Közösségfejlesztés

Lemezújság archívum
Nyomtatóbarát változat
Cím:
Tolna Megyei Vállalkozásfejlesztési Alapítvány Vállalkozói Központ bemutatása
Szerző:
Folyóirat:
PC Lemezújság
Állomány:
Év:
1992
Szám:
32.szám
Oldalszám:
A cikkben lévő
Nevek:
Intézmények:
Regionális Vállalkozásfejlesztési Központ, Tolna Megyei Vállalkozói Központ
Települések:
Szekszárd
Tárgyszavak:
vállalkozásfejlesztés
Megjegyzés:
B30_9232.txt
Annotáció:

A TOLNA MEGYEI VÁLLALKOZÁSFEJLESZTÉSI ALAPÍTVÁNY VÁLLALKOZÓI KÖZPONT TEVÉKENYSÉGÉNEK BEMUTATÁSA
Az Önkormányzati Tájékoztató 1992. évi 2. számában megkezdtük a Regionális Vállalkozásfejlesztési Központok bemutatását, s elsőként a székesfehérvári Regionális Vállalkozásfejlesztési Alapítvány tevékenységéről tájékoztattuk az önkormányzatokat. Mint jeleztük, a már működő 6 regionális vállalkozásfejlesztési központ munkáját folyamatosan ismertetjük, természetesen azzal a céllal, hogy a központok működési területén lévő önkormányzatok megismerjék a vállalkozásfejlesztéssel-, segítéssel kapcsolatos tevékenységüket és minél nagyobb mértékben vegyék igénybe szolgáltatásaikat.
Az alábbiakban a Tolna Megyei Vállalkozói Központot kívánjuk bemutatni:
A Tolna Megyei Vállalkozásfejlesztési Alapítvány Vállalkozói Központjának fő feladata, hogy a vállalkozói kultúra fejlesztésével, a piacképes vállalkozói ismeretek és információk nyújtásával, a rendelkezésre álló és feltárható hazai, valamint a külföldi források közvetítésével segítse Tolna megye gazdasági fejlődését. Tevékenysége átfogó és komplex, ami azt jelenti, hogy kedvezményesen felkínálja az elérhető legjobb oktatási formákat, rendelkezésre bocsátja szaktanácsadói hálózatát szerte a megyében és a többi megyei vállalkozói társközponttal együtt a külföldi rendszerekhez is csatlakozó információs hálózatot hoz létre.
Szolgáltatásai lehetővé teszik, hogy a vállalkozások minél kisebb üzleti kockázattal vehessék igénybe a vállalkozói központ megpályázható támogatási alapjait: fejlesztési támogatás és microcredit-hitel formájában.
Mindemellett az üzletkezdés nehézségeit kedvezményes infrastrukturális és egyéb szolgáltatásaival is mérsékelni kívánja üzletfelei számára. A Vállalkozói Központ kedvezményezett ügyfelei elsősorban azok a magán- , kis- és középvállalkozások, akik a prioritást élvező ágazatokban működnek, vagy kívánnak tevékenykedni. Prioritást élvező területek: a mezőgazdaság és az agráripar, a magas szintű szolgáltatás, az idegenforgalom és turisztika, valamint az ipari termelés, mint Tolna megye vállalkozásfejlesztésében legfontosabb ágazatok.
A Vállalkozói Központ működése és szolgáltatásai
A Vállalkozói Központ székhelyirodája Szekszárdon, a Beloiannisz u. 1- 3./320 alatt, területi alközpontjai Bonyhád, Dombóvár, Dunaföldvár, Paks, Simontornya, Szekszárd és Tamási polgármesteri hivatalaiban, funkcionális alközpontjai pedig a KSZE Agrárfejlesztő és Kereskedelmi Rt., a Szekszárd és környéke Ipartestület, a KISOSZ Tolna Megyei szervezete és az ISZTV Tolna Megyei Szervezete keretében működnek. Szolgáltatásai a központ és az alközpont tevékenységén, valamint a megyei oktatási és szaktanácsadói hálózaton keresztül valósulnak meg.
Támogatások és szolgáltatások
1. A fejlesztéstervezés és a fejlesztések támogatása A fejlesztéstervezés és a fejlesztések támogatása úgy valósul meg, hogy egyrészt maga a vállalkozói központ kezdeményez és finanszíroz olyan fejlesztéseket, amelyek átfogóan javítják a vállalkozások lehetőségeit a prioritást élvező ágazatokban, másrészt az egyes vállalkozások fejlesztési tevékenységét támogatja a tényleges költségek 10-15 %-áig.
A fejlesztési program a prioritást élvező ágazatokon belül 4 fő tevékenységi területet foglal magába, úgymint: a piac, a technológia, a turizmus-idegenforgalom, valamint az intézményes fejlesztés. A fejlesztési támogatások pályázat útján nyerhetők el, ezeket a vállalkozói központban vagy alközpontjaiban lehet benyújtani. A pályázatot negyedévenként nyilvánosan meghirdetik, a pályázati feltételeket tartalmazó kiadványok a székhelyirodán és az alközpontokban vehetők át. A pályázatokat a tenderbizottság bírálja el.
2. Vállalkozói ismeretek oktatása
A vállalkozói központ neves külföldi és hazai cégek és előadók részvételével, valamint a megyei szellemi kapacitásra támaszkodva korszerű és széles körű oktatást szervez a potenciális és a már működő vállalkozók igényei szerint.
Az oktatás kedvezményezettjei: a prioritást élvező ágazatokban a Tolna megyei székhellyel működő kis- és középvállalkozók, a vállalkozás tekintetében pályakezdő fiatalok, valamint azok a munkanélküliek, akik egzisztenciájukat vállalkozóként kívánják megteremteni.
Az elérhető támogatás mértéke:
a) kezdő vállalkozóknál a tanfolyami díj 50-100 %-a,
b) pályakezdő fiataloknál és munkanélkülieknél a tanfolyami díj 75-100 %-a,
c) működő vállalkozóknál a tanfolyami díj 50-100 %-a.
A kedvezményre szóló jogosultságot a vállalkozói központ állapítja meg.
A megpályázható támogatások és hitelek elnyeréséhez a vállalkozói ismeretek előzetes elsajátítására van szükség.
3. Szaktanácsadás, információszolgáltatás
A központ és alközpontok ezt a szolgáltatást egyrészt saját tevékenységük útján, másrészt a megyehálózaton keresztül valósítják meg. A szolgáltatás kedvezményezettjeinek köre azonos az oktatási tevékenység kedvezményezettjeivel, azzal a különbséggel, hogy a tájékoztató jellegű, alapszintű információs és tanácsadói szolgáltatás ingyenes. A kedvezményre szóló jogosultságot a vállalkozói központ hagyja jóvá.
4. Micro-credit-hitelek
A hitelkeret azokat a kisvállalkozókat részesíti kedvező hitelezésben, amelyek a működő bankhálózat nyújtotta hitelkonstrukciók közül nem találnak maguknak megfelelőt.
A microcredit-hitelek célja a kisvállalkozások bátorítása az igényeikkel és szükségleteikkel összhangban lévő pénzügyi és üzleti támogatás formájában.
A kisvállalkozások javára nyújtott microcredit-hitelek 1992 márciusától állnak rendelkezésre és nyilvános pályázat útján nyerhetők el. A pályázatokat a kuratórium micro-credit bizottsága bírálja el.
5. Infrastrukturális és egyéb szolgáltatások
Az alapvető szolgáltatások: fénymásolás, telefon, telefax, számítógép- használat és ügyintézés valamennyi alközpontban rendelkezésre állnak; színes fénymásolás, kiadványszerkesztés, videórészleg szolgáltatásai, reklámszolgáltatás, tanácskozó, ebédlő, szakfordítás és tolmácsolás pedig a székhelyirodán igényelhetők meg.
A Vállalkozói Központ a Magyar Vállalkozásfejlesztési Alapítvány, az Európai Közösség Delegációja és a PHARE Program Iroda támogatásával működik, Ennek során kapcsolatot épít ki a fejlett piacgazdasággal rendelkező államok vállalkozásfejlesztő szervezeteivel az Európai Közösségen belül.
Címe: Tolna Megyei Vállalkozói Központ 7100 Szekszárd Beloiannisz u. 1-3. Telefon: 74/12-122, 11-214 Fax: 74/11-410



Lemezújság archívum
Közösségfejlesztés