Soros egészségterv hírlevél
Nyomtatóbarát változat
Cím:
A legszebb karácsonyi ajándék Tuzséron
Szerző:
Csubák Ildikó
Szám:
10-11
A hírlevélben lévő
Nevek:
Csubák Ildikó
Intézmények:
Települések:
Tuzsér
Tárgyszavak:
Tuzsér, települési egészségterv
Megjegyzés:
Annotáció:

„Ébredj fel, újra megvirradt,
egy szép új nap.
Gyermekek kacaja száll,
majd végre játszhatnak.
Minden ember boldog lesz az új parkban!”

1999. december 21-én reggel nagyon szép álomban lehetett részem, mert emlékeimben ez a pár soros vers maradt meg.

A posta megérkezésekor, amikor a Soros Alapítvány Községi Egészségterv Hírlevelét a kezemben tartottam, rájöttem, hogy az álmok valóra is válhatnak. Elhatároztam, megosztom másokkal is a pályázatírás és a felkészülés időszakának élményeit.

A pályázatra először az iskola igazgatója hívta fel a figyelmemet, később községünk jegyzője is több alkalommal átküldte az alapítvány Hírlevelét. Mindenki arra várt, hogy valaki, aki ráér, készítse el Tuzsér község Egészségtervét - a sok különböző véleményt összegyűjteni és rangsorolni megvalósíthatóság szerint.

Valójában egyebet sem csináltam, csak mindig kilincseltem. Védőnőként nem volt nehéz feladat számomra a megvalósítás, hiszen sok emberrel munkakapcsolatban vagyok, szinte nap, mint nap.

Nagyon könnyű dolgom volt, mert a község „hagyományos” egészségnevelési szakértői (háziorvosaink, fogorvosaink, pedagógusok, intézményvezetők és elsősorban a Polgármester Úr) és a civil szféra képviselői egy emberként álltak mellém, nagy lelkesedéssel a pályázat megírása során.

A felkészítő tréningre természetesen jelentkeztünk, de sajnos nem tudtam elmenni. Községünk egyik háziorvosa, dr. Sipos Gyula vállalta magára a feladatot, élményeit másnap megosztotta velünk. Az adatgyűjtést a KSH Évkönyvéből úgy tudtam megvalósítani, hogy egy hétvégén elutaztam Nyíregyházára a Megyei Könyvtárba.

Nagy lendületet adott a munkának a Tuzséri Naplóban megjelent „Egészségünkre” című újságcikkem és háziorvosunk dohányzás elleni cikksorozata. Községünk újságjának szerkesztőségében is pártfogókra találtam. Később nagyon sok ember megállított az utcán, és arról beszélt, mit lehetne még tenni. Bekapcsolódott munkánkba a megírás során dr. Fedor István is, a község másik háziorvosa, aki kezdeti lépéseinket is támogatta érdekes ötleteivel. Faluszépítő Nőegyletünk is nagy örömmel vett részt az Egészségterv elkészítésében.

A falunkban működő Nagy Sándor Kertbarát Klub és a Sport Egyesület is adott ötleteket a tervhez, de nagyon fájlalták, hogy nem írhattak ők is - az idő rövidsége miatt - a pályázathoz szándéknyilatkozatot. Reméljük lesz még alkalmuk rá, majd egy újabb pályázatban.

Amikor megtudtuk, hogy a játszó-pihenőpark megvalósításához nyertünk támogatást, rájöttünk, három olyan hely is van a falu területén, ahol erre szükség lenne, így nehezen született meg a döntésünk a létesítmény elhelyezéséről.
Úgy érzem, Községünk Egészségterve az egész lakosság gondolkodását befolyásolta, és egy lelkes team munka gyümölcse. Ráadásul megvalósulásának örömhírét pont karácsony előtt pár nappal élhettük át.

Szeretném még megosztani a Soros Alapítvánnyal többi tervünk megvalósításának örömhírét is, annál is inkább, mivel pályázatunk azon véleményezése, hogy a lakosság passzív elszenvedője a programoknak, nem felel meg a valóságnak.

Pár mondatban utaltam pályázatunkban a problémák sokszínűségére, ami miatt több Egészségfejlesztő Programot indítottunk be. Úgy gondoltam, nem a Községi Egészségterv feladata az egészségnevelő programok támogatása, és túlzásokba sem akartunk esni a pályázott összeg ügyében.

A Tuzsér Községért Alapítvány úgy döntött, segít a többi projekt megvalósításában, újra összefogtunk, és két komplex programot dolgoztunk ki az Egészségügyi Minisztérium Egészségfejlesztési Pályázataira. Beindítottuk a tuzséri Lónyai Menyhért Általános Iskolában a „Játsszunk Mentálhigiénét”, című programot, a minisztériumtól elnyert pályázat segítségével. A program nyolc, ötfős csoportfoglalkozást jelent tanórán kívüli, szabadidős tevékenységként a napköziben, heti egy órában.

A foglalkozás-sorozat, az iskolánkban egyre növekvő, magukat cigány nemzetiségűnek valló tanulók és a magatartási problémákkal küzdő gyerekek érdekében jött létre. A gyerekek fegyelmezési problémái, és az a tény, hogy az 5-6. osztályos tanulók részére kidolgozott egészségmagatartást javító programmal még nem találkoztam, kényszerítettek arra, hogy egy játékos mentálhigiénés programot kidolgozzak. A program megírásához felhasználtam az előzetes szakmai és posztgraduális képzéseken megszerzett ismereteket, valamint a szakközépiskolák tanulói számára írt oktatói segédanyagokat próbáltam az általános iskolák tanulói számára érthetővé tenni. Oktatási módszerként, a tananyag könnyebb megértése és elsajátítása céljából, a családterápiában is használatos, játékos technikákat használtam. A fogorvosi rendelőben és a környezeti részhez kapcsolódó kirándulás pedig élményszerűvé teszi a mondanivalót. A program sokrétűségét nehéz lenne pár mondatban leírni. Nagyon sokat segített a program megvalósításában az a tény, hogy iskolánkban több pedagógus is kiképzésben részesült a Soros Alapítvány „Iskolai egészségnevelési program” (ún. „Shapiro program”) keretein belül. Az egészség több dimenziójának megismertetése és a játékok sokszínűségének ötvözete nagy sikernek örvend a gyermekek körében.

Ezen kívül, a Tuzsér Községért Alapítvány nevében, szintén az Egészségügyi Minisztériumtól elnyert Egészségfejlesztési pályázat keretein belül beindítjuk a Tuzséri Családtervezési Programot. A pályázat célkitűzéseként szeretnénk elérni a község lakosságának körülbelül a felénél (akik még a családdá szerveződés és a családjaik bővülésének az időszakában vannak) egy optimális családszervezési szemléletmódot, amely minden családtag egészségi állapotát figyelembe veszi. Jó lenne, ha tudatosan használnánk a családtervezés általános alapelveit:

- A nők gyermekvállalásának optimális szülési sorrendjét, és a szülések közötti optimális időtartamot;
- A szoptatásról elterjedt téveszmék kiküszöbölését;
- A nem kívánt terhességek és az abortuszok számának csökkentését.

A megvalósításhoz a következő módszereket választottuk:
- Családi- és szoptatási napok megtartása negyedévenként, külső előadók meghívásával az egész falu lakosságát érintve,
- Kis, önsegítő csoportfoglalkozások keretein belül megismernék a fogamzás anatómiáját, az emberi test működését, a helyes fogamzásgátlási módszereket,
- Megismernék a családtervezés alapelveit, így egészségi állapotukra is tekintettel lehetnének a gyermekvállalás során. Megismernék, és tudatosan használnák a csecsemőápolás és a szoptatás helyes módszereit;
- Családtervezési tanácsadást tartanánk,
Családterápiás módszerek segítségével a párok megtanulhatnák az életük helyes vezetését, és a tervezés módszerét.

A családtervezési programunkhoz kapcsolódóan nagyon jól tudtuk volna hasznosítani a TV–videó láncot és az egészségnevelő videó- és könyvtárat.

Községünkben működik még Torna klub és Íjász klub, valamint minden évben kézműves tábor kerül megszervezésre a Lónyay kastélyban.

Úgy gondolom, a „hagyományos értelemben vett” egészségnevelési szakemberek nagyon is alkalmasak a komplex egészségnevelő programok megszervezésére és megvalósítására, hiszen mi már alulról építkező egészségnevelési módszerekre is ki vagyunk képezve, különböző kommunikációs tréningek segítségével.

Sokkal helyesebb, ha szakember vezeti az önsegítő klubokat is, így a beszélgetések is mindig a helyes irányba terelődnek. Nagyon jó, ha sok ilyen ember él
egy közösségben, hiszen könnyebben át tudják érezni a problémákat és tevékenyebbek az orvoslásban is. Községünkben is sok ilyen ember van, többek között a Soros Alapítvány jóvoltából is.

Irigylésre méltó helyzetben érzem magam, hiszen a megálmodott programok megvalósulnak falunkban. Hála a sok segítő támogatásnak, a megnyert pályázatoknak, és a közösségi összefogásainknak.

Tuzsér Nagyközség Polgármesteri Hivatala nevében:
Csubák Ildikó
védőnő
Soros egészségterv hírlevél