Soros egészségterv hírlevél
Nyomtatóbarát változat
Cím:
Tankonyha Fajszon
Szerző:
Szabadi József
Szám:
12-13
A hírlevélben lévő
Nevek:
Szabadi József
Intézmények:
Általános Oktatási és Közművelődési Intézmény
Települések:
Fajsz
Tárgyszavak:
Fajsz, települési egészségterv, tankonyha
Megjegyzés:
Annotáció:

Községünk mintegy kétezer lelket számláló település, mely Bács-Kiskun megye déli részén, a Duna partján fekszik. Lakossága földműveléssel teremti meg az életfeltételeit. Elsősorban zöldségnövények (paprika, petrezselyem zöldje, kapor, spenót, borsó stb.) termesztése adja a családok megélhetését.

Az elmúlt évben a Soros Alapítvány Települési Egészségterv Programja keretében pályázat útján olyan összeghez jutott az iskola, melynek segítségével egy korszerűen felszerelt tankonyhát tudott berendezni és egy hozzá tartozó ebédlőhelyet is kialakított.



2000. március 15-én ünnepélyes keretek között adtuk át az új létesítményt, melyben már javában készültek az ételek. A község apraja-nagyja kíváncsian vette szemügyre a modern berendezéseket és eszközöket, és mindenki megkóstolta a felkínált finomságokat. Sokakban felmerült a kérdés – vajon mikor kerül rájuk a sor, hogy ők is használhassák.

Azóta birtokba vették tanulóink a konyhát. A délutáni szabadon választható órakeretben az iskola tanulói, valamint az ifjúság részéről tiniklub keretében szerveződnek a foglalkozások. Felmerült már az idősebb korosztálynál is az igény, hogy szeretnének ők is valamilyen formában itt összegyűlni, és tapasztalatokat szerezni, gyakorlati példák alapján. Terveink szerint az őszi mezőgazdasági munkák befejezésével ilyen jellegű klub is beindul.

A jelenlegi program az egészséges táplálkozás megismerése és annak gyakorlati megvalósítása szellemében zajlik. A tanulók és a falu fiataljai ennek megfelelően ételsorokat készítenek, majd ezeket vendégek meghívásával elfogyasztják.
Megtervezzük a készítendő ételeket, költségvetést készítünk a gyerekekkel. A nyersanyag beszerzését is csoportosan végezzük, így a résztvevők gyakorolhatják a takarékos, gyakorlatias élet útvesztőit. Megismerkednek a modern konyhai berendezéssel és eszközeivel, melyeket biztonsággal használnak.

Főzés közben megtanulják és használják az egészséges életmódhoz szükséges alapanyagokat, amelyeket az otthoni háztartásban is bevezetnek. Továbbra is célunk a minél több tanuló, - rajtuk keresztül pedig a család bevonása az egészséges élelmezés rejtelmeibe.
Esztétikus terítés és tálalás után a kész ételeket a résztvevők elfogyasztják. Megbeszélik a foglalkozás tapasztalatit és észrevételeit. Természetesen a munkálkodás befejezéseként a konyha rendbe hozása az utolsó fázis, hiszen ezt a munkát is meg kell tanulni.

Terveink a jövőre nézve sokirányúak. Továbbra is szabadon választható órakeretben tanítani ezeket az ismereteket. Közösségformáló funkcióját még jobban kihasználni, ezért, minél több önállóan szerveződő csoportot bevonni a konyha munkájába. Így a községünk lakóinak szemléletét is közvetlenül tudjuk formálni.

E célok eléréséhez a tárgyi feltételeinket is bővíteni kell. A már meglévő ebédlő helyiséget szeretnénk bővíteni, melyhez a pályázati lehetőségeket célozzuk meg.
Szabadi József
igazgató
Általános Oktatási és Közművelődési
Intézmény, Fajsz
Soros egészségterv hírlevél