Parola archívum
Nyomtatóbarát változat
A cikk linkjének elküldése e-mailben
Cím:
Hogyan oldhatók az ellentétek a settlementek által?, Steve Clare
Szerző:
Steve Clare
Sorozatcím:
Parola
Rovat:
Folyóirat:
Parola
Állomány:
Év:
2015
Szám:
4
Oldalszám:
27
A cikkben lévő
Nevek:
Steve Clare
Intézmények:
Locality, UK; Skócia, Community Organiser Program (Közösségszervező program) - kormányzati
Települések:
London
Tárgyszavak:
közösségszervezés, settlement, önkéntesek képzése, megszorító intézkedések
Megjegyzés:
kategória: tájékoztató
Annotáció:

Hogyan oldhatók az ellentétek a settlementek által?

Steve Clare-nek hívnak, és a Locality http://locality.org.uk/ nevű szervezetnek dolgozom. Olyan tagsági testület vagyunk, mely Anglia szerte majdnem 550 többcélú közösségi szervezetet gyűjt egybe – van köztük kisebb és nagyobb, városi és vidéki, de mindegyikük elkötelezett azt illetően, hogy a közösségi vagyont és a közösségi vállalkozást hosszú távú és fenntartható célok elérése érdekében alkalmazza.
Ugyanakkor szórakoztató volt látni, hogy a programban a nevem mellett az „UK” (United Kingdom: Egyesült Királyság) betűk szerepeltek. Igaz, hogy az „Egyesült Királyság”-ból származom, de a „Királyság” jelenleg minden, csak nem „Egyesült”. Pár hét múlva parlamenti választás lesz, mely valószínűleg jobban megosztja majd az országot, mint valaha. Meglehetősen erős nemzeti mozgalmunk van Skóciában (megjegyzendő, hogy a május 7-i választáson a Skót Nemzeti Párt 59-ből 56 mandátumot szerzett), az ország többi területén egyre erősödő apátia és elégedetlenség mellett, melyet jól summáz egy szlogen, amit láttam: „Nem minden politikus olyan rossz… vannak még rosszabbak!”
A választás terhe mellett jelen van a különösen elfogult média is, melyet a jobb oldal szándékosan manipulál – gonoszul ostorozva a szociális segélyért folyamodókat, a muzulmánokat, a bevándorlókat és a gazdasági bevándorlókat (különösen a kelet-európaiakat) –, hogy ezzel elterelje a figyelmet a megszorító intézkedések hatásáról, s a jelenlegi kormány sikertelenségéről. Az Európai Unió ellenes hangulat egyre erősebb, s példátlan támogatottsággal bír az EU elhagyásáról szóló népszavazás is.
A kormány mégis – s talán nem a megfelelő okokból – a helyi jelleg támogatását tartja napirenden, mind a jogalkotás, mind a projektek közfinanszírozása szempontjából. Ilyen projekt a Közösségszervező (Community Organiser) Program is, melyet a kormány megbízásából tartunk fenn immár négy éve – keretében 500 fizetett közösségszervezőt, valamint 4500 önkéntes közösségi szervezőt képezünk. Talán hallottak már a Nagy Társadalom (Big Society) kezdeményezésről, mely a hatalmat és a döntéshozást, valamint a közszolgáltatásokat a közösségek szintjére szeretné helyezni. A hatalom ilyen áthelyezésének számos vetületét támogatnánk, azonban problémát jelent, hogy a közösségek nincsenek azonos szinten. Nem rendelkeznek sem azonos kapacitással, sem azonos készségekkel, sem a forrásokhoz való olyan hozzáféréssel, mely lehetővé tenné számukra a kihívásokra és a helyi jelleg hangsúlyozásának lehetőségeire adott pozitív válaszokat. A megszorító intézkedések nyomán épp a legszegényebb, a leginkább perifériára szorult közösségek szakadnak le még inkább.
Következésképpen úgy gondolom, hogy tagjaink a józan ész szigeteit képezik egy egyre őrültebb világban. Settlementekként és szomszédsági házakként soha nem volt ekkora jelentőségük. Hidakat építenek közösségekhez és kapcsolatokat alakítanak ki velük, segítséget nyújtva a bajba jutott emberek számára, hogy ők aztán magukon segíthessenek. Egy, a tagjaink között végzett legutóbbi felmérés azt is kimutatta, hogy a közösségekkel való együttműködés a legelterjedtebb tevékenység. Ide sorolható az informálás és a tanácsadás, a sport- és a szabadidős létesítmények működtetése, jogsegély, a foglalkoztatási és üzleti start-up beindító, mozgásba lendítő szolgáltatások, stb. – csakúgy, mint az etnikai kisebbséghez tartozó fiatalok radikalizálódásához hasonló, súlyos problémák kezelése.
Kiindulópontunk az emberek segítése, hogy segíthessenek magukon. Próbáljuk követni a közösségszervezők elvét, mely ekképp szól: „ne tégy semmi olyat valakiért, amit maga is megtehet”. Csak ez vezet tartós változáshoz.
Emellett azonban elismerjük, hogy tagsági szervezetként többet kell tennünk a különböző kisebbségi közösségekből származó lehetséges tagok érdeklődésének felkeltéséért. Ez kihívást jelent számunkra, s remélem, e téren tanulhatok Magyarországtól, valamint a többi, itt képviselt országtól is!

Parola archívum