Közösségfejlesztés

Lemezújság archívum
Nyomtatóbarát változat
Cím:
Pétanque
Szerző:
Folyóirat:
PC Lemezújság
Állomány:
Év:
1989
Szám:
10.szám
Oldalszám:
A cikkben lévő
Nevek:
Intézmények:
Első Magyar Pétanque Klub (Budapest, Kamaraerdei út 12-14., 1112)
Települések:
Tárgyszavak:
játékszabály, pétanque
Megjegyzés:
petak10.pcl
Annotáció:


A PÉTANQUE
A Pétanque-ot minden korosztály játszhatja, fiataltól nagypapáig, nők és férfiak egyaránt. A játék különleges felszerelést nem igényel, csak három fém pétanque golyót és egy kis fagolyót.
A játék kellemes szórakozást, könnyed mozgást nyújthat az egész család számára egy hangulatos délután a jó levegőn, barátok között.
A következőkben bemutatjuk Önöknek a játékszabályokat is, melyek igazán egyszerűek és a pétanque hivatalos sportszabályzatából készült.
Természetesen, mint minden sportban és játékban a szabályokat itt is be kell tartani, hiszen ez a régi francia játék csak így nyújt valóban kellemes és izgalmas szórakozást.
Néhány kifejezés:
Pétanque
régi francia kifejezés, amely a pieds tanqués - mozdulatlan lábak szóösszetételből nyerte el mai formáját.
célgolyó
más szóval öcsi. Kis fagolyó, melynek átmérője 25-30 mm.
közelítő
játékos a csapatban az, akinek szerepe elsősorban a célgolyó megközelítése. Ez a játékos a golyókat lassan gurítva juttatja a célgolyóhoz. Szükség esetén természetesen lőni is tud.
Lövő vagy kiütő
a csapat azon játékosa, akinek szerepe az ellenfél jó pozícióban lévő golyóinak kilövése, így változtatva meg a golyók állását. Ez a játékos úgy dobja a golyóját, hogy az ellenfélét kiüsse, azért, hogy ezzel stratégiailag kedvező pozíciót érjen el a csapata.
Menet
egy játékidő, amelyben mindkét csapat eldobja az összes golyóját, utána számolják össze a szerzett pontokat.
PÉTANQUE SZABÁLYZAT
1. A pétanque játékot két csapat játszhatja egymás ellen, csapatonként 1,2 vagy 3 fővel. A játéktéren egyszerre maximum 12 golyó lehet, vagyis egy és két fős csapatok esetén játékosonként három, három fős csapatok esetén pedig két golyóval játszanak.
2. A petanque golyók - franciául boules - 70-80 mm átmérő közötti, maximum 800 gramm súlyú fémgolyók. Felületük attól függően, hogy sima vagy rovátkolt szabályozzák a gurulás mértékét, sebességét. A célgolyó vagy öcsi 25-30 mm átmérőjű fagolyó.
3. A kezdés jogát a csapatok sorsolással döntik el. A helyszínt és az indulási pontot a kezdőcsapat jelöli ki. A kezdési pontot egy, a földre rajzolt kör jelöli, mely a játék nevéből adódó főalapszabályt is adja: a golyót a körben állva kell dobni, s a körből addig nem szabad kilépni, míg a golyó a földre le nem esett. (piéds tanques = mozdulatlan lábak).
4. A kezdő játékos 6-10 méter közötti távolságra dobja az öcsit (célgolyó). Ennek minden játékos által láthatónak, s minden akadálytól (fa, fal, pad, stb...) minimum 50 cm-re kell lennie.
5. Utána eldobja az első golyóját úgy, hogy a célgolyót minél jobban megközelítse. (Érintheti, sőt el el lökheti azt).
6. Ezután a másik csapat valamelyik játékosa következik, s a körben állva igyekszik golyóját közelebb dobni az öcsihez, mint az ellenfél. Ezt elérheti közelítő dobással, vagy kiütéssel (ld. a "néhány kifejezés" c. részt.)
7. A soron lévő csapat mindig addig dob, amíg nem sikerül közelebb dobnia, mint az ellenfél, vagy amíg vezetést nem szerez. Igy tehát mindig az éppen vesztes pozícióban lévő csapat dob.
8. Ha valamelyik csapat már eldobta az összes golyóját, a másik csapat is addig dob, míg golyója van, törekedve arra, hogy minél több golyója legyen az öcsihez közelebb, mint az ellenfél bármelyik golyója.
9. A menet végén, mikor már az összes golyót eldobták - tehát egy-egy elleni mérkőzés esetén 6 (2x3), kettő-kettő illetve három-három elleni játék esetén pedig 12 golyója van a játéktéren - következik a számolás. A győztes csapat annyi pontot kap, ahány golyója közelebb van az öcsihez, mint az ellenfél legjobb pozíciójában lévő golyója.
10. Ezután a győztes csapat kezdi újra a játékot. Egy mérkőzés addig tart, míg valamelyik csapat el nem éri a 13 pontot.
Első Magyar Pétanque Klub Kamaraerdei Ifjúsági Park 1112. Budapest, Kamaraerdei út 12-14. Tel: 850-138



Lemezújság archívum
Közösségfejlesztés