Közösségfejlesztés

Lemezújság archívum
Nyomtatóbarát változat
Cím:
Magyar Kulturális Kamara
Szerző:
Folyóirat:
PC Lemezújság
Állomány:
Év:
1989
Szám:
14.szám
Oldalszám:
A cikkben lévő
Nevek:
Krisár Miklós
Intézmények:
Magyar Kulturális Kamara (Budapest, Miklós tér 1., 1035)
Települések:
Tárgyszavak:
kulturális örökség védelme, kulturális értékek védelme, alapszabály
Megjegyzés:
kkamar14.pcl
Annotáció:


MAGYAR KULTURÁLIS KAMARA
Bevezető
A Magyar Kulturális Kamara 1989. május 25-én a Budapesti Kongresszusi Központban tartotta alakuló közgyűlését. A közgyűlés elfogadta az alapszabályt és megválasztotta a tisztségviselőket. Jelen tájékoztatóval kezdjük el azt az információs munkát, amit a Kamara egyik legfontosabb tevékenységének tekintünk. Kérjük a tagokat, éljenek a lehetőséggel, hogy a tartalomra és a formára vonatkozó javaslataikkal maguk is alakítsák ezt a kezdeményezést
Részletek az alapszabályból
I. A Kamara jogállása
1/ A Magyar Kulturális Kamara (MKK) a magyar kultúra szerves fejlődését elősegítő értékközpontú, érdekvédelmi, érdekközvetítő, érdekegyeztető és érdekképviseleti tevékenységet ellátó, továbbá a nemzetközi kulturális kapcsolatok fejlesztését elősegítő, nyilvántartott tagsággal rendelkező társadalmi szervezet.
2/ Az MKK a közgyűlés által megállapított alapszabály szerint működik.
3/ Az MKK székhelye Budapest, tevékenysége országos.
II. A Kamara célja
4/ Nemzeti és egyetemes kulturális eszmékre, értékekre épített kulturális stratégia alapján a magyar társadalom előbbre jutásának segítése.
5/ A magyar társadalom kulturális örökségének alkotó védelme, a kulturális értékek hiteles képviselete, a jövőt szolgáló mai tettek kibontakozásának elősegítése a társadalom közösségi erőire támaszkodva.
6/ Érvényesíteni a kultúra egyéni és közösségi szerepét, igazi jelentőségét, így különösen:
- az életcéllal és értelemmel való megtöltésében,
- közösségi érzés, együttműködés és szolidaritás kialakításában, a közérdekű döntések társadalmi nyilvánosságának és ellenőrzésének kiszélesítésében,
- az önfejlődés egyéni lehetőségeinek gyarapításában,
- életünk egészségesebb és esztétikusabb környezetének megteremtésében.
7/ Meghatározó szerepet kíván biztosítani a társadalomban az emberi tényezőknek, az igazságosságnak, az erkölcsnek, a közösségieknek, a tudásnak, a kreativitásnak, a toleranciának, a személyiség kibontakozásának.
8/ Elősegíti a demokratikus kultúra és a kulturális demokrácia erősödését.
9/ A gazdaságközpontú tervezés társadalmi tervezéssé alakítása az élet kulturális dimenziójának érvényesítésével, hogy:
- a gazdasági növekedés, a technikai-műszaki fejlődés az embert szolgálja,
- a politikai akarat az ember "emberi lényegének" kibontakoztatására, önmegvalósítására, alkotó életmódjának megszervezésére irányuljon.
III. A Kamara feladatai
10/ A Kamara érdekközvetítő, érdekképviseleti és érdekvédelmi feladatainak ellátásában következetesen él az alkotmányos jogokkal. A Kamara érdekérvényesítő munkájához igénybe veszi tagsága összehangolt véleményét, tapasztalatait és közéleti súlyát. Ezen belül:
a/ Részt vesz, illetve kezdeményezően lép fel a magyar kultúra fejlesztését szolgáló távlati koncepciók kidolgozásában és megvalósításában.
b/ Vizsgálja és elemzi a társadalmi folyamatok és a kultúra fejlődésének kölcsönhatását és a konfliktusok feloldására megoldási javaslatokat keres.
c/ Foglalkozik a kultúrát és kulturális szervezeteket általában és alapvetően érintő döntések, jogszabályok tervezetének előzetes véleményezésével, azok gyakorlati érvényesülésével és tapasztalataival, valamint kezdeményezi ilyen döntések meghozatalát és a szabályok kidolgozását.
d/ Véleményezi és kezdeményezi a kultúra egésze szempontjából jelentős rekonstrukciós műszaki-fejlesztési, nagyberuházási javaslatokat.
e/ Elősegíti a tagszervezetek innovációs, műszaki fejlesztési és gazdálkodási tevékenységét, szellemi termékek hasznosítását, elterjesztését.
f/ Minden törvényes eszközzel, a nyilvánosság erejével erőteljesen fellép minden olyan döntés, javaslat ellen, amely a magyar kultúra társadalmi rangjának, anyagi ellátottságának, nemzeti értékeinek veszélyeztetésére irányul.
11/ A Kamara érdekegyeztető feladatai:
a/ Megszervezi a tagok folyamatos tájékoztatását és információcseréjét saját tevékenységéről, gondoskodik annak nyilvánosságáról.
b/ A tagjai közötti és a kulturális, valamint gazdasági ágazatok közötti együttműködés kialakítása és elmélyítése érdekében javaslattevő, véleményező, közvetítő tevékenységével hozzájárul a vitás helyzeteknek társadalmi úton, az érdekek egyeztetésével történő megoldásához.
c/ Elősegíti, ösztönzi, tervezi a kultúrával foglalkozó szervezetek valamint saját tagjai együttműködését, információ- és tartós kulturális és gazdasági együttműködési megállapodások, gazdasági társulások létrehozását.
d/ Kidolgozza a kultúrával foglalkozó szervezetek működésére vonatkozó etikai normáit, elősegíti azok érvényesülését.
12/ A Kamara nemzetközi kulturális kapcsolatok fejlesztését segítő tevékenysége:
a/ kapcsolatot létesít külföldi hasonló jellegű intézményekkel és nemzetközi szervezetekkel.
b/ A külföldi intézményekkel való együttműködés elősegítése érdekében közreműködik az információcsere megszervezésében, a partnerek felkutatásában.
c/ Elősegíti a külföldön végzett vagy külföldre irányuló, továbbá külföldiek számára belföldön végzett kulturális tájékoztató- és propagandatevékenységet.
d/ Nemzetközi kulturális kereskedelemfejlesztő munkájával hozzájárul külgazdasági működésének javításához.
Az MKK Irodája megkezdte működését, ahol az alábbi munkatársakat kereshetik a kamara tagjai:
Krisár Miklós és Janek Lajosné hétfőtől péntekig 9-15 óra között
Dr. Sima Ákos (jogtanácsos) kedden és pénteken délelőtt
Magyar Kulturális Kamara 1035. Budapest, Miklós tér 1.
Tel: 1803-440, 803-424, 27-es mellék Telex: 22-3301



Lemezújság archívum
Közösségfejlesztés