Közösségfejlesztés

Lemezújság archívum
Nyomtatóbarát változat
Cím:
Kolompos Együttes népzenei sorozata gyermekeknek
Szerző:
Folyóirat:
PC Lemezújság
Állomány:
Év:
1992
Szám:
30.szám
Oldalszám:
A cikkben lévő
Nevek:
Intézmények:
"Kolompos Együttes"
Települések:
Tárgyszavak:
népzene
Megjegyzés:
D50_9230.txt
Annotáció:

KOLOMPOS EGYÜTTES
Tagjai: Balog Edina - hegedű
ifj. Tímár Sándor - brácsa
Nagy Zoltán - tambura, kiscimbalom
Sólyom Imre - bőgő
A KOLOMPOS együttes 1987-ben alakult, magyar népzenét játszik, 1989-ben elnyerte a Népművészet Ifjú Mestere címet.
A Kolompos együttes népzenei sorozata gyermekeknek
Az együttes a 4-10 éves gyermekek érdeklődését kívánja felkelteni a hagyományos magyar népzene, néptánc, népi játékok iránt. Előadásaik minden esetben a népélet aktuális rítusait, hónaphoz, évszakhoz kötődő vallási és gazdasági ünnepeit, szertartásait dolgozza fel, illetve ezek nyomán megismertetik a gyerekeket alapvető néprajzi fogalmakkal, népi hangszerekkel, népdalokkal, néptáncokkal, népi játékokkal. A Kolompos együttes nyolc előadásból álló sorozatával októbertől májusig kíséri végig a néphagyományokat, de nem a szokványos passzív előadási módban, hanem a gyerekeket is bevonva a műsor menetébe; közös tánccal, játékokkal, énekléssel, mozgással töltik el a 40-50 perces foglalkozásokat.
Műsorajánlatunk a következő
1. OKTÓBER SZÜRET
2. NOVEMBER "HIDEGEN FÚJNAK A SZELEK"
3. DECEMBER "KISKARÁCSONY, NAGYKARÁCSONY
4. JANUÁR ÚJESZTENDŐ, VÍGSÁGSZERZŐ
5. FEBRUÁR ITT A FARSANG
6. MÁRCIUS TAVASZVÁRÓ
7. ÁPRILIS HÚSVÉT
8. MÁJUS PÜNKÖSD

SZÜRET: Az ősz legfontosabb eseménye az ország nagy részén termő szőlő szürete, illetve az ehhez kapcsolódó ünnep. De nemcsak a szőlő szüret, hanem általában a termények betakarításának vége jellemzi az őszt. Ekkor lehet már azt is megmondani, jó volt-e a termés, vagy sem.
"HIDEGEN FÚJNAK A SZELEK": Esik az eső, az emberek felkészültek a télre, megteltek a magtárak, vermek. A sok munka után elérkezett a szórakozás, a tánc, a vígság ideje.
"KISKARÁCSONY, NAGYKARÁCSONY": A december a hideg évszak beköszöntését jelenti, az emberek mégis meleg szívvel gondolnak rá, hisz közeleg a karácsony, a szeretet ünnepe. A december a népéletben tele van babonás és vallási rítusokkal: Lucázás, Miklós napi alakoskodás, a kis Jézus megszületését köszöntő Betlehemezés.
ÚJESZTENDŐ, VÍGSÁGSZERZŐ: Az új évet új dalokkal, új hangszerek bemutatásával, játékkal, tánccal, vígsággal töltjük, mert a népi babonák is azt tartják, amilyen az új év napja, olyan lesz az egész esztendő.
ITT A FARSANG: Áll a bál. A januári mulatságot februárban is folytatjuk, hiszen vízkereszttől húshagyó keddig tart a mulatságok, bolondozások, álarcos bálok időszaka.
TAVASZVÁRÓ: Az emberek megelégelték a telet, a szabadba vágynak, várják a mindent megújító tavaszt. Napcsalogató, esőhívogató dalokkal, játékokkal igyekeznek siettetni a természet újjászületését.
HÚSVÉT: Itt a tavasz, itt a jóidő. Az emberek felszabadult jókedvvel köszöntik a "csodát", a természet megújulását, vidám népszokásokkal a húsvétot, - Jézus feltámadását.
PÜNKÖSD: Legszebb hónapunk is megérkezett az első nagy melegekkel, s a virágba borult természettel. E havi népszokásokkal, májusfa állítással, pünkösdi királyválasztással ünnepeljük a tavasz kiteljesedését.



Lemezújság archívum
Közösségfejlesztés