Közösségfejlesztés

Lemezújság archívum
Nyomtatóbarát változat
Cím:
Szelence Gyermeknéptánccsoport
Szerző:
Folyóirat:
PC Lemezújság
Állomány:
Év:
1992
Szám:
33.szám
Oldalszám:
A cikkben lévő
Nevek:
Intézmények:
Települések:
Balatonboglár
Tárgyszavak:
néptánc
Megjegyzés:
B34_33.txt
Annotáció:

Szelence Gyermeknéptánccsoport
8630 Balatonboglár, Árpád út 7.
00-36-85-50-861
A Szelence Gyermeknéptánccsoport a boglári művelődési ház fenntartásában alakult meg 1983 októberében. A csoport tagjai a boglári és a lellei általános iskolák tanulói, akik szabadidejükben tanulják meg a magyar nyelvterület és Somogy megye még élő gyermekjátékait, dalait és táncait.
Az együttes fontos feladatának tartja a műsorát alkotó játékok, dalok, táncok megismertetését a helybeli és környékbeli gyermekekkel és a művészetet kedvelő közönséggel. Ennek az eredménye, hogy 1990 ősze óta a gyermekcsoportnak is sikerült utánpótlás csoportot szervezni az 5-8 éves korúak közül. E kiscsoport a Csipet név alatt ismerkedik a Szelence és korosztálya játékaival, táncaival.
A Szelence Gyermeknéptánccsoport évente 20-30 alkalommal lép a közönség elé a városban, üdülőhelyeken és az országban zajló különböző versenyeken, rendezvényeken. Munkássága alapján Somogy megyében a legjobbak között tartják számon az együttest, de az országos bemutatókon nyújtott teljesítményeik alapján, a képzeletbeli országos ranglistán is az első hat hely valamelyikén ott találhatnánk a Szelence nevét.
A csoport tagjai folyamatosan részt vesznek a gyermek néptáncosok részére kiírt megyei és országos szólótáncversenyeken is, amelyeket hagyományosan Karádon, illetve Szarvason rendeznek meg. Ezeken a vetélkedéseken a Szelence tagjai kiemelkedően szerepelnek, 1986 óta minden megyei versenyről több első díjjal tértek haza. Az országos versenyeken 1988-ban junior- és különdíjat, 1991-ben pedig Jakabfi Ádám révén Bokréta-díjjal, Nemes Szilvia és Lutor Zoltán alkotta párosban különdíjjal jutalmazták a Szelence szólistáit. A csoport minden nyáron közös táborban vesz részt, ahol a játékok, dalok és táncokon kívül megismerkednek a magyar népművészet más területeivel, a kézművesség elemeivel.
Az együttes repertoárján a somogyi "eszközös" táncok mellett megtalálható a csárdás is, Magyarország nyugati részéről származó verbunk és páros táncok. Több tájegység leánytáncait is örömmel táncolják a leánykar tagjai, de az ügyesebbek belekóstoltak már a csodás erdélyi táncok legényeseibe és méltóságteljes páros táncaiba. A gyermektáncosok a felnőtt tánccsoportban folytathatják tovább a táncok tanulását, de mint a jó kútra, hosszú éveken keresztül visszajárnak és a csetlő-botló apróságoknak segítenek elindulni e gyönyörű "mesterség" megtanulásában.
A csoportot elsősorban az áldozatkész szülők tartják fenn, de gondoskodik róluk a Városi Önkormányzat is. A pénzügyi terhek jelentős részét a boglári művelődési ház viseli. Az együttes vezetője a sokszoros pedagógia-díjas Szabó Zsolt.



Lemezújság archívum
Közösségfejlesztés