Közösségfejlesztés

Lemezújság archívum
Nyomtatóbarát változat
Cím:
Tájékoztató a Nemzetek Házáról
Szerző:
Hazai György
Folyóirat:
PC Lemezújság
Állomány:
Év:
1992
Szám:
33.szám
Oldalszám:
A cikkben lévő
Nevek:
Intézmények:
Nemzetek Közötti Baráti Társaságok Szövetsége, Nemzetek Háza
Települések:
Tárgyszavak:
nemzeti kulturális központ, nemzetek közötti barátság
Megjegyzés:
B11_33.txt
Annotáció:

TÁJÉKOZTATÓ A NEMZETEK HÁZÁRÓL
Magyarország felzárkózása Európához és a fejlett világhoz elképzelhetetlen anélkül, hogy ne ismerjük más népek történelmét, kultúráját, szokásait.
A Nemzetek Háza, a Nemzetek Közötti Baráti Társaságok Szövetsége 1990 júniusában jött létre azzal a céllal, hogy országos mozgalom- (szervezet-)ként soraiba tömörítse azokat a Magyarországon működő baráti társaságokat, köröket és a kétoldalú kapcsolatokat ápoló más egyesületeket, amelyek összefogják az egy-egy ország iránt érdeklődő embereket foglalkoztatásukra, politikai meggyőződésükre való tekintet nélkül. Jelenleg több mint 40 (a hozzájuk tartozó budapesti és vidéki tagcsoportokkal együtt közel 100) azoknak a tagszervezeteknek a száma, amelynek célja a különböző országok történelmének, kulturális emlékeinek, hagyományainak megismertetése és népszerűsítése, kapcsolatainak ápolása és továbbfejlesztése rendszeres előadásokkal, kiállításokkal, konferenciákkal és egyéb rendezvényekkel. Ezen társaságok tevékenységéhez nyújt segítséget a Nemzetek Háza, amely ily módon nemzetközi kulturális központ szerepét tölti be. Minden tagszervezetnek saját belső ügye, miként éli életét, milyen programokat szervez, mennyire aktivizálja tagjait. Általában eltérőek taglétszámaik, érdeklődési területük, munkamódszerük stb. Az elmúlt évben alakult - mint minden esetben, ezúttal is alulról jövő kezdeményezés alapján - a Magyar-Ausztrál, a Magyar-Filippin, a Nagykanizsai Magyar- Amerikai, a Budapesti Magyar-Észt, a Magyar-Ukrán Társaság, a Magyar-Orosz Baráti Kör, a Magyar-Horvát Társaság, amelyek első lépéseiktől fogva a Nemzetek Házához tartozónak deklarálták magukat. Folyik az előkészítő és szervező munka a Magyar-Brazil, a Magyar-Litván, a Magyar-Olasz és a Magyar-Grúz Társaság létrehozására. A Nemzetek Háza gondot fordít arra, hogy a baráti társaságok létét, a "népi diplomácia" gondolatkörét, tevékenységük társadalmi hasznosságát széles körben elismertesse. Ennek érdekében sokoldalú kapcsolatrendszer kiépítésére törekedtünk, melyekhez lehetőleg azonnal és közvetlenül csatoltuk tagszervezeteinket.
Röviden ezekről a kapcsolatfelvételekről és együttműködési kezdeményezésekről:
- Kapcsolatba léptünk az Országgyűlés Külügyi Főosztályával és az Interparlamentáris Unió Baráti Tagozataival. Egyes tagszervezeteink ennek révén közvetlenül együttműködnek a képviselői csoportokkal és szakmailag segítik munkájukat.
- Együttműködési megállapodást kötöttünk a Nemzetiségi és Etnikai Kisebbségi Hivatallal, melynek keretében közös programokat, a művészeknek bemutatkozási lehetőségeket szervezünk.
- Eredményes együttműködés alakult ki a Művelődési és Közoktatási Minisztérium egyes osztályaival.
- Szándékunk, hogy a Nemzetek Háza a főváros kulturális életében és nemzetközi kapcsolataiban is szerephez jusson. Ezt szolgálta a főpolgármester-helyettessel és a magisztrátus elnökével rendezett találkozó.
- A Nemzetek Háza tagszervezeteként működő két német alapítvány: a Hanns Seidel és a Friedrich Naumann Stiftung révén politikai viták és szakmai, tudományos konferenciák színhelye, amelyek által szintén bővülnek kapcsolataink. Az itt rendezett nemzetközi kulturális tanácskozások is gyarapították a rólunk kialakult hazai és külföldi kedvező véleményeket.
- A Nemzetek Háza felvételét kérte a Magyar Kulturális Kamara tagszervezetei sorába. Tagságunk révén közvetlen kapcsolatba léphetünk a kulturális intézményrendszer egészével. Szót emelhetünk a kulturális tevékenységet érintő jogszabályok és más intézkedések tárgyában, segítő partnereket találhatunk - főleg vidéki - tagszervezeteink működéséhez. Egyre inkább rendszeressé válik, hogy a Budapestre akkreditált diplomáciai testületek tagjai csakúgy, mint a hazánkba érkező külföldi diplomaták, delegációk ellátogatnak hozzánk. Néhány példa a közelmúlt eseményeiből:
- A független Észtország kulturális miniszterének első útja is a Nemzetek Házába vezetett, ahol ismertette a frissiben aláírt államközi kulturális egyezményt. A francia-magyar kulturális kapcsolatok elmélyítése terén kimagasló érdemeket szerzett, Franciaországban élő De Gérando-Teleki Judit asszony ugyancsak itt vette át a Kormány elismerését, a Pro Cultura Hungarica kitüntetést a művelődési és közoktatási minisztertől.
- A közelmúltban itt találkozott a chicagoi székhelyű Litván Világszövetség elnöke a hazánkban élő litvánok képviselőivel.
- Több esetben a külföldi diplomaták ajánlották fel segítségüket új társaságok megszervezéséhez. A Nemzetek Háza keretében működő társaságok partnerei elsősorban a külföldi magyar baráti társaságok, egyesületek. Abban a reményben igyekeztünk átfogó képet adni a Nemzetek Háza tevékenységéről és jelenlegi helyzetéről, hogy a Magyarok Világszövetségével, a világon működő magyar egyesületekkel való szorosabb együttműködésünk a jövőben még inkább hozzájárul a hazai és a külföldön élő magyarság kapcsolatainak elmélyítéséhez, Magyarország tekintélyének, nemzetközi elismertségének és az országunk iránti érdeklődés növeléséhez.
Hazai György akadémikus,
a Nemzetek Háza elnöke
Nemzetek Háza
Városligeti fasor 45.
Pf. 13. 1071 Budapest
Telefon: 1426-950



Lemezújság archívum
Közösségfejlesztés