Parola archívum
Nyomtatóbarát változat
A cikk linkjének elküldése e-mailben
Cím:
A szociális műhely Nógrádban: Tájékoztató a Szociális Műhely egy éves képzési programról
Szerző:
Sorozatcím:
Rovat:
Folyóirat:
Parola
Állomány:
Év:
1990
Szám:
4
Oldalszám:
14. p.
A cikkben lévő
Nevek:
Intézmények:
Települések:
Tárgyszavak:
szociális képzési program, szociális fejlesztőmunka
Megjegyzés:
Annotáció:
A képzési programban foglalkoznak a szociálpolitika feladataival, a szociálpolitika intézményrendszerével, humán szolgáltatásokkal, prevencios ás önsegítő csoportok bemutatásával.

szocmuh.txt

Tájékoztató a "Szociális Műhely"
egy éves képzési programról

A Megyei Közművelődési Központ ezzel a képzési lehetőséggel a helyi társadalomban elemi erővel felszínre kerülő és egyre súlyosodó szociális problémák kezeléséhez, feltáráshoz és megelőzéséhez szeretne segítséget nyújtani.
A tapasztalatok azt igazolják, hogy ma a társadalom minden rétegében megnőtt azoknak a száma, akik valamilyen okból egyéni és/vagy szociális krízishelyzetbe kerültek. Számukra e helyzet elviselését, kezelését, és megoldási módjait csak szakszerű és humánus módon lehet elősegíteni. Ugyanakkor szükség van egy olyan sokoldalú összefogásra is - szakintézmények, társadalmi egyesületek, állampolgárok, önkéntes segítők részéről -, amely komplex módon a megelőzést szolgálja, eszközöket ad a kiszolgáltatottság elkerüléséhez, csökkentéséhez és megszűntetéséhez.
A szociális műhely leendő résztvevőit tehát azon szervezetektől, közösségektől várjuk, amelyek valamilyen módon érdekeltek ebben az összefogásban, ill. akiknek egyéni érdeklődésük, munkájuk, hivatásuk lehetőséget ad e problémával való elmélyültebb foglalkozásra és embertársaik segítésére. A képzés során részben a szociális munka és közösségi mentálhigiéné témakörében szeretnénk ismereteket adni, ezáltal szemléletet, látóteret alakítani.
Másik célunk gyakorlatilag használható információkat is nyújtani, kapcsolatfelvételi lehetőségeket teremteni, és a szociális munkához szükséges készségeket erősíteni.
A műhely jelleg várhatóan biztosítja majd a folyamatos és kölcsönös információcserét és a térségben lehetséges együttműködési formák, módszerek kialakítását.
A képzés ingyenes,tekintettel arra, hogy e célra megkaptuk a Nógrád Megyei Egészségvédelmi Tanács és az "Egészséges Nemzetért" Alapítvány anyagi támogatását.
A programot Kisterenye - Nagybátony - Pásztó térségben, ill. ezek közvetlen vonzáskörzetében élők számára szeretnénk indítani - tekintettel e térség

jelenlegi és várható gazdasági, szociális problémáira és lakosságának egészségügyi állapo- tára.
A tervezetet mellékeljük és kérjük segítsék elő az érdekeltekhez való eljutását.
A Megyei Közművelődési Központban Nagyné Huszár Judit, a program szervezője készséggel áll minden érdeklődő rendelkezésére.
Cím: Megyei Közművelődési Központ
3101 Salgótarján, Pf. 264.
Tel.: 32/11-760, 14-367.


Tervezet a "Szociális Műhely" képzési
programra

1. A képzés laikusok, ill. valamilyen segítő-szolgáltató területen (egészségügy, családvédelem, közművelődés, stb.) speciális szakképzettség nélkül dolgozók (vagy a jövőben e területen dolgozni szándékozók) számára ismeretbővítő, készségfejlesztő céllal indul.
2. A résztvevők lehetséges köre: Kisterenye, Nagybátony, Pásztó és ezek vonzáskörzetéből családgondozók, családsegítő központok, intézetek, irodák, nevelőintézetek fő- vagy mellékfoglalkozású munkatársai, külső segítők, pályakezdők, vöröskeresztes szervezetek önkéntes segítői, egyesületi tagok, mentálhigiénés munkaközösségek tagjai, önkormányzati, testületi tagok, közösség- és településfejlesztő munkát végző személyek.
Tervezett létszám: kb. 25 fő
Részvételi feltétel: a téma iránti érdeklődés és a saját vagy a szervezet intézményi tevékenységében való hasznosítási szándék.
Részvételi költség nincs.
3. A feldolgozandó témakörökből:
- A szociálpolitika alapvető feladatai Magyarországon,
az országos és területi intézményrendszer
- a szociális munka mint foglalkozás, alakul-e új szakma e tevékenységből,
- a munkanélküliség (jövedelem-nélküliség) által felvetett szociális problémák és ezek kezelési lehetősége,
- a családsegítő intézményrendszer,
- humán szolgáltatási és információs lehetőségek,
- az egészségesebb életmódot elősegítő programok és az ezeket szervező intézmények, szervezetek, egyesületek bemutatása,
- az önismereti és önsegítő csoportok működése,
- a deviáns magatartásformák és kezelési lehetőségeik,
- az egyházak szociális és karitatív tevékenysége,
- az egyéni segítés módszerei, a gondozóhálózat működése, fejlesztési lehetőségei,
- a fiatalok és a drog, a térség helyzetelemzése (általános és speciális jellemzői),
- példák, törekvések ismertetése a közösségi szociális munka hazai gyakorlatából,
- szociális és egészségügyi célú alapítványok, stb.
A tematika pontosítása és a feldolgozás módszereinek megbeszélése az első összejövetelen történik.
4. A feldolgozás módja: havonta 2 alkalommal szervezett programokon,
amelyeken
- előadások,
- konzultációk,
- intézménylátogatások, tapasztalatcserék,
- fórumok,
- esetelemzések,
- egyéb ismertető és készségfejlesztő kiscsoportos munka váltakoznak.
A képzés eredménye a személyes ismeretbővítésen és további hasznosításon túl az lehet, hogy igényt ébreszthet egyéb, a témához tartozó, de speciális kérdéseket felvető programok szervezése iránt.
Másrészt a résztvevők valamilyen formában továbbra is együttműködnek majd (pl. klub, munkaközösség, egyesület stb.), de minden bizonnyal a munkakapcsolatok megerősödnek az adott térségben.
A másik elérhetőnek látszó cél, hogy a közvéleményben és a köztudatban még inkább teret kap az ilyen tevékenységek hasznossága, s az információk ismertebbé, hozzáférhetőbbé válnak az állampolgárok számára.
Érdeklődésüket remélve, várjuk jelentkezésüket!


Parola archívum