Soros egészségterv hírlevél
Nyomtatóbarát változat
Cím:
670 éves Sajószöged
Szerző:
Szám:
5
A hírlevélben lévő
Nevek:
Albecz Mihály
Intézmények:
„670 éves Sajószöged Községért” Alapítvány
Települések:
Sajószöged
Tárgyszavak:
Sajószöged
Megjegyzés:
Annotáció:

A „670 éves Sajószöged Községért” Alapítvány 1997. évben került bejegyzésre. Az Alapítvány keretén belül első pályázatunkat a Soros Alapítványhoz adtuk be, témája a Községi Egészségterv volt.

Programunk 9 blokkból állt, melyet egyenként és önállóan jónak tartott a Kuratórium az elbíráláskor. Kisebb átdolgozásra visszakerült az Alapítványunkhoz, amit igyekeztünk minél előbb átdolgozni. Az újabb elbírálás után nagy örömünkre a pályázott összegből 771.000.- Ft-ot nyertünk el. Az elnyert összeggel megkezdtük a programok megvalósítását, nagy odafigyelést szánva arra, hogy a pályázati pénz felhasználása után a jövőben is fenntarthatóak legyenek a programok.

Első lépésként elkészítettük Sajószöged község egészségtérképét, melyet 22 oldalas könyv formájában nyomdában állítottunk elő, és a lakosság rendelkezésére bocsátottunk. Ezzel a kiadvánnyal arra kívántuk felhívni a lakosság figyelmét, hogy mennyire vagyunk felelősek saját és családunk egészségéért. A könyvben részleteztük a részprogramokat, a felelősök nevét és elérhetőségét.

A program keretén belül beindítottuk az Ovifocit, melyről részletesebben is szeretnék beszámolni.

A programot május 4-én kezdtük el. Heti két alkalommal 30 perces foglalkozásokat tart Gulyás Csaba edző és szülő. Eddig, azaz június 2-ig 14 foglalkozáson vettek részt az óvodások. Az edzések az óvoda udvarán folynak, aki kedvet érez a mozgáshoz, az kortól függetlenül részt vehet. Célunk a gyermekek mozgásigényének kielégítése, szabálytudat kialakítása, valamint a labdarúgás megismertetése, megszerettetése játékos gyakorlatok formájában. A rendszeres mozgás edzettebbé, erősebbé teszi gyerekeinket, mely későbbiekben igényükké válik. 3 db focilabdát vásároltunk. A pályázat elfogadása után megindult a sportdélutánok szervezése.

Az első családi rendezvényt októberben tartottuk. Óvodánk létszáma 60 fő volt, ebből sok a testvérpár. Első alkalommal 21 család nevezett be a különböző versenyszámokba. Volt zsákban futás, kislabdadobás, versenyfutás, vízzel edénytöltögetés időméréssel. A győztesek, és a versenyben résztvevők jelképes ajándékot kaptak.

Második alkalommal tavasszal, azaz májusban rendeztük meg a családi sportdélutánt, 16 család képviseltette magát rendezvényünkön.

A versenyek nagy sikert arattak, mindenki szívesen és örömmel vett részt a versenyfutás, labdaadogatás, egyensúlyozás, kötélhúzás, karikában futás versenyszámaiban. A szülők kellemesen elfáradtak gyerekeikkel együtt.

A korszerű táplálkozás témakörében saját anyagból készítettünk óvodásainknak gyümölcssalátát, melynek ízével itt ismerkedtek meg a gyerekeink. Rendszeresen adunk olyan zöldségféleségeket, amiket nem fogyasztanak otthon.
A program keretén belül 150.000.- Ft-ot nyertünk el sportfelszerelések vásárlására. A felszereléseket már megvásároltuk, ezzel eleget téve a vállalt kötelezettségünknek.

Az osteoporózis (csontritkulás) megelőzése érdekében 75.000.- Ft-ot nyertünk el. A programot május 5-én ismeretterjesztő előadással megkezdtük, szakorvos bevonásával. Az előadást követően május 12-től heti rendszerességgel gyógytornász vezetésével átlagosan 28 fő végzi a tornagyakorlatokat. A résztvevők körében tesztlapokat osztottunk, melynek témája „Milyen magas a csontritkulás rizikó-tényezőm”, amit pontszámok alapján fogunk értékelni.

A további program keretén belül április hónapban tartottuk meg az egészséges életmód étkezési bemutatóját. A helyi óvoda szakácsa készítette el a finomságokat. A kímélő, könnyű ételsor francia burgonyából és gyümölcssalátából állt.
20-25 főre készültek a finomságok, melynek anyagi vonzata 6000.- Ft volt. A megjelentek szívesen kóstolgatták az új ízeket, legnagyobb sikere a gyümölcs-salátának volt. A bemutatót összekötöttük a számunkra már hagyománnyá vált teadélutánnal.
A megjelentek a teadélutánra meghirdetett sütemény-versennyel, borok kóstolgatásával tették még hangulatosabbá rendezvényünket. Sajószögeden mindenki által ismert Stefán István és zenekara tette még emlékezetesebbé ezt a kis együttlétet.

Úgy érezzük, amit szerettünk volna elérni, azt elértük. Tudatosítottuk az emberekben, hogy az egészségünk egy kis odafigyelést mindenképpen megérdemel, hiszen a világon a legnagyobb kincsünk az egészségünk, amit óvni és védeni kell.
Az elkészített ételekről kívánság szerint recepteket osztottunk ki igény szerint.

1999. május 1-én sport majálist rendeztünk. Az egész lakosság számára meghirdetett rendezvénynek a Művelődési Ház sportpályája és parkja adott otthont. A sportprogramokat egyéb szórakozási lehetőségekkel színesítettük, úgy mint:
- bábszínházi előadás,
- kézműves foglakozások,
- Ifjúsági Fúvószenekar, és majorettek bemutatója,
- musical - operett előadás,
- táncverseny.

Egyéb programjaink:
1999. június 21-től 25-ig naponta 8-16 óráig – délelőttönként aerobic, jazzbalett foglalkozások, délutánonként egyéb sportfoglalkozások, labdarúgás, úszás, kerékpártúra, sportversenyek, csapatjátékok, balett bemutató. A résztvevők 7-12 éves gyermekek, számuk 40 fő volt.

Az eddig megvalósított programjainkról, rendezvényeinkről, e pár gondolattal szerettem volna bemutatni elért eredményeinket.

A továbbiakban is - folyamatosan ütemezett programjainkkal - szeretettel várjuk a lakosságot, az egészséges életmódra neveléshez.

A községi egészségtervpályázatunk elnyerése után nagy kedvet kaptunk és újabb pályázatot készítettünk, melynek tárgya az idős emberek életminőségének javítása volt. A pályázaton belül gyógyászati segédeszközök vásárlására pályáztunk 225.700.- Ftot, melyet teljes összegben elnyertünk.

A gyógyászati segédeszközöket térítésmentesen kívánjuk a lakosság szolgálatába állítani.
Fenntarthatóságát abban látjuk, hogy kölcsönzés után, amikor már nincs szükség a segédeszköz használatára újabb embereken tudunk segíteni. Egy külön helyiséget alakítottunk ki az Idősek Klubja épületében, ahonnan a kölcsönzést fogjuk megoldani.

Ennyiben szerettem volna az eddigi eredményeinkről beszámolni, és köszönetünket kifejezni a Soros Alapítvány által biztosított nagy lehetőségekért, valamint a Fact Alapítványtól kapott szakmai tanácsokért.

Sajószöged, 1999. 06. 21.
Albecz Mihály
a kuratórium elnöke
„670 éves Sajószöged Községért” Alapítvány
Soros egészségterv hírlevél