Soros egészségterv hírlevél
Nyomtatóbarát változat
Cím:
Az asszonytornától az uborkapartiig
Szerző:
Hancz Gábor
Szám:
2
A hírlevélben lévő
Nevek:
Hancz Gábor
Intézmények:
Soros Alapítvány, Fact Alapítvány, Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat, Győri Kommunális Szolgáltató Kft.
Települések:
Markotabödöge, Szombathely
Tárgyszavak:
községi egészségterv, Markotabödöge
Megjegyzés:
Annotáció:

Félmillió az egészségtervre

Markotabödöge. A Soros Alapítvány tavaly pályázatot írt ki az egészséges falvakért, községi egészségterv ké-

szítésére ösztönözve őket. Markotabödöge azok között volt, akik beadták pályázatukat s megyénkben egyedüliként nyertek.

- A Soros Alapítvány és a Fact Alapítvány tavaly áprilisban egész napos konzultációt tartott Szombathelyen az egészségtervvel kapcsolatban – mondta Szabóné Szűcs Ildikó, az egészségterv egyik elkészítője, aki azóta már a tóközi kisközség polgármesteri tisztét is betölti. – Mi részt vettünk ezen, s utána úgy döntöttünk belevágunk.

A pályázatnak – amely maximum huszonegy oldalas lehetett – átfogó képet kellett adni a falu állapotáról. A markotabödögeiek maximálisan megfeleltek ennek a feltételnek: a Győr – Moson – Sopron Megyei Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat segítségével már-már tudományos igényű „mű” került ki kezeik közül. A pályamunkában többek között a település demográfiai jellemzőit (a születések és halálozások számát, utóbbit például korcsoport és ok szerinti csoportosításban is), a megbetegedési adatokat, a rizikófaktorokat és a lakók életmódját dolgozták fel. Emellett olyan érdekességek is belekerültek, mint a megművelt és gyomirtóval kezelt területek aránya, a munkanélküliek és segélyezettek száma, a civil szervezetek vagy éppen az egyházközség helyzete.

- Meglepő és korábban is sejtett tapasztalatokra egyaránt szert tettünk a pályázat készítése során – mondta a polgármester. – Kiderült, hogy a fiatalok alig-alig olvasnak könyvet, a középkorúak számára pedig a harmonikus családi életnél a személyes karrier és az anyagi jólét is fontosabb. Azzal ugyanis tisztában voltunk, hogy a falu egyre inkább elöregedik, de az riasztó, hogy az elmúlt esztendőkben mennyire megnőtt a daganatos, valamint a szív- és érrendszeri megbetegedésekben elhunytak aránya. Megdöbbentő tudni, hogy 1015 hektár szántóföldből ezret gyomirtóztunk.

Az egészségterv „lelke” persze az a többoldalas program volt, amelynek megvalósítására összesen 1 millió 564 ezer forintot kértek. A Soros Alapítvány kuratóriuma ugyan nem támogatta ennek minden elemét, de végül több mint félmillió forintot megszavaztak a településnek.

Ennek hatására nyáron Markotabödöge valószínűleg virágosabb arcát mutatja, mint a megye többi kistelepülése, ugyanis erre a célra száznegyvenezer forintot fordíthatnak. Mindebben a Győri Kommunális Szolgáltató Kft. kertész szakemberei segítenek, de helyi vállalkozók munkáját is igénybe veszik. A pályázati pénzből kétszázezer forintot szánnak egy játszótér kialakítására pihenőpadokkal, hintákkal.

Saját forrásból kívánják megoldani a parlagfűvel kapcsolatos óvodai, iskolai program bevezetését, valamint a gyom irtására ösztönözni a falu lakosságát.

A korszerű, egészséges táplálkozás érdekében egy agrárszakembert kérnek fel arra, hogy a növényvédelemről, valamint a nem eléggé elterjedt, de háznál termelhető fűszergyógynövényekről és a zöldségfélékről tartson előadásokat. A felhasznált „anyagból” ételbemutatót is szerveznek. Az alapítvány szintén támogatásra érdemesnek tartotta az asszonytornát, ami várhatóan ősszel kezdődik.

A legkülönösebb eseménynek az uborkatermesztő községben az uborkaparti ígérkezik. Ezen a rendezvényen uborkából készült ételekkel és hasznos tudnivalókkal ismerkedhetnek meg a résztvevők, de szórakoztató műsor és utcabál sem hiányzik a programból.

- Itt az ideje, hogy szebbé tegyük a falut, és kicsit megmozgassuk az embereket – fűzte hozzá a polgármester.
Hancz Gábor

Az írás a Kisalföld február 19-i számában jelent meg.

Soros egészségterv hírlevél