Közösségfejlesztés

Lemezújság archívum
Nyomtatóbarát változat
Cím:
A Val de Reuil-i Gyermek Önkormányzat története
Szerző:
Folyóirat:
PC Lemezújság
Állomány:
Év:
1992
Szám:
33.szám
Oldalszám:
A cikkben lévő
Nevek:
Intézmények:
Települések:
Val de Reuil /Franciaország/
Tárgyszavak:
gyermekönkormányzat
Megjegyzés:
G01_33.txt
Annotáció:

A Val de Reuil-i Gyermek Önkormányzat története (1990-1991-es anyag)
1. A struktúra kialakulása és céljai:
1986. október 15-én történt, hogy Amsalem úr, Val de Reuil polgármestere tisztelettel megnyitotta a Val de Reuil-i fiatalok városi tanácsának, önkormányzatának első ülését. Ez a tanács a városi választott képviselők azon szándékának köszönheti megszületését, hogy a város gyermekeit vonják be a városi ügyekbe. A fiatalok azok, akik a legteljesebb módon élik a város életét, hiszen látogatják az iskolákat, szorgalmasan űzik a különféle sportokat, részt vesznek a kulturális és szabadidős tevékenységekben, melyeket a polgármesteri hivatal vagy az egyesületek kínálnak, mindennap használják a Val de Reuil-i gyalogos övezeteket vagy játszótereket. Könnyebb a dolguk, hogy értékeljék, megértsék vagy kritizálják mindazt ami Val de Reuil-ben történik.
Ebből következően a gyermek önkormányzat létesítése tulajdonképpen lehetőséget kínál az állampolgári viselkedés "életnagyságban" történő tanulására.
2. Működés:
A választásokra a település összes alap- és középfokú oktatási intézményében sor kerül. (Az alapfokú iskolába a 6-11 éves, a középfokúba a 12-15 éves korosztály jár. - A fordító megjegyzése.) A választások előtt a tanárok a település animátoraival közösen megszervezik a jelöltek állítását és magát a választást. Az urnákhoz azok az alapfokú iskola ötödik osztályába (CM2) járó gyerekek, illetve a négyosztályos középfokú iskolába járók (a 6., 5., 4. és 3. osztályosok) járulhatnak, akik a városan laknak. A gyerekek egy választói kártyát kapnak kézhez, amely hitelesíti a szavazást mint állampolgári cselekedetet. A gyermek önkormányzat alapszabályzata szerint 27 helyre történik a választás, ezeket általában mindet betöltik.
A gyermek önkormányzat belső működése a következő: Közvetlenül a választásokat követően egy plenáris ülésre kerül sor, amelyen Amsalem úr, Val de Reuil város polgármestere elnököl. A napirend a következő pontokat tartalmazza:
- a korábbi vagy éppen folyó akciók értékelése
- a megválasztott fiatalok bemutatkozása
- a munkabizottságok megalakítása
- a bizottsági témák megvitatása
Négy bizottság létezik 1986 óta, ezek átlagosan havonta kétszer gyűlnek össze, és tevékenységüket a városi önkormányzat felnőtt képviselői és szakalkalmazottai segítik.
A négy bizottság a következő:
- "Iskolai élet és mindennapos élet" bizottság
- "Az élet minősége" bizottság
- "Sport, kultúra, szabadidő" bizottság
- "Információ" bizottság, ez utóbbiban a három másik bizottság képviselői kapnak helyet.
3. Az eredmények:
Az első év "bejáratási" időszaka után, amikor is a javaslatok nagyon konkrétak voltak, a gyermek képviselők hosszabb távú tervek megvalósítását tűzték ki célul. Ezek a tervek vagy a "Fiatalok és a város" elnevezésű 1987-1988-as felmérés alapján körvonalazódtak, vagy pedig a fiatalok csoportosulásainak (bi-cross és gördeszkapálya), illetve a városi vezetésnek (játszótér) az akaratát fejezték ki. 1988 óta ennél fogva a következő eredményekről számolhatunk be: - Egy információs füzet jelent meg "Előre a gyermek önkormányzatért" címmel, amely ismerteti az önkormányzat működését, a választások lezajlását, a leadott szavazatok érvényességét vagy érvénytelenségét és beszámol a megvalósított tervekről. A füzetet 1988-ban és 1989-ben 1600 érintett Val de Reuil-i gyermeknek osztották szét.
- Együttműködés folyik a Val de Reuil-i mozikkal és 1989-re konkrét műsorprogramozás történt.
- Közös megbeszélést tartottak a játszótér megvalósítására, együttműködve a munkálatokkal megbízott építészekkel.
- Tanulmányozzák azt a lehetőséget, hogy a város egyik lakónegyedében egy gördeszka-komplexumot építsenek.
- Egy panaszkönyvet rendszeresítenek, amely magába foglalja mindazon megjegyzéseket, amelyeket a gyerekek tesznek mindennapi életükkel kapcsolatban. A panaszkönyvet egymást követően megmutatták a Val de Reuil-i polgármesternek és Rocard miniszterelnök úrnak is.
1990-ben:
Kibővítették az információs munkát és figyelemmel kísérik a különféle folyamatban levő munkákat, építkezéseket. A Val de Reuil-i gyermek képviselők munkáját siker koronázta: egymást követően nyílt meg a gördeszka-pálya, a játszótér és a bi-cross pálya. Végezetül, a gyermekek jogainak tanulmányozásába kezdett egy Val de Reuil-i gyermekdelegáció, amely részt vett 1990 júniusában a Gyermek Önkormányzatok Országos Gyűlésén Castres-ben. Egyre nyilvánvalóbbá vált, hogy a Val de Reuil-i gyermek önkormányzatnak egy olyan állandó helyet kell biztosítani, amely információs központként és kiállítási helyszínként szolgálhat a gyermekek jogairól szóló, 1990. január 26-án aláírt nemzetközi megállapodás ismertetésére. îgy született meg, Franciaországban alighanem elsőként, a Gyermekek Polgármesteri Hivatalának a gondolata. Ez a terem, ahol állandó információs szolgálat van és ahol a munkaüléseket és a kiállításokat tartják, a felnőtt és a gyermek önkormányzat képviselői közötti együttműködés gyümölcse. A Gyermek Polgármesteri Hivatalt 1990. december 24-én avatták fel. Mint egy jelképet...

A bizottságok munkájának mérlege az 1990-1991-es évről
"Iskolai Élet" Bizottság: képviselő: J. Ledem
"Kommunális Tervek" Bizottság: képviselő: J. Renard
"Sport és Kultúra" Bizottság: képviselő: R. Kingkondo
1990-1991 legkiemelkedőbb eseménye a gyermek polgármesteri iroda átadása volt 1990. december 24-én. A bebútorozás 1991 szeptemberére megtörtént, a helyiségek készen állnak a működésre és a régi és leendő gyermek képviselők befogadására.
1. Feladatok:
A/ Gyermek polgármesteri iroda:
Mandátumuk megszerzése óta a gyermekek közösen az alábbi legsürgősebb munkákat végezték el:
- kiválasztották a bútorzatot
- megrendelték 1991 áprilisában
- levelet és sajtócikk-gyűjteményt küldtek az államfőnek, akitől egy dedikált arcképet kértek
- javaslatokat tettek a gyermek polgármesteri hivatal működésére vonatkozóan
- rendben tartották a helyiségeket.
B/ A gyermekek jogai:
Ezen a területen a témák nem voltak nagyon gondolatébresztőek és a gyermekekből hiányzó kitartás valósággal fékezte a tervek keresését és beindítását. Megbizatásuk időszaka alatt a gyermekek azonban mégis elvégeztek valamennyi munkát a gyermekek jogai terén:
- feldolgoztak néhány cikkelyt a gyermekek jogairól szóló megállapodásból,
- ezeket illusztrálták,
- bemutatták őket nagy kiállítási tablókon, amelyeket körbeküldtek a különböző iskolákban,
- árusítottak egy videokazettát, amely rajzfilm formájában foglalkozott a gyermekek jogaival. A Media Enfance egyesület által készített rajzfilm címe a következő volt: "Alice a Gyermekek Jogainak Országában". A kazetta a gyermek képviselők által készített kiállításhoz szolgáltatott információ-kiegészítést.
C/ Megfogalmazott gondolatok:
- Információs standok létesítése az iskolákban.
- Csiptetős kitűző készítése a Gyermek polgármesteri iroda részére, annak emblémájával. A cél: árusítással terjeszteni az iskolákban.
- Motivációk keresése oly módon, hogy a munkabizottságok sűrűn meghívnak vendégeket a városi képviselők, osztálvezetők köréből, más gyermek önkormányzatok képviselőit, a tanító-nevelőmunkában dolgozó "partnereket", egyesületi vezetőket...
2. A munka továbbfolytatása az eddig megvalósult létesítményeken:
- Gördeszka-pálya: javíttatni kell a falakat kerékpáros tereppálya: a pályán nagy tócsák képződnek, amit meg kell javíttatni
- játszótér: szemetesedényeket kell elhelyezni és nyilvános WC-t építeni
- gyermek polgármesteri iroda: a műszaki osztálynak kisebb munkákat jeleztek.
3. Választások.
1990-ben a gyermek önkormányzat választásának napjára mozgósították az iskolaigazgatókat és a városi ifjúsági hivatal animátorait, akik hatékonyan közreműködtek és felügyelték a választások megfelelő lebonyolítását.
1991-ben a választások időpontja november 7. lesz. A különféle intézményekben figyelemfelkeltő munka fog indulni: terjeszteni fognak egy információs bulletint a gyermek önkormányzatról.
Cím: Gyermek Önkormányzat Rue de la Chatellenie Tel: 32.59.02.81
Javaslatok az 1991-1992-es működéshez
1. A gyermek polgármesteri iroda működése Felnőtt ügyelet: hétfőn és csütörtökön 15.30 és 18.30 között Szerdán 14.00 és 17.00 között Gyermek ügyelet: szerdán 14.00 és 17.00 között. Az ügyeletek időpontját a gyermekekkel együtt alakítják ki.
2. A felnőtt ügyeletet ellátók szerepe: Irányítás:
- Adminisztratív feladatok ellátása, a költségvetés vezetése a fiatalok bevonásával. Erre a célra terveznek egy külön bankszámlát nyitni Gyermek Önkormányzat néven.
- A bizottságok beszámolójának megfogalmazása
- Az ülések jegyzőkönyveinek letisztázása
- A dokumentumok irattárba helyezése
- Az ügyeletek rendjének és a három bizottság üléseinek beosztása
- A gyermek polgármesteri iroda megfelelő hasznosításának és karbantartásának felügyelete
- A pazarlás problémájának figyelemmel követése, a fiatalok figyelmének felhívása erre a kérdésre (fűtés, világítás, telefon).
Animáció:
A korábbi évek munkájának elemzése bebizonyította, mennyire fontos és alapvető szerepet játszik a hatékony és fesztelen munkahangulat kialakulásában a bizottságok vezetése. Bizottságonként legalább két felnőtt jelenléte szükséges ahhoz, hogy
- garantálható legyen a munkacsoportokban tett megjegyzések valamilyen semlegessége
- elkerülhető legyen a gondolatok manipulációja (akár tudatos, akár nem)
- helyreigazíthatóak, kiegészíthetőek és kijavíthatóak legyenek a bizottságok információi és ismeretei.
Az állandó munkatársak feladata
- megszervezni az éves választásokat
- ügyelni arra, hogy az információkat az iskolákban terjesszék
- figyelemmel kísérjék a munkabizottságokat és elősegítsék kapcsolataikat, találkozásaikat és eszmecseréiket a külvilággal: a felnőtt képviselőkkel, a város szakvezetőivel, az oktatási "partnerekkel", a város egyesületeivel, más városok önkormányzataival...
- erősíteni a gyermek önkormányzatról kialakult képet: terjeszteni az információkat az iskolákban, az önkormányzati hivatalban, a helyi sajtóban...
- kapcsolatokat létesíteni a Gyermek Önkormányzatok Országos Egyesületével és megszervezni a gyermek önkormányzatok éves kongresszusán való részvételt.
3. A gyermek képviselők:
- Javaslatokban gazdagok, de kívánságuk azért nem parancs
- reprezentatívan tükrözik a település gyermektársadalmát
- keresik a megoldásokat, gondolnak a jövőjükre
- érinti, foglalkoztatja őket városuk irányítása.
Szerepük:
Miután megválasztották őket, a fiatalok vállalják, hogy aktívan részt vesznek a gyermek önkormányzat életében:
- feliratkoznak valamely munkabizottságba, amelynek a témája érdekli őket és részt vállalnak a tervekből
- összegyűjtik, milyen kérései vannak a város többi fiataljainak
- ismertetik iskolájukban a bizottságokban végzett munkát. Ahhoz, hogy ezt a feladatot ténylegesen el tudják látni, meg kell adni számukra az információ terjesztéséhez szükséges eszközöket:
- el kell gondolkodni azon, milyen módon lehet rendelkezésükre bocsátani a kábelrendszert, a városi újságot, a helyi sajtót...
- minden iskolában létesíteni kell egy információs pontot, s felelőssé tenni a megválasztott gyermek képviselőt az információk közreadásáért.



Lemezújság archívum
Közösségfejlesztés