Közösségfejlesztés

Lemezújság archívum
Nyomtatóbarát változat
Cím:
Búcsú a tanácsoktól: Beszélgetés Szalai István Sárbogárd volt tanácselnökével
Szerző:
Hargitai Lajos
Folyóirat:
PC Lemezújság
Állomány:
Év:
1990
Szám:
19.sz.
Oldalszám:
A cikkben lévő
Nevek:
Szalai István
Intézmények:
Bogárd és Vidéke újság
Települések:
Sárbogárd
Tárgyszavak:
helyi önkormányzat, helyi orgánum
Megjegyzés:
hargit19.pcl
Annotáció:


A Bogárd és vidéke c. lap ismét életre kelt. Érdekessége, hogy a tulajdonosa, és felelős szerkesztője Hargitai Lajos népművelő kollégánk. Az ő lapjából idézünk.
Köszöntöm lapom olvasóit!
Önök egy magántulajdonban lévő újságot tartanak kezükben. Laptulajdonosként egyedül vállalom az újság kiadásának kockázatát. Itt mondok köszönetet újságírásban tapasztalt barátaimnak: a KURIR főszerkesztő helyettesének Nógrádi Gábornak, a Népszabadság kulturális rovatvezetőjének Varsányi Gyulának, Péterfi Ferenc barátomnak, akik szakmailag segítették az indulást és bátorságot adtak a kezdéshez. Köszönetet mondok a TRIGON Számítástechnikai KFT-nek, hogy az újságszerkesztéshez szükséges számítástechnikai eszközöket kedvező feltételekkel rendelkezésemre bocsátotta.
A lapot nem egyedül csinálom. A szerkesztésben segítőm Nagy József, az újságírásban munkatársaim Kőszegi Erika és Sipos Krisztina. A fotók elkészítését Sztari Béla vállalta. A "Kölyöksarok" szerkesztését lányomra Virágra bíztam, a rajzok készítésében fiam, Balázs, a lap terjesztésében édesanyám segít.
Célunk, hogy pontos információkkal, friss, bőséges híranyaggal segítsük olvasóink tájékozódását helyi ügyekben. A helyi nyilvánosság fontos fórumává szeretnénk tenni ezt az újságot. Azt szeretnénk, ha Önök is magukénak éreznék újságunkat. Helyt adunk írásaiknak a levelezési rovatban, véleményeiknek a "Nyílt tér" rovatban. Örömmel fogadunk minden közérdeklődésre számot tartó írást. Legyenek Önök is a lap szerkesztői, írói!
Újságom pártoktól, szervezetektől független, és az is kíván maradni. Egyedül Tisztelt Olvasóimtól, a lap vásárlóitól nem független ez a lap. Tervünk szerint két-három bevezető próbaszám után januártól hetilapként jelenünk meg. Bizalmuk kifejezéseként rendeljék meg a "Bogárd és Vidéke" újságot!
Hargitai Lajos

Búcsú a tanácsoktól
Beszélgetés Szalai Istvánnal Sárbogárd volt tanácselnökével
- Miután megszűntek a tanácsok, más területen dolgozol, hogyan látod a tanács-rendszert? Ott kezdjük talán beszélgetésünket, hogyan kerültél te éppen erre a területre?
- Lehet, hogy komikusan hangzik, utcaseprőként kezdtem 1972 novemberében. No persze nem ez volt a munkám. Tervezés, és fejlesztés. Nem volt azonban akkor ilyen státus, így a fizetési listán az utcaseprők között szerepeltem. Dolgoztam azonban itt a tanácsnál szint minden területen.
- Milyen iskoláid vannak?
- Közgazdasági technikumi végzettséggel kerültem Sárbogárdra. Munka mellett végeztem el a közgazdasági egyetemet. Ezt követően a Politikai Főiskolán területfejlesztési szakot végeztem. Jelenleg végzem a jogi egyetemet közgazdasági-jogi szakirányban. 1979-től lettem titkár.
- Akkor Pál Viktor volt a tanácselnök, Kovács János pedig a Járási Hivatal elnöke.
- Nem okozott neked gondot az akkori vezetőgárda?
- Nagyon erős centralizált vezetés volt abban az időben. A járás, a párt és a nagyközség között Pál Viktor volt a közvetítő és igazából ő ütközött, ő vezette le a konfliktusokat. Viktor hagyott dolgozni. Az akkori viszonyokat adottnak tekintettem és annak keretei között próbáltam elképzeléseimet megvalósítani. Fejlesztési elképzeléseknek határt szabtak a szűkös anyagi lehetőségek. A pénz, ami Sárbogárd rendelkezésére állt az a jóllakáshoz mindig kevés volt, az éhenveszéshez pedig sok. A két nagy város Székesfehérvár és Dunaújváros minden fejlesztési forrást elszívott a megye többi részétől.
- Az 1980-as évektől egyre több szakember szakmai tapasztalata és nem politikai érdemei alapján került vezető beosztásba. Te 1984-től lettél tanácselnök. Ez sem ment akkor könnyen. Ha akkor nem szerveződik egy ellenállás a párt elképzeléseivel szemben, nem te, hanem Hermann Dezső lett volna tanácselnök. Az értelmiséget nem látták szívesen akkor még vezető beosztásokban.
- A hatalomnak az okozott gondot, hogy az értelmiség - a szó szoros értelmében vett értelmiség - nem fogadta kritikátlanul a felülről jövő dolgokat. Igyekezett lazítani a diktatúra a szorításán. A tanácsrendszer demokratizálási kísérletei is mindig szakítópróbák voltak. Az akkori kísérletek a mostani önkormányzatok létrejöttével teljesedhetnek ki. Azért is várok sokat az új önkormányzatoktól, mert elindulhatnak azok a szerves folyamatok, amelyek a helyi lakosságot saját ügyei érdekében mozgósíthatják a közös feladatokra.
- Mit ajánlanál az új önkormányzatnak, mit tegyen a jövőben?
- Legfontosabb az infrastruktúra fejlesztése, és a helyi társadalom fokozatos építése. Sárbogárdon eddig az infrastruktúra fejlesztésére fektettünk súlyt. Láthattuk, még ebben az aszályos nyárban sem kellett ivóvíz korlátozást bevezetnünk. A másik gond a szennyvíz. Annak teljeskörű kiépítése most van folyamatban. Okvetlenül tovább kell fejleszteni és a lakosságot is mozgósítani kell, mert alapvető környezeti gondokkal kerülhetünk rövidesen szembe, ha nem áll át Sárbogárd a zárt szennyvízkezelésre. A derítőgödrök időzített bombák. Feltétlenül fel kell számolni az alapi határ mellett lévő szennyvíztárolót, ami veszélyezteti ivóvízkészletünket.
- A kulturális és oktatási intézmények nagyjából rendben vannak, a tartalmi munka javítására jobbak lettek a feltételek.
- Az egészségügyben is van tennivaló. Nálunk nem kislistás választás volt. Rá kellett volna bízni a Sárbogárd nagyságú és adottságú településen a lakosságra, hogy melyik választási rendszert alkalmazzák. Sárbogárd több településrészből áll. Ezek mindegyikének kellett volna kislistát indítania, hogy jobban érvényesülhessenek a településrészek érdekei. Akkor nem lenne sárszentmiklósi probléma sem.
- Utolsó kérdésként: A Költségvetési Üzem A tanács dédelgetett gyermeke volt. Akkor is ők kapták a munkákat, amikor arra szakmailag jobban felkészült szervezet is vállalkozott volna.
- A télen épített új útra gondolsz?
- Igen. Amelyet végül is a Közúti Igazgatóság fog befejezni. Igen. Bizonyos munkákat protekcionálni kellett.
- Azért, hogy a "drehós" munkákat is elvégezzék?
- Igen. Nekik mindent meg kellett csinálni. Azért hozták létre annak idején őket.
- Azért annak van hátulütője, hogy itt van egy "drehós" üzem. Ebből a helyzetből nem tud kimászni. Kényelmes megoldás volt ez a tanács részéről.
- Igen. Ez konzervált bizonyos primitív viszonyokat is, mert pl. föl kellett vennie olyanokat is, akiket máshova nem vettek föl. Tehát nem alakulhatott ki így igazán minőségi munkásgárda sem.
- Jobb lenne talán, ha Róbert bácsi szociális otthonát nem termelőüzemben rendeznék be. Vagyis hát, nem kellene-e piaci viszonyok közé kényszeríteni ezt az üzemet?
- Ez egy nagy kérdés. A jövőben az üzemet piaci viszonyokra is alkalmassá kell tenni.
Tudom nem lesz könnyű dolga az új önkormányzatnak. Kívánom, hogy Sárbogárdra szebb napok jöjjenek!
- Köszönöm a beszélgetést.
Hargitai Lajos



Lemezújság archívum
Közösségfejlesztés