Soros egészségterv hírlevél
Nyomtatóbarát változat
Cím:
A beszámolóban írták... Nyárlőrincről
Szerző:
Pénzváltó István
Szám:
14
A hírlevélben lévő
Nevek:
Pénzváltó István
Intézmények:
Települések:
Nyárlőrinc
Tárgyszavak:
Nyárlőrinc
Megjegyzés:
Annotáció:

Megszűnőben van az a nézet, hogy a falusi ember sokkal egészségesebb, mint a városi. Már nem sokkal, és ezt persze ők is érzik. Ezzel együtt azt is érzik, tenni kellene valamit, de a lehetőségek korántsem olyanok, mint a városban. A pályázat kiíróinak is bizonyára ezek a tények adták az indíttatást. Nekünk pedig több sem kellett. Eddig néhány ember sziszifuszi munkával az anyagi eszközök töredékével küzdött a cél érdekében. A pályázati lehetőség megváltóként érkezett, és várakozásunk sem csalatkozott.

Összeszedtük legjobb „erőinket”, akikkel öröm volt együtt dolgozni, megkerestünk másokat, akik szívesen csatlakoztak. Az irányvonal az előzményekből kifolyólag adott volt: aki még egészséges, az is maradjon, aki sajnos nem az, minél előbb meggyógyuljon. Az óvodából, iskolából kiindulva az utóbbi 10 évben elindult egy nagyon kedvező folyamat, aminek fenntarthatóságához az iskolán kívül már hiányoztak a feltételek. Ezeknek a feltételeknek a megteremtésében pótolhatatlan szerepet játszott a Soros Alapítvány pályázata. Mondhatjuk azt, hogy az egészség-megóvó kéz meghosszabbodott az óvodától a nyugdíjas klubig.

Úgy gondoljuk, a program egy éve olyan visszafordíthatatlan folyamatot indított el, ami a további fenntarthatóságot szavatolhatja. Természetesen ez azt is magába foglalja, hogy minden résztvevő keresni fogja a lehetséges forrásokat, amivel legalább ilyen szinten tartható a tervek megvalósulása. A fentiek igazolására néhány jó példa: a néhány éve virágzó és fejlődő disco – amely számtalan konfliktus forrása volt a faluban – a program kezdete után rövidesen elnéptelenedett és bezárt, míg a tornacsarnok reggeltől estig teljes kapacitással üzemelt. Az éves „felkészülésnek” köszönhetően „Balaton átúszó delegáció” indult a nyáron.

Rendszeres mozgást biztosító foglalkozásokat szerveztünk. Az idősebb korosztályhoz tartozó hölgyek aktivitása és hozzáállása meglepően felülmúlta a fiatalabbakét. A heti rendszeres mozgást öntevékenyen szervezték, nemcsak irányított kondicionáló tornán vettek részt, hanem családi sportdélutánokat is szerveztek. A szervezésben az iskolai szülői munkaközösség vezetése jeleskedett. A fiatalabb hölgyek aerobic foglalkozásai ingadozó létszám mellett zajlottak, és a néhány állandó résztvevőn kívül gyakran változott a csapat összetétele. Itt elsősorban a kisgyerekes családanyák és a dolgozó fiatal nők nem tudták megoldani a rendszerességet. A felnőttek körében a foci, a kondicionálás és a kézilabda voltak a legnépszerűbbek. A közalkalmazottak részvétele jóval nagyobb volt a köztisztviselőknél, a bajnokság helyett inkább a barátságos mérkőzések voltak jellemzőek. A terveknek megfelelően a férfi lakosság körében a várakozást is felülmúló aktivitás volt tapasztalható. 10-12 csapat szerveződött időszakonként, a résztvevők 14-től 60 éves korig a fociban vívtak óriási csatákat esténként. A kondicionáló teremnek 15-20 rendszeres látogatója volt, akik hetente 2-4 alkalommal mozogtak. Szintén rendszeres elfoglaltságot jelentett a lábtoll-labdázás. A jóga iránt nem mutatkozott kellő érdeklődés, így ennek megvalósítása maradt el egyedül a programból.

Tömegsport rendezvényeink körében a sportági versenyek szervezése kiválóan sikerült, a terveket sokszorosan felülmúltuk. A versengés, a kihívás, a virtus nagyon jó motiváló erőnek bizonyult. A résztvevők inkább a korosztályonkénti tagozódást szorgalmazták a csapatszervezésnél. A szépséghiba csupán annyi, hogy ebben is leginkább a férfi lakosság volt aktív. Legnépszerűbb itt is a labdarúgás volt, de lábtoll-labdában is remek versenyeket rendeztünk. A mezei futóversenyen, amely egy megyei körverseny része lett, a nyugdíjas klub külön „delegációval” képviseltette magát. A különböző versenyeken, vetélkedőkön 10 alkalommal kb. 1000 fő vett részt. A családi sportnap tervét is túlteljesítettük, kettő helyett öt ilyen zajlott lakossági kezdeményezésre. Ezek közül a „Falunapi” rendezvények és a „Kihívás Napján” lebonyolított programok voltak a legnagyobb tömeget mozgató események. Ezeken összesen legalább 1000-1200 fő kapcsolódott be a programokba. Sportkapcsolataink jelentősen bővültek: 10 településsel tartunk fenn rendszeresnek mondható kapcsolatot. Ezek a települések meghívásunkra részt vesznek rendezvényeinken, illetve bennünket is szívesen hívnak. Köszönhető ez a programban, és azon kívül megvalósított munkánknak, aminek visszhangja van a községen kívül is.

Az aktív pihenési technikák leginkább a szellemi munkát végzők körében találtak fogékony követőket. Az önálló alkalmazás készségét nagyon gyorsan elsajátították. A módszerek terjesztése viszont elég lassú folyamatnak bizonyult, sőt néha ellenvélemények is voltak az eredményességet illetően. Mint kiderült, a masszázs kedvelt, és házilag eddig is gyakran alkalmazott módszere volt az aktív pihenésnek. Csupán a fogások szélesítésével és a tudományosabb használatával kellett hozzájárulni a még jobb eredményekhez.

A szabadidős tevékenységek közül a balatoni családi nyaralás és a téli sítábor a hagyományoknak megfelelően kiválóan sikerült, egész évre szóló feltöltődést nyújtottak a résztvevő 30 család számára. A kismamák nem a klubformát választották a rendszeres találkozásra, hanem a tanácsadással egybekötött konzultációkat részesítették előnyben, ahol megosztották a tapasztalataikat egymás között, illetve egy-egy témában segítséget kérhettek szakemberektől is. Létrejött az ifjúsági klub, amely menet közben többször átszerveződött személyi változások miatt. Fenntartására a legmegfelelőbb személy vezetése lehet a garancia. A foglalkozásokon zömében értelmiségi foglalkozású fiatalok vettek részt. A művelődési ház keretein belül működő nyugdíjas klub működése példa értékű lehet a község minden szervezete számára. Aktivitásuk, lelkesedésük nagyszerű klubéletet teremtett. Jelen vannak minden megmozduláson, minden jó kezdeményezést aktívan támogatnak. Az újjáalakult énekkaruk már községen kívüli szerepléseken is részt vett. A másik sikeres művelődési házi program a táncház volt, ahol egy-egy alkalommal 60-60 fő ropta a táncot.

A mozgáskorlátozottak helyi egyesülete szintén jól működő szervezet, amely rehabilitációs célú tevékenységével segíti tagjai boldogulását. Pályázatokat írnak, rendezvényeket szerveznek, eljárnak egyéni problémák megoldásában. A megteremtett lehetőségek kihasználtságán kell még javítaniuk. A gyógytorna és gyógyúszás a lakosság maximális támogatását élvezte. A valamilyen szinten úszni tudó fiatalok és felnőttek számára, valamint a még úszni nem tudók számára külön rendszeres foglalkozásokat szerveztünk. Az óriási igény és a megvalósításhoz szükséges anyagi fedezet közötti hiány áthidalására történő programon belüli forrásátcsoportosítás nagyon jó befektetésnek bizonyult. A program ezen részében 70 fő vett részt rendszeresen.

Az iskola és az óvoda csatlakozott az Egészségesebb Iskoláért illetve Óvodáért mozgalomhoz. Ennek keretében nagyszabású egészségnapot rendeztünk, amely kiválóan szolgálta az egészséges életmód terjesztésének ügyét. Az ÁNTSZ megyei szervezete által jóváhagyott és támogatott program ennek a tevékenységi körnek a legmarkánsabb része volt. A fenti rendezvény szerves része volt a rajzpályázat, amely községi szinten zajlott. Ezen kívül országos hirdetésű, a témához kapcsolódó rajzversenyekre is küldtünk pályaműveket, ahonnét sok esetben nem kaptunk visszajelzést. Az „Egészség füzet” megjelentetése a 2000. év végén, vagy 2001 elején várható, az anyaggyűjtés folyamatos.

Kiválóan elvégezte a falugazdász is a programban vállalt feladatát, az érdeklődés is megfelelő volt. A községben működtetett közétkeztetést ellátó konyha anyagi okok miatti bezárásával a programpont megvalósítását más módon kellett megoldani. Személyes felkérésre egy-egy, a témában jártas és felkészült előadó tartott bemutatót. Az egészséges étkezéshez kapcsolódóan a program kibővült táplálék-kiegészítőkről és gyógyhatású készítményekről szóló előadásokkal is. Az orvosi előadások közül egy élőszóban, kettő pedig a helyi újságon keresztül jutott el az érdeklődőkhöz. A betegségkezelési technikák elsajátítása az esetek és a körülmények egyedisége miatt a személyes megkeresés és segítés útján valósult meg eredményesen, illetve a szociális munkások képzésével lehetett eljuttatni azt a rászorulókhoz.

A helyi sajtó minden számában foglalkozik egy-egy egészséget érintő témával. A program keretében zajló legnagyobb megmozdulások (Falunap, Kihívás Napja, Egészségnap) keretein belül külön eseményként szerepeltek az egészséghez kapcsolódó rendezvények. Az eredmények propagálására a tornateremben és az iskolában külön faliújság szolgált. A helyi sajtónak állandó részei a beszámolók. A leghatékonyabb tájékoztatás az iskolások által továbbított szórólapokkal valósult meg. A Kecskeméti Városi Televízió egy eseményen volt jelen. Az őszi falugyűlés lesz az eredményes munkát végzők elismerésének fóruma.

Sikereink láttán több környékbeli település kérte segítségünket, akik közül például Kunbaracs eredménynyel pályázott. Rendezvényeink közül néhány (pl. mezei futóverseny, lábtoll-labda verseny) megyei vagy országos rangra emelkedett.

Öndicséretként talán elég ennyi, de mindez nem valósulhatott volna meg az Önök hathatós szakmai és anyagi támogatása nélkül. Községünk nevében köszönöm segítségüket.
Pénzváltó István, programvezető igazgató
Soros egészségterv hírlevél