Közösségfejlesztés

Lemezújság archívum
Nyomtatóbarát változat
Cím:
Rendíthetetlen országjárók
Szerző:
Folyóirat:
PC Lemezújság
Állomány:
Év:
1992
Szám:
32.szám
Oldalszám:
A cikkben lévő
Nevek:
Intézmények:
Tájak - Korok - Múzeumok Egyesülete
Települések:
Tárgyszavak:
egyesület, természetjárás
Megjegyzés:
B43_9232.txt
Annotáció:

Rendíthetetlen országjárók
15 éves a Tájak-Korok-Múzeumok mozgalom.
1977-ben akkor divatos kulturális mozgalomként indították el múzeumi szakemberek, népművelők, pedagógusok ezt a felfedező országjárást. Azóta talán fogalommá vált ez a három szó, kifejezve a történelmi múltunk, természeti kincseink és nemzeti értékeink iránti érdeklődést. A kezdet egyszerű pecsétgyűjtő játékkal indult. Családok, baráti körök, iskolai és munkahelyi közösségek vették nyakukba az országot, és számolgatták az összegyűjtött pontokat. Vajon mennyi kell még az arany, ezüst vagy a bronz jelvényhez? Kezükben az a térkép, ami az igazi újdonságot jelentette: az ország összes látogatható műemlékének, múzeumának és természetvédelmi területének jegyzéke. Egyedüli és hézagpótló kiadvány, azóta már több kiadásban is gazdára lelt. Ahogy terebélyesedett a mozgalom - dokumentálhatóan - százezrek vettek részt benne, lépett előre a társadalmi szerveződés újabb szintjeire. A szervezők és lelkes aktivisták, a többszörös aranyjelvényesek megalakították a Tájak-Korok-Múzeumok Egyesületet. Taglétszámuk éppen a jubileumi közgyűlésen haladta meg a hatezret. Időközben, hogy a maguk indította akciók, játékok, táborok életben maradhassanak, létrehozták saját alapítványukat is.
A Tájak-Korok-Múzeumok története lehetne akár a hazai egyesületi mozgalom sikersztorija is. De a receptek aligha másolhatók. Az pedig aligha siker, hogy a komoly díjakat és nemzetközi elismeréseket szerzett mozgalomnak szinte önfenntartóként kell működnie. Pedig nem kevesebbet vállaltak, mint megismertetni országunk eddig fel nem fedezett értékeit, mozgósítani megőrzésükre, védelmükre.
Ritkaságnak számít, ha egy kulturális mozgalom ennyi idő alatt nem veszít lendületéből. Ennek egyik titka a változatosság. Az egyszerű pecsétgyűjtés mellett minden évben új és új játékokat, vetélkdőket, történelmi korokat felidéző táborokat szerveztek. És természetesen beleestek az évfordulók csapdájába is. Ennek köszönhető persze, hogy az egyesület megjelentette az ország Széchenyi emlékhelyeinek legteljesebb jegyzékét is.
Ami még szintén különlegességnek számít, hogy az indulás óta szinte ugyanazok jelentik a mozgalom, az egyesület lelkét, motorját. Nem fáradtak el, és nem fogytak ki az ötletekből.
A lelkesedés persze önmagában egyre kevesebbet ér. A Tájak-Korok- Múzeumok Mozgalom sem érte volna meg első évfordulóját, ha nem teremti meg saját anyagi alapját. Ez az anyagi alap a kiskönyvtári sorozat. Korántsem akarunk a számok bűvöletében élni, de mégiscsak elgondolkodtató, hogy a sorozatban eddig ötszáznál több füzet jelent meg, bemutatva egy-egy múzeumot, műemléket, kiállítást, tájegységet vagy természetvédelmi területet. Az összes példányszám pedig már jóval túl van a négymillión. A legnagyobb érték, hogy olyan látnivalók szerepelnek a sorozatban, amelyekről eddig és azóta sem jelentettek meg más kiadványt. Mindezt nagyjából egy képes levelezőlap áráért. Az ötlet, a kezdeményezés azonban kevés ha egyre nehezebb a kiadványok terjesztése, ha sorra zárnak be a kisebb múzeumok, tájházak, ha drágul a közlekedés.
A Tájak-Korok-Múzeumok Egyesület tagjai azonban remélik, hogy a "sikersztori" nem fejeződik be a kamaszkorral és mozgalmuk felnőtté válhat. Mindenesetre számítanak a hasonló célú egyesületek, szervezetek és alapítványok segítségére, az együttműködésre. Ragyogó napsütésben ráckevei hajókirándulón ünnepelték meg a 15. évfordulót. Olcsó, rövid vízi út. Mert erre telt.
A Tájak-Korok-Múzeumok Egyesület címe:
1087 Budapest, Könyves Kálmán krt. 40.



Lemezújság archívum
Közösségfejlesztés