Közösségfejlesztés

Lemezújság archívum
Nyomtatóbarát változat
Cím:
Milyen programokra van szükségem?
Szerző:
Rócza Gábor
Folyóirat:
PC Lemezújság
Állomány:
Év:
1992
Szám:
29.szám
Oldalszám:
A cikkben lévő
Nevek:
Intézmények:
Települések:
Tárgyszavak:
számítógép, szoftverek
Megjegyzés:
F00_9229.txt
Annotáció:

Milyen programokra van szükségem?
Sok embernek a program egy színházi eseményt, vagy egy jó meccset jelent, de az emberek egyre növekvő körének már egy más fogalmat is takar.
A számítógépek programjai, szoftverei, meghatározzák, specifikálják a tulajdonunkban lévő gépek felhasználhatóságát. Ezért sokan csak gyűjtik a programokat, igazából nem is tudják, hogy mire valók. Találkoztam olyanokkal, akiknek több száz lemezen több ezer programjuk volt, de ugyanúgy mint én csak nagyon korlátozott számú szoftvert használ. Ez igazából pénz, és idő pazarlás. Mindenkinek csak azt tudom javasolni, hogy jól fontolja meg milyen programokat tart magánál, és tudja azt, hogy milyen programjai vannak a barátainak. Tehát egy új igénynél tudnunk kell, hogy hová kell fordulnunk, és nem biztos, hogy ez a mi polcunk lesz.
Kis írásom segítséget szeretne nyújtani, hogyan is lehet egy praktikus rendszert kiépíteni saját lemezeinken, esetleg ha van háttértárunkon. Nem szeretnék gépspecifikus lenni, ezért ha bizonyos dolgok nem érvényesülnek a saját gépeden, akkor nyugodtan ugord át, és lépj a következő fejezetre.
Kezdjük az elején. Amikor bekapcsoljuk a gépünket a gép lemezről tölti be a számára szükséges rendszert, vagy saját memóriájából. Ha lemezről, akkor ezt a lemezt rendszerlemeznek hívjuk. Tehát az első fontos program, szoftver maga a rendszer, ami nélkül nem tudna a gép működni. Nagyon fontos, hogy a gépen futó rendszert bizonyos szintig megtanuljuk, megismerjük. Ezért mindenkinek ajánlom, hogy a számítógépének rendszeréről tartson egy könyvet mondjuk egy méteres hatósugáron belül, mert sokat használja a felhasználó. Később majd megismer olyan programokat, amelyek segítik a könnyebb kommunikációt a felhasználó és a gép között, de ezt majd később tárgyaljuk. Térjünk vissza a rendszerhez. Itt meg kell tanulni, hogy hogyan kell programokat másolni, indítani, törölni, átnevezni, elmozdítani, és még sorolhatnám. Mindenkinek magának kell eldönteni, ha lehetőség van rá, hogy milyen rendszert szeret, így milyen rendszerrel dolgozik. Nem biztos, hogy a magasabb verziószámú rendszer számomra jobb lehetőségeket nyújt. Kérdezősködj, mielőtt rendszert váltasz! (Ez nem politikai reklám helye!)
A felhasználó ettől a pillanattól kezdve széles lehetőségeket kap, hogy mire is használhatja a gépét, így széles választékból választhat. Megpróbálok egy gondolatsoron végigmenni, hátha sikerül, és bemutatni a tipikus felhasználókat, és azt a programpalettát, ami neki szükséges.
A legjobban elterjedt kör azok, akik egy programot el tudnak indítani a gépen, és abban ügyesen dolgoznak, de nincs igényük, hogy minél jobban kihasználják a lehetőségeket. Talán azt is gondolják, hogy nem is lehet más programot használni ezen a gépen. Ezeknek a felhasználóknak csak ezt az egy programot kell lemásolni, és jól eltenni abból a célból, hogy ha valamikor megsérül a program ne okozzon felakadást. Figyelni kell arra is, hogy ha a program adatokat készít, mondjuk lemezre, akkor azokat is időnként le kell menteni több példányban. Sokan kérdezik tőlem, hogy milyen gyakran? Csak azt tudom mondani, gondolja végig a kedves felhasználó, hogy milyen kára lesz az elveszett információnak, döntsön a belátása szerint. Egy szövegszerkesztő file-it nem olyan gyakran kell menteni, mint például a gyár főkönyvi program adatait. A levelet újra lehet írni, egy új főkönyvi mérleg elkészítése akár hónapokban mérhető. Hozzá kell tennem, hogy az első elveszített adatok után mindenki jóval óvatosabb lesz, és sűrűbben ment. Én is ilyen vagyok.
Ha valaki tovább lép ezen a fokon, akkor a következő szempontokat figyelembe venni.
- Mi a célom a számítógépemmel
- Mennyi pénzem van a megvalósításra
- Milyen kapcsolatom van a számítógépes barátaimmal
- Milyen továbblépési lehetőségeim lesznek a jövőben
Ha ezekre a kérdésekre többé-kevésbé válaszolni tudok, akkor arra is képes vagyok válaszolni, hogy milyen szoftverekre van szükségem. Nézzünk egy mindennapos felhasználót. Szüksége van arra, hogy levelet tudjon írni az ismerőseinek. Tudjon rajzolni egy szivet a barátnőjének, illetve barátjának. Ha a levélre rá is tudná tenni, az külön jó. Telefonszámok között tudjon keresni, hogy fel tudja hívni a Józsit. Statisztikát tudjon készíteni a zsebén egy hónapban átfolyt pénzmennyiségről, ki tudja számolni a pí logaritmusát, szóljon, ha a házassági évfordulóra virágot kell venni, vagy be szeretne jelentkezni a CIA adatbankjába.
Ezeket a funkciókat külön-külön is el lehet végezni más-más programokkal, de már léteznek integrált programok, amelyek minden felsorolt igényt kielégítenek. Ezekről a programokról mindenképpen készítsünk másolatokat, és tegyük megbízható helyre. Ne a kályha mellé, vagy egy nagy mágnes közelébe! Jó, ha tudjuk, hogy barátaink közül kinek vannak meg ezek a programok, ha mégis probléma adódik. Például nem találjuk a megsérült programot. A programok részletezését a következő számokra tartogatnom, de ha valaki megírná melyikkel kezdjem, annak nagyon örülnék, mert akkor az igényekhez tudnám igazítani a mondanivalót.
Pár szót kell ejtenünk olyan programokról, amelyek nem nagy méretűek, de a számítógép használata során a kezelésüket nagyon megkönnyíti. Ezeket segédprogramoknak nevezzük. Tehát, ha a billentyűzet nem tud ékezetes betűket, vagy a rendszer parancsait nem tudjuk pontosan, más betűket szeretnénk látni a képernyőn, az adatok sok helyet foglalnak el a lemezen, és tömöríteni szeretnénk, a printeren új betűket szeretnénk látni. Ekkor a segédprogram, amely mérete nagyon különböző, elindításával a kívánt hatást elérhetjük. Ezeket is praktikus egy külön helyre eltenni, és másolatokat készíteni róla. Még egy típusa van a felhasználók körének, azok akik szeretik a játékprogramokat. Nem láttam olyan játékost, amely ne egy-két játékprogramnál többet játszott volna, tehát igazából nincs sok ilyen programra szüksége. Igazából a játékok sok esetben csak új lehetőségekre hívja fel a felhasználó számára. Ezeket a háttértárra, ha nem muszáj, ne másoljuk fel, csak a helyet foglalja.
Számtalan más program lehetséges, amiről még nem beszéltünk, de egy- két szabályt már megfogalmazhatunk.
- A háttértár legyen áttekinthető
- A háttértáron egyszerre két példányt egy programból csak indokolt esetben tároljunk
- Egy típusú programokból válasszuk ki a számunkra legmegfelelőbbet és csak az legyen a háttértárban
- Gyakran mentsük a saját adatainkat
- Készítsünk katalógust a lemezeinket. Ez lehet akár a számítógépen
- Vigyázzunk a vírusmentes tárolásra
Ha ezeket a szabályokat betartjuk, akkor nagyon sok örömünk lesz a felhasználás során.
Sok sikert, jó munkát kívánok
Rócza Gábor



Lemezújság archívum
Közösségfejlesztés