Soros egészségterv hírlevél
Nyomtatóbarát változat
Cím:
Szőc
Szerző:
Szám:
12-13
A hírlevélben lévő
Nevek:
Intézmények:
Települések:
Szőc, községi egészségterv
Tárgyszavak:
Megjegyzés:
Annotáció:

Az önkormányzat 1998-ban döntött arról, hogy szükséges a falukép megújítása. 1994-ig a község nem volt önálló, mindig valamely településhez tartozott, ezért a település lakossága nem igazán volt összetartó, nem alakult ki közösségi szemlélet.

Az önkormányzat a PAGONY Táj- és Kertépítő Kft-vel elkészíttette a falukép megújítási tervet, melyet operatív feladatokra bontott.

A falukép megújítási terv szoros összefüggésben van a községi egészségtervvel, mely pályázati lehetőség keretet biztosított annak a közösségi programnak, amely az egészség megőrzésére törekvés mellett a község lakóinak az összetartó erejét is újjáélesztette.
A községben 1988-ban jól működő Nyugdíjas Klub mellett megalakult a Vöröskereszt helyi szervezete, valamint az Ifjúsági Klub.

Az önkormányzat kezdeményezésére, a civilszervezetek tagjainak a közreműködésével készítettük el az egészségterv pályázatunkat és szerveztük meg a különböző programok lebonyolítását. Nyertes programjaink között szerepelt a közösségi élet felélesztése, a falukép megújítása, ennek keretében: egészségnevelő előadás-sorozat, gyógytorna, aerobik foglalkozások tartása, játszótér kialakítás, faluszépítés, gyom- és hulladékmentesítés, növényzet-ápolás stb.
...

Az aerobic előadásoknak oly nagy sikere volt a fiatalok körében, s olyan lelkesedéssel tanulták meg a gyakorlatokat, hogy az Ajka városi sportintézményből felkért szakember tiszteletdíj nélkül is többször kiutazott a hétvégeken, mert olyan örömmel töltötte el a fiatalok lelkesedése, hogy azt ezzel viszonozta. A fiatalokkal kialakult jó kapcsolatnak folytatása lesz, - a nyári szünidőben – az ajkai fiatalok kerékpártúrája Szőcre és ott közös sportprogramok lebonyolítása a szabadban.

Az aerobic és a gyógytorna foglalkozások folyamatosak, hetenként pénteken tartják a fiatalok a Kultúrházban, ezt az eredményt a Soros Alapítványnak köszönhetjük, mivel a pályázati program alapján indult el ez a kezdeményezés és vált folyamatossá. A községben nincs általános iskola, sem óvoda, így a fiatalok a Kultúrházban találkoznak rendszeresen és ott biztosítja az önkormányzat számukra a szükséges személyi és tárgyi feltételeket.
...

Megújítottuk a játszóteret, csúszdát, homokozót, hintákat kaptak a gyerekek és egy csodálatosan szép fahintalovat, amelyre egyszerre többen is ráülhetnek.
A falu lakossága nagyra értékelte a látványos, faluképet is megújító fejlesztéseket, s mind többen fogtak össze és vettek részt a közös feladatokban, a saját környezetük szépítésében, a parlagfű irtásában, a zöldterület gondozásában.
...

A háziorvos a korszerű táplálkozásról, a gyermekétkeztetésről és a diabeteses táplálkozásról tartott előadást, melyet ételbemutatóval és kóstolóval egybekötött program követett. Az ételeket az Ajkai Magyar Imre Kórház diabetikus főnővére állította össze és segítette elkészíteni a civil szervezetek tagjainak. Az előadás nagyon jól sikerült, több mint 100 fő vett részt a rendezvényen, nemcsak a községből, hanem a szomszédos faluból is. A különböző súlyos betegségeken átesett betegek elmondták tapasztalataikat a táplálkozási szokások megváltoztatásának fontosságról.

Előadásokat rendeztünk még a változókori problémákról, a csontritkulás megelőzéséről, és az azzal kapcsolatos helyes életmódról, a daganatos betegségek szűrésének fontosságáról, a megelőzésről.
A jelzett előadások vonzották a lakosságot, aktívan részt vettek az előadás vitájában, illetve konzultációjában. Különböző ételreceptek cseréltek gazdát és nagy volt az érdeklődés az ínyencségek, korszerű táplálkozást kiegészítő zöldség- és gyümölcssaláták elkészítésével kapcsolatban.
Valamennyi előadást videóra vettük és a későbbiekben folyamatosan szervezünk egészséges életmódot népszerűsítő rendezvényeket.

A Soros Alapítvány egészségterv pályázati kiírásának számunkra legfőbb értéke a község lakosságának aktivizálása, mozgásra, cselekvésre serkentése.
1999-ben, valamint 2000 májusában is szép számmal vettek részt a község lakói, apraja-nagyja a Kihívás napján; volt játék, mozgás, különböző érdekes programok, vetélkedők. Az elmúlt évihez viszonyítva javult a közösségi összefogás, április 29-én az előző akciónál többen és aktívabban vettek részt a község szépítésében, a gyomtalanításban, a hulladék gyűjtésében.

A községben kialakítás alatt áll a falukép megújítási terv alapján egy Milleniumi emlékpark, az oda elültetett fákat a község fiataljai „Örökbe fogadták”, naponta ki kerékpárral, ki gyalog viszi a vizet és öntözi, védi a facsemetéket.

A községben legjobban aktivizálható korosztály a 6-16 évesek, a legjobban mozgathatók és aktívan részt vállalnak minden programban, ők lehetnek „a példa” az idősebbek számára.

A Soros Alapítvány pályázata azért is nagyon értékes, mert lehetőséget adott az önkormányzat számára, hogy a falu lakóival erősítse a kapcsolatot, változtasson az emberek korábbi szemléletén, zárkózottságán, ez a fiatalok közreműködése révén eredményre vezetett. Ma már a község lakói tevőlegesen is részt vesznek a helyi problémák megoldásában.

Szép példája egy új szokás kialakításának, hogy a gyerekek az alapítványi keretből kapott sok szép játékért és mozgásfejlesztő eszközért felelősséget éreznek, a saját környezetük megóvásáért, ezért „Örökbe fogadták” az elültetett fákat, egymást vigyázzák, hogy senki ne tegye tönkre. A megkérdezett programok a támogatás megszűnte után is tovább folytatódnak. Felbuzdulva a sikereken az önkormányzat kezdeményezésére létrejött a Szőc Községért Közalapítvány, amelyet már a Veszprém Megyei Bíróság be is jegyzett.

Soros egészségterv hírlevél