Közösségfejlesztés

Lemezújság archívum
Nyomtatóbarát változat
Cím:
Bemutatjuk a Független Ökológiai Központot
Szerző:
Folyóirat:
PC Lemezújság
Állomány:
Év:
1992
Szám:
27.szám
Oldalszám:
A cikkben lévő
Nevek:
Intézmények:
Független Ökölőgiai Központ (Budapest, Miklós tér 1., 1035, T:168-6229 Fax: 180-4546
Települések:
Tárgyszavak:
környezetvédelem, ökológia
Megjegyzés:
D20_9227.txt
Annotáció:

Bemutatjuk a Független Ökológiai Központot (1035 Miklós tér 1. Tel: 168-6229, Fax: 180-4546)
a Kelet-Európai Független Környezetvédelmi Alapítvány titkársága, amelyet 1989-ben alapított
- a Soros Foundation-Hungary (888 Seventh Avenue, Suite 1901, New York, N.Y. 1010, és
- a Közművelődési Információs Vállalat (1035 Bp. Miklós tér 1. "Selyemgombolyító").
A FÖK célkitűzései:
- független szakemberek és környezetvédelmi szervezetek támogatása,
- a természet- és társadalomtudományi szakemberek közti kommunikáció segítése,
- új, nem-kormányzati környezetvédelmi intézmények életrehívása és a környezetvédelem új stratégiáinak előmozdítása, valamint
- a környezeti tudatosság és nevelés fejlesztése.
A FÖK munkáját független szakértőkből álló Kuratórium irányítja, melynek tagjait négy évre jelölték ki az alapítók (ökológusok, biológusok, jogász, közgazdász, orvos, kertészmérnök és népművelő). A FÖK-nek három teljes és egy részmunkaidőben dolgozó munkatársa van, programjaiban közel 200 önkéntes résztvevő dolgozik.
A Soros Alapítvány környezetvédelmi programja
Meghirdeti és lebonyolítja a Soros Alapítvány környezetvédelmi pályázatát. Ennek keretében a Kuratórium évi 50.000 dollár támogatásról dönt környezetvédelmi szervezetek és szakértők számára. Megkülönböztetett figyelemmel fogadja a környezeti károkat megelőző tervezeteket.
Nemzetközi környezetvédelmi tanulmányutak
1989-ben öt fiatal magyar természetvédő vett részt az USA-ban az Atlantic Center for the Environment által szervezett, az USIA és a Rockefeller Brothers Fund által támogatott öt hetes amerikai tanulmányúton. 1990-ben e tanulmányút helyszíne Magyarország volt. Az előző évi résztvevők körét skót és szlovák természetvédők egészítették ki, a magyar természet- és környezetvédelem problémáival ismerkedtek, esettanulmányokat készítettek. 1991-ben a program folytatásaképpen további fiatal magyar természetvédők utaztak, ezúttal Skóciába.
Fenntartható közösségek
A FÖK együttműködik a Vermont államban működő Fenntartható Közösségek Intézetével olyan magyarországi környezetbarát települések létrehozásában, ahol a helyi önkormányzat törekszik a környezetvédelem és a demokratikus döntéshozatal integrálására. Az első ilyen kisérlet Mosonmagyaróváron indul el 1992-ben.
Zöld Könyvtár
A FÖK-nek a "Selyemgombolyító" nyilvános könyvtárában hozzáférhető különgyűjteménye eddig kb. 300 idegen-, főként angol nyelvű, adományokból származó szakkönyvből áll. Jelentős a környezeti nevelés új eszközeit bemutató amerikai és európai irodalom. A Zöld Könyvtár gyarapodási jegyzékét időszakosan közzé teszi a Gaia Sajtószemlében. A FÖK kapcsolatot épített ki a poznani Zöld Könyvtárral. A további szerzeményezés alapjául a Rockefeller Brothers Fund támogatása szolgál. A környezetvédelmi jogalkotás előkészítése. Az új környezetvédelmi törvény tervezetét a Parlament megrendelésére független munkacsoport készíti, a nyilvánosság bevonásával. E munkában, a széleskörű társadalmi részvétel biztosításában és nemzetközi szakértői konzultáció szervezésében a FÖK közreműködik.
Környezeti nevelés
1. A Szitakötő Klub 10-14 éves gyerekek számára szervezett holisztikus, kreatív foglalkozás. A kéttucat gyerekkel dolgozó módszertani kísérlet tapasztalatai a közeljövőben kerülnek közlésre.
2. A FÖK továbbképző programja általános és középiskolai tanárok számára 1989 óta folyik. Az ökolgóia oktatásának új útjaival, a nyugat-európai országok környezeti nevelési tapasztalataival való ismerkedés után az 1991/92-es tanévben az élményközpontú környezeti nevelés tartalmi és módszertani újdonságaival foglalkoznak a résztvevők.
3. Az Eötvös Kollégiumban az 1991/92-es tanévben újító szándékkal jelentkezik a tantárgyközi környezeti nevelési sorozat. Az előadások több fakultás hallgatóinak szólnak, és nemcsak pedagógiai ismereteket kívánnak nyújtani, hanem a környezet iránti elkötelezettséget is elmélyíteni.
4. 1991 őszén három különféle típusú településen indul népfőiskolai tanfolyam kísérleti jelleggel a FÖK szervezésében: egy faluban, egy kisvárosban és egy lakótelepen. A szerzett tapasztalatokat, egy ajánló tematikát a FÖK felajánlja a Magyar Népfőiskolai Társaságnak. A program az Országgyűlés támogatásával folyik.
Ültess fát utódaidnak!
Az Amerikai Erdészeti Egyesület néhány évvel ezelőtt azzal a céllal indította el Global ReLeaf programját, hogy a polgári egyesületek faültető tevékenységét támogassa, a zöldfelület növelésével enyhítse a globális felmelegedést, továbbá ismereteket nyújtson a fákról és erdőkről, valamint a környezetvédelem tágabb összefüggéseiről. A German Marshall Fund of the United States anyagi támogatása lehetővé tette, hogy 1990 őszén a FÖK révén Magyarország is csatlakozzon a nemzetközivé szélesedő mozgalomhoz. 1991 tavaszán a FÖK 4 kategóriában faültető pályázatot írt ki. 303 környezetvédő csoport, lakossági egyesület, önkormányzat és iskola készített tervet nagyvárosi lakótelep fásítására, kisebb településen történő faültetésre, a településhez közeli elhanyagolt területen az őshonos erdőtársulás helyreállítására, vagy a meglévő városi fák védelmére. A program budapesti megvalósítását a Fővárosi Önkormányzat is támogatja. Eddig az egész országban összesen 25 faültető akció szakmai és anyagi támogatására kerülhetett sor. A kéthavonként megjelenő Ültess fát utódaidnak hírlevél beszámolókat közöl a megvalósult akciókról, és szakmai ismereteket nyújt. Pályázat útján került kiválasztásra az általános- és középiskolai tanároknak sok jó ötletet adó, fákról és erdőkről szóló oktatási anyag.
Ültess fát utódaidnak!
Think globally act locally azaz Legyen gondod a világra, és láss munkához otthon!
A Független Ökológiai Központ kuratóriuma 1991. szeptember 27-i ülésén döntött azokról a februárban beérkezett pályázatokról, melyek őszi támogatását az Ültess fát utódaidnak! program anyagi lehetőségeitől tette függővé.
A Germann Marshall Fund of the United States jóvoltából támogatott pályázatok:
Ráday Pál Gimnázium, Pécel; A Kishársas erdősítése 130.000,-Ft
Zöld Akció Egyesület, Miskolc; Az Avas oldalának erdősítése 130.000,- Ft
Nagykovácsi Polgári Egylet; Hársfák ültetése a községből kivezető turistaút mentén 30.000,-Ft
Kaán Károly Ökoklub és Castanea Környezetvédelmi Egyesület; Madárkert létrehozása a Bécsi-dombon 43.000,-Ft
A Fővárosi Önkormányzat által biztosított összegből támogatott pályázók:
Békásmegyeri Baráti Kör - Bárczi úti Iskola 175.000,-Ft
Wekerle Társaskör 175.000,-Ft
Kispest lakótelepi önkormányzati képviselők 175.000,-Ft
Gazdagréti Polgárok Köre 175.000,-Ft



Lemezújság archívum
Közösségfejlesztés