Soros egészségterv hírlevél
Nyomtatóbarát változat
Cím:
Beszámoló az első Regionális Egészségterv találkozóról
Szerző:
Sövényházi Ilona dr.
Szám:
15
A hírlevélben lévő
Nevek:
Sövényházi Ilona dr.
Intézmények:
Települések:
Röszke
Tárgyszavak:
Röszke, egészségterv
Megjegyzés:
Annotáció:

Nagy örömünkre a mi egyesületünk rendezhette az első vidéken tartott települési egészségterv találkozót Röszkén, október 18-án. Három dél-alföldi megye, Csongrád, Bács-Kiskun és Békés megye negyven településének képviselőit hívtuk meg, akik már készítettek egészségtervet, ha még nem is nyertek mindannyian támogatást. Az áprilisi budapesti konferencián fogalmazódott meg egy ilyen találkozó szükségessége. Kisebb számú és földrajzilag egymáshoz közelebb fekvő települések között mélyebb tapasztalatcsere, és a jövőt illetően konkrét elhatározások jöhetnek létre – gondoltuk akkor. A röszkei találkozó úgy gondoljuk, teljes egészében beváltotta ezeket a reményeket. Köszönhető ez a jelenlévő képviselők aktív közreműködésének, a Soros Alapítvány, a Fact Alapítvány és a Közösségfejlesztők Egyesületének, akik munkánkat segítették.

Vegyük sorba, hogy mi is történt ezen a napon!
A találkozó reggel 9 órakor kezdődött. Az üdvözlő szavak és köszöntők után mindjárt három csoportra oszlottunk és megkezdődött a műhelymunka a közösségfejlesztők vezetésével. Ebben a Budapesten már jól bevált módszert követtük. Megbeszéltük azokat a tapasztalatokat, hogy milyen nehézségek adódtak az egészségtervek elkészítésekor, és később a megvalósítás során. Milyen megoldásokat találtunk ezekre? Melyek voltak a legfőbb sikereink? Minderre másfél óránk volt, és ez elég kevésnek bizonyult a sok tapasztalat összegzéséhez.

A délelőtt második felében tájékoztatót hallottunk a regionális egészségfejlesztési tervekről, ennek háttérintézményeiről és az egyéb pályázati lehetőségekről. Itt hangzott el, hogy a régió nagyon támogatná, ha az egészségterveken dolgozó települések hálózatba tömörülnének. Célszerű lenne ez a folyamatos tapasztalatcsere, közös pályázati lehetőségek és új pénzügyi források felkutatása céljából egyaránt. Erre a gondolatra nagy volt a fogadókészség, így elhatároztuk, hogy a délután folyamán ezt részletesen megtárgyaljuk.

Ebben a részben hangzott el a határon túli települések bemutatkozása. Ezek Végvár és Görgényüvegcsűr községek voltak Romániából. Mindannyiunkra nagy hatással volt az ott élő magyarok életének megismerése. A találkozó végére elhatároztuk, hogy mely területeken kezdjük meg az együttműködést.

Hallottunk még egy rövid előadást a településünkön régóta nagy sikerrel működő természetvédelmi egyesület vezetőjétől arról, hogy mi lehet a civilek szerepe a környezeti ártalmak felmérésében és a cselekvési program kialakításában. Jól hasznosítható kérdőíveket is kaptak a jelenlévők ehhez a munkához.

Ebéd után ismét csoportmunka következett, a csoportbeosztás ezúttal érdeklődési körök szerint történt, három fő témakörben:
1. tankonyhával foglalkozók csoportja;
2. környezetvédelem és környezetszépítés (parkok, játszóterek);
3. szabadidős tevékenységek és egészségkultúra (életmód klubok, nyugdíjas klub, sportrendezvények stb.).

Ezekben a csoportokban a tevékenységekkel kapcsolatos eddigi tapasztalatok, egymást segítő információk kicserélésére volt lehetőség. A csoporttagok sok esetben éltek is ezzel a lehetőséggel és megállapodtak, hogy a jövőben szorosabb kapcsolatot tartanak.

A találkozó utolsó részében a jelenlévők elhatározták, hogy hálózatot hoznak létre az egészségtervvel foglalkozó települések összefogására a közös célok érdekében. Ismét három csoportot alkottunk, a csoportok három kérdést beszéltek meg, és javaslataikat írásban rögzítették:
1. a hálózat küldetése;
2. kik lennének a hálózat aktív tagjai, célcsoportjai;
3. a hálózatépítés, és az ezt követő pályázatírás során milyen gyakorlati tennivalók vannak?

A csoportok által adott javaslatokat minden településre elküldtük, amelynek képviselője jelen volt, vagy részvételi szándékát jelezte.

A találkozó még másnap is folytatódott. Az egyik meghívott ugyanis tévedésből egy nappal később érkezett, ráadásul igen messziről. Így aztán több órát töltöttünk azzal, hogy megbeszéljük az előző napon történteket és településünket is megmutathattuk. Ha általában ennyi időnk lenne egymásra, lehet, hogy kapcsolataink is jobban működnének.

Összességében úgy gondoljuk, a jó hangulatú, kellemes együttlét után úgy távozhatott el mindenki, hogy elértük azt a célt, amiért összegyűltünk. Ez csak úgy sikerülhetett, hogy a Közösségfejlesztők Egyesületének három munkatársa vezette és segítette a műhelymunkát, amit ezúton is szeretnénk nekik megköszönni.

A Fact Alapítvány képviseletében Füzesi Zsuzsanna vett részt a találkozón, neki is külön köszönjük a sokoldalú szakmai segítséget. A Soros Alapítvány programigazgatója Belia Anna és programvezetője Szőke Katalin, valamint a kuratórium vezetője Kishegyi Júlia jelenlétükkel és aktív közreműködésükkel megtisztelték találkozónkat. A Soros Alapítvány anyagi támogatása tette lehetővé, hogy ezt a konferenciát megszervezzük, minden résztvevő nevében tisztelettel megköszönjük.

Jelentős állomása volt ez a találkozó annak a folyamatnak, melynek jelszava Vásárhelyi Miklóst idézve „Öljük meg a Soros Alapítványt!”.

Annak ellenére, hogy a részvételi szándékukat jelzőknek csaknem a fele nem jött el, mégis mindent elértünk, amit szerettünk volna. Kapcsolatokat teremtettünk, sok információt kaptunk, s ami a legfőbb, elkezdtük a saját önálló hálózatunk építését, és ez nagy segítségünkre lehet a jövőben.

Kedves Kollégák!
A mostani Hírlevélben közöljük a résztvevők listáját, amelyen a jelenlévők pontos adatai szerepelnek, azzal együtt, hogy ki milyen témában dolgozik. Ha segítségre van szükség, máris kereshetitek egymást.

A hálózat kiépítéséig szükségesnek láttunk valakit megbízni azzal, hogy ennek a szakasznak a munkáját koordinálja. A Domaszék Lakosságának Egészségesebb Életéért Alapítvány képviselőjeként Újvári Béláné vállalta ezt a feladatot.
A vélemények összegzése után jöhet létre a végső forma. Ezután gyűlhetnek össze a települések képviselői, hogy létrehozzák azt a szervezetet, amely a hálózat működéséhez szükséges. A hálózat létrehozásának támogatására pályázatot nyújtottunk be a DARF-hoz.

Jó lenne, ha e-mail címet is meg tudnátok adni, ha nincs is saját, de mondjuk egy közeli Teleházban, vagy ahol el lehet érni Titeket, mert a kapcsolattartásnak ez lenne a legkönnyebb módja.

Még egyszer nagyon köszönöm, hogy velünk voltatok Röszkén, remélem nemsokára találkozunk, ha lesz Soros találkozó Budapesten, és a hálózattal kapcsolatban mindenképp.

A teendők rövid összefoglalása ismételten:
1. A regisztrációs lap adatainak pontosítása.
2. A hálózatépítéssel kapcsolatos dolgok átgondolása és a leírtak kiegészítése.
3. Ezeket elküldeni Domaszékre az Egészségterv floppy-val együtt, vagy az utóbbit a Közösségfejlesztőknek.
Cím: Magyar Művelődési Intézet Közösségfejlesztési Osztály Huszerl József
1011 Budapest, Corvin u. 8.


Amit szeretnénk még elmondani, és felajánlani Önöknek, Tisztelt Olvasóknak is, az az együttműködés lehetősége, a hálózat létrehozása az egészségtervet készítő települések között. A hálózat létrehozásának szükségessége azért merült fel, mert közös pályázati lehetőségeket jelent a régión belül, új pénzügyi forrásokhoz segíthet, valamint az egészségtervek önállósulási folyamatát támogatja. Nem feltétele a hálózatban való részvételnek, hogy elfogadott, támogatott pályázat legyen, de a hálózat célja az is, hogy segítsük a jövő tavasszal ismételten pályázni szándékozó településeket sikeres pályázat elkészítésében. A megadott három szempont szerint próbáltuk összefoglalni a hálózat építéssel kapcsolatos gondolatainkat, kissé már fáradtan a nap vége felé, ezt elküldjük minden településnek, akik itt voltak, vagy szerettek volna itt lenni. Mindenki írhat hozzá, amit jónak lát, és az a kérésünk, hogy juttassa el Domaszékre. Így lényegében részesévé válik az eseményeknek, és legközelebb talán személyesen is találkozunk.
Mindezekért köszönettel és üdvözlettel:

Dr. Sövényházi Ilona, Röszke Község Egészségvédő Egyesületének elnöke

Soros egészségterv hírlevél