Közösségfejlesztés

Lemezújság archívum
Nyomtatóbarát változat
Cím:
Tizenöt éve úton
Szerző:
Folyóirat:
PC Lemezújság
Állomány:
Év:
1992
Szám:
35.szám
Oldalszám:
A cikkben lévő
Nevek:
Intézmények:
Tájak - Korok - Múzeumok Egyesület (Budapest, Könyves Kálmán krt. 40., , 113-7220)
Települések:
Tárgyszavak:
országjárás, pecsétgyűjtés, műemlékek
Megjegyzés:
D31_35.txt
Annotáció:

Tizenöt éve úton (Tájak - Korok - Múzeumok)
Egy lelkes csapat kezdeményezésére másfél évtizede indult el a Tájak-Korok-Múzeumok mozgalom. A szerény évforduló mellett nem szeretnénk szó nélkül elmenni, mert mögötte valódi és tiszteletre méltó teljesítmény van.
Finn példa nyomán pecsétgyűjtő játékra hívták az oszágjárókat. Elkészült Magyarország látogatható műemlékeinek, történelmi emlékhelyeinek, múzeumainak, természetvédelmi területeinek jegyzéke - hosszú idő után az első. És azóta is a Tájak-Korok-Múzeumok Egyesület vállalkozik időnként a bővített jegyzék megjelentetésére. A múzeumok falán látható a mozgalom jellegzetes emblémája, jelezve, hogy ott pecsételő hely működik. Akkor még senki nem gondolta azt, ami csakhamar megvalósult: százezrek kerekedtek fel, hogy megszerezzék a mozgalom arany, ezüst vagy bronz jelvényét. Akkoriban még évente 14-16 millió látogatójuk volt a hazai múzeumoknak és műemlékeknek. Ez a szám azonban mára a megnövekedett utazási költségek, a drága múzeumi belépőjegyek miatt jelentősen csökkent. Természetesen megérezte ezt a visszaesést a Tájak-Korok-Múzeumok mozgalom is. Mindig újabb játékokkal, vetélkedőkkel vagy más akciókkal próbálták fenntartani az érdeklődést. Gazdag programot állítottak össze a Széchenyi év, a Mátyás király évforduló, legújabban pedig a Nemzetközi Barokk Év alkalmából.
Talán nem kell külön bizonygatni, hogy a látnivalókat, a történelmi múlt emlékeit felkereső országjárás milyen mértékben, és mással nem pótolható módon segíti a nemzeti önismeretet, az iskolai oktatás fehér foltjainak betöltését. Kiderült, hogy az emberek többsége a nehézségek ellenére jobban szeret közösségben utazni, barátaival, ismerőseivel, diák- vagy munkatársaival megosztani az élményeket. A kezdeti kis szervező csapat egyre duzzadt. így alakult meg az országjárók TKM egyesülete, amely ma is állandóan gyarapszik. Taglétszáma jóval meghaladja a hatezret.
Ide kívánkozik a kérdés: miből tudják megteremteni a működés anyagi feltételeit, hogyan tudott talpon maradni 15 éven keresztül a Tájak-Korok-Múzeumok mozgalom?
Sohasem tartozott a túltámogatott mozgalmak vagy társadalmi szervezetek sorába. Egy-egy kiemelkedő akcióhoz vagy az évente megrendezett nyári táborokhoz pályázati úton nyertek el némi támogatást.
A működés, az életben maradás anyagi forrása a Tájak-Korok-Múzeumok Kiskönyvtár sorozata. A sorozat sikerét meglepő számok igazolják: eddig 500 kötet jelent meg, és az összes példányszám meghaladja a 4 milliót. Ennyit vásároltak meg a turisták, múzeumlátogatók vagy a sorozat gyűjtői. A kiskönyvtár ötlete is éppen olyan egyszerű, mint maga az országjáró pecsétgyűjtő játéké.
A hétezernél is több látnivaló többségéről sem régebben, sem ma nem lehet emlékként képeslapot és rövid ismertetőt vásárolni. így a kiskönyvtári sorozat segítségével számos alig ismert értéket fedezhettek el. A két színes borító - akár egy képeslap -, a legjobb szakemberek által összeállított ismertető, a térképvázlat és az alaprajz együttvéve sem került soha többe, mint egy átlagos levelezőlap. És így is képes volt egy mozgalom anyagi bázisát megteremteni.
Természetesen a TKM Egyesület helyzete sem könnyű. Az embereket sok minden jobban foglalkoztatja, mint az országjárás, a kirándulás, a történelmi múlt megtekintése. A szervezők figyelme most az iskolák felé fordult, hogy a felnövő korosztályok ne maradjanak ki a múltat feltáró országjárások élményeiből.
A mozgalom újabb országjáró társakat remél a Kiáltás olvasóinak köréből is. Ezért bemutatkozását játékkal köti össze. Amennyiben kezdeményezésük visszhangra talál, folyamatosan jelentkeznek rejtvényeikkel.
A tájak-Korok-Múzeumok Egyesület címe: 1476 Budapest 100 Pf. 54. VIII., Könyves Kálmán krt. 40. Telefon: 113-7220.



Lemezújság archívum
Közösségfejlesztés