz gyerek nevezett be a versenyre. Amíg az egyik asztalon folyt a versengés, a másik két asztalon felkészülhettek a gyerekek a megmérettetésre. A résztvevők egy-egy ping-pong labdával, míg az első és második helyezett gyerekek ajándékcsomaggal lettek gazdagabbak.

Az egész délelőtt folyamán aktív kosárlabdameccsek folytak a tornateremben. Kimelegedett lányok és fiúk pattogtatták a labdát, nagy volt a lelkesedés.

A közös bemelegítés után az óvónők teljes stábja várta az óvodában a gyerekeket szüleikkel együtt, izgalmas akadályversenyre. Az induló kis csapatok nyakba akasztható táblácskát kaptak, amelyen nyomdával igazolták az óvónők a feladatok teljesítését. Öt állomást kellett felkeresni. Az elsőn elméleti feladatokat kellett megoldaniuk a gyerekeknek, ahol egészséges és egészségre káros dolgokról beszélgettünk. A többi állomáshelyen mindenféle ügyességi feladatokat kellett teljesíteni, természetesen a szülőknek is. Nagy volt a nevetés, amikor a gyalogkerékpárral, medvetalppal billegve, sikoltozva egyensúlyozták végig a kijelölt terepet. A teljes program alatt az egyik csoportszobában a szülők is, a gyerekek is megismerhették, kipróbálhatták azokat a speciális sportszereinket, amelyeket az óvoda pályázatokon nyert, s a gyermekek speciális fejlesztésére használunk a mindennapok során. A csapatok vidáman, fellelkesülve érkeztek vissza. A szülők kevesellték és kérdezgették: „ugye ezen túl minden hónapban lesz ilyen?”.

A közös bemelegítő után 18 sakkozni szerető idős és fiatal az iskola egyik termébe vonult. A felnőtt-gyermek mérkőzések során kiderült, hogy érdemes lenne egy iskolai sakkcsapatot létrehozni, ahol fejleszthetné képességeit a sok sakkozni vágyó fiatal. A sakk-terembe bekukucskáló nézők számára furcsa látvány volt a könyöklő sportolók némasága. A döntő felé közeledve egyre izgalmasabb meccsek következtek. Kalcsó Jóska buszvezető a játékszenvedélytől fűtve a munkába indulás utolsó perceit is a sakktábla mellett töltötte el.

A lovak szintén nagyon sok gyereket vonzottak, hosszú sorokat kellett kivárni annak, aki nyeregbe akart kerülni. Leginkább azok arca ragyogott, akik eddig még soha nem ülhettek nyeregbe.

Legalább 300 méter hosszú sorban kígyózott el Felsőharaszt felé a kerékpárosok hada. Körülbelül 80-an indultak útnak, többnyire gyerekek, de néhány felnőtt is velük tartott. A fenyőharaszti Kastélyparkig műúton, hazafelé földúton közlekedtünk. Délután éhesen, de nagyon jó hangulatban ért vissza a csapat, ahol már vártak bennünket a finom falatok.

A közös bemelegítés után mindenki számára egész nap nyitva állt a teniszpálya kapuja is. Az érdeklődés ezen a helyszínen is határtalan volt. Volt, aki csak most fogott először ütőt a kezébe. Legalább 50-60 gyerek fordult meg itt ezen a napon. A szervezők remélik, hogy sokan kaptak indíttatást a tenisz további tanulásához, hiszen a lehetőségek adottak.

Azon a gyönyörű októberi napon, amikor egy falu „rámozdult”, 25 felnőtt, gyerek és kisiskolás indult gyalogtúrára az Emse patak partjára. A „Kocka-tó” megcsodálása után szerencsére száraz lábbal átkeltünk a patak túlsó partjára. Első dolgunk volt túrabotokat szerezni egy kidőlt fáról. Igencsak megtornáztatta a résztvevők lábait a puha, szántott földön való járás, a patak melletti csalánbokrok átlépegetése. Útközben megtanultuk, melyik növény a nád, melyik a gyékény. Körülöttünk rövid ösvények, és mindenütt az őszi erdő illata, gazdagsága. Túránk rövid volt, de jó hangulatúra sikeredett. A gyerekek lelkesen gyűjtötték a különböző erdei terméseket és a színesen pompázó faleveleket. Visszafelé kérdések, ötletek fogalmazódtak meg bennünk. Egyrészt szeretnénk még jó néhány egészség- és sportnapon részt venni. Megfigyeltük, hogy ezeknek a gyerekeknek eszükbe sem jutott, hogy valamit értelmetlenül letörjenek, szétromboljanak. Megfogalmazódott tehát a kérdés, „hol rontjuk el?”. Egy szülő megállapította: „miért visszük gyermekeinket mindig ötvenezer forintos buszkirándulásokra, amikor a falunk környékét sem ismerjük?”.

Egy esemény utóélete sejteti annak sikerét. Hétfőn egy óvodás elmesélte, hogy az egészség- és sportnap után vasárnap, anyukájával és ismerősökkel vissza-mentek oda, ahol együtt jártunk. Ez volt a legnagyobb öröm! Reméljük sikerült a gyerekekben és a felnőttekben is felkelteni az érdeklődést az egészséges gyaloglás iránt, hiszen rohanó világunkban nincs kellemesebb kikapcsolódás, mint sétálva, kellemesen elfáradva ismét felfedezni a természet szépségeit.

Kerekes Csaba, Blaubacher János,
Szásziné Győri Éva, Tóth I. Mihályné,
Gergely László, Turek Ágnes,
Deákné Kiss Katalin,
Chugyikné Maurer Ági,
Nagy Mária, Szászi Tibor (Kartal lakói)
Soros egészségterv hírlevél