Közösségfejlesztés

Lemezújság archívum
Nyomtatóbarát változat
Cím:
Alapszabály
Szerző:
Folyóirat:
PC Lemezújság
Állomány:
Év:
1992
Szám:
36.szám
Oldalszám:
A cikkben lévő
Nevek:
Bács-Kiskun Megyei Pedagógiai Intézet
Intézmények:
Kisiskolák Szövetsége (Kecskemét, Katona J. tér 8., 6000, T:76/27-488)
Települések:
Tárgyszavak:
oktatás, kistelepülések oktatásügye
Megjegyzés:
D52_36.txt
Annotáció:

ALAPSZABÁLY
Általános rendelkezések
1. A szervezet neve: Kisiskolák Szövetsége
2. Működési területe: Magyarország A szövetség jogi személy, szakmai érdekképviseleti szervezet
3. Székhelye: Bács-Kiskun Megyei Pedagógiai Intézet 6000 Kecskemét, Katona J. tér 8. Tel: 76/27-488
Működésének alapelvei és célja:
A kistelepülések népességmegtartó ereje növelésének lényegi feltétele ezen települések alapellátásának, ezen belül a művelődési alapellátásnak a biztosítása.
Ennek érdekében múlhatatlanul szükséges az érintett települések nevelési-oktatási intézményrendszerének fejlesztése, pedagógiai gyakorlatának segítése, hiszen ezen intézmények - működjenek bár tanyaközpontban, falun, városi külterületen - a hátrányos helyzetű oktatásügy igazi mostohagyermekei. Egyrészt azért, mert 100 növendék fejkvótájából nem lehet az intézményt fenntartani, másrészt, mert ezen intézmények társadalmi környezetében nehezebb az óvodát, iskolát figyelő szemmel, támogató szándékkal és konstruktív kritikával segítő szülőcsoportot találni.
A szövetség alapvető célja mindazon erők egyesítése, melyek a kistelepülések oktatásügyének megújítási törekvéseit, a szakmai, jogi, gazdasági szempontból rendezett viszonyok megteremtését elősegíthetik.
A szövetség szakmai segítséget ajánl az Önkormányzatok Oktatási Bizottságainak. Közös állásfoglalást alakít ki a kisiskolákat erintő helyi, regionális és országos ügyekben egyaránt. Segíti a szövetség tagjainak szakmai, gazdasági, jogi érdekképviseletét. Mivel a szövetség elsődlegesen szakmai szervezet, az alábbi munkaformákban dolgozik:
1. A témával összefüggő kérdésekben továbbképzéseket, fórumokat, tapasztalatcseréket szervez, kiadványokat je- lentet meg.
2. Az információkat, tapasztalatokat HíRLEVÉL-ben adja közre.
3. A témát illetően véleményezi a köz- ponti és helyi kezdeményezéseket, dokumentumokat.
A tagsági viszonyról
1. A szövetségnek tagja lehet minden olyan magyar és külföldi állampolgár, intézmény és gazdálkodó szervezet, aki illetve amely egyetért a szövetség céljaival és a közgyűlés által jóváhagyott tagdíjat befizeti.
2. Pártoló tagként bejegyezhetők a szövetség munkáját támogató közösségek, szervezetek, intézmények. Pártoló taggá választásra a szövetség minden tagja tehet javaslatot.
3. Tagsági viszonyt a szövetségbe való belépési nyilatkozat kitöltésével lehet létesíteni. A tagság megszűnik kilépés, törlés esetén.
A tagok jogai és kötelességei
Minden rendes tag részt vehet a szövetség tevékenységében és rendezvényein. Választhat és választható a szövetség szerveibe. Szavazati joggal rendelkezik a szövetség közgyűlésén. Tájékozódhat a szövetség tevékenységéről és gazdálkodásáról, azzal kapcsolatban javaslatokat és észrevételeket tehet. Valamennyi tag köteles az egyesület céljai megvalósítása érdekében:
- tevékenyen közreműködni,
- a közgyűlés által meghatározott tagdíjat fizetni,
- a közgyűlés és az elnökség határozatait végrehajtani.
A szövetség szervezete
1. A szövetség legfőbb szerve a közgyűlés. Jogosult a szövetséget érintő minden kérdésben dönteni.
2. A közgyűlés kizárólagos hatáskörébe tartozik a szövetség céljainak, programjainak meghatározása, az elfogadott alapszabály módosítása, kiegészítése, az éves költségvetés elfogadása, a 7 tagú elnökség és a 3 tagú ellenőrző bizottság megválasztása. A közgyűlés bízza meg az elnökséget a szövetség vagyonának kezelésével.
3. A közgyűlést évente legalább egyszer össze kell hívni. Rendkívüli közgyűlést kell összehívni, ha a tagság egyharmada ezt írásban kéri.
4. A közgyűlés akkor határozatképes, ha azon a rendes tagok több mint 50 %-a jelen van. Ha a közgyűlés határozatképtelenség miatt elmarad, azt 30 napon belül újra össze kell hívni. Az így összehívott közgyűlés a megjelent tagok számától függetlenül határozatképes.
5. A közgyűlés határozatait nyílt szavazással, szótöbbséggel hozza. (A jelenlévő tagság kérhet titkos szavazást.)
6. A közgyűlést az elnök vagy a közgyűlés által megválasztott személy vezeti.
7. A jelenlévő tagok mindegyikét egy szavazat illeti meg.
Az elnökség
Két közgyűlés közös a szövetség irányító szerve. A 7 tagú elnökséget a közgyűlés választja meg 3 évi időtartamra, legfeljebb két egymást követő ciklusra.
Az elnökség az irányításban kialakuló munkamegosztásról maga dönt. Elnököt, titkárt, ügyvivőt választhat.
Az elnökség gondoskodik a közgyűlés határozatainak végrehajtásáról. Összehívja a közgyűlést. Bizottságokat működtet. Megállapítja a szövetség ügyrendjét, éves tervét. Megtárgyalja a szövetség költségvetését.
Megállapodásokat köthet hazai és külföldi társaságokkal, egyesületekkel. Az elnökség legalább negyedévente ülésezik. Üléseiről jegyzőkönyvet készít, amelyet a soros közgyűlésen ismertet. Döntéshozatalhoz kétharmadának részvétele szükséges. A szövetség képviseletére az elnökség által konkrét esetre megbízott elnökségi tag/tagok vagy a közgyűlés által konkrét esetre megbízott szövetségi tag/tagok jogosultak. A megbízottak megbízóiknak a következő alkalommal beszámolni tartoznak.
Az ellenőrző bizottság
Elnökét és két tagját a közgyűlés választja meg. Az ellenőrző bizottság elnöke és tagjai nem lehetnek egyidejűleg az elnökség tagjai.
Ellenőrzi a szövetség törvényes és alapszabályszerű működését, a költségfelhasználás szabályszerűségét, a bizonylati fegyelmet. Szabálytalanság észlelése esetén 8 napon belül írásban értesíti az elnökséget.
Zárórendelkezések
1. A szövetség tagdíjbevételekből és támogatásokból gazdálkodik.
2. Az alapszabály által nem rögzített kérdésekben az egyesületi jogról szóló törvény, ill. az egyéb hatályos jogszabályok rendelkezései a meghatározók.
3. A szövetség megszűnése esetén a közös vagyon felett a közgyűlés rendelkezik.
4. Az alapszabályt az 1991. november 26-án tartott közgyűlés elfogadta és ezzel hatályba lépett.
Kecskemét, 1991. november 26.



Lemezújság archívum
Közösségfejlesztés