Közösségfejlesztés

Lemezújság archívum
Nyomtatóbarát változat
Cím:
Magyar Népfőiskolai Társaság: 1988 őszi ...
Szerző:
Folyóirat:
PC Lemezújság
Állomány:
Év:
1988
Szám:
8.szám
Oldalszám:
A cikkben lévő
Nevek:
Intézmények:
Magyar Népfőiskolai Társaság
Települések:
Tárgyszavak:
népfőiskola, egyesület
Megjegyzés:
nepfi208.pcl
Annotáció:

Magyar Népfőiskolai Társaság 1988 őszi hírek
Önálló jogi személy lett a Társaság!
Örömmel tudatjuk a Társaság minden egyes tagjával, hogy a HNF 1988 november 8-án kelt levele alapján a Társaságot, mint önálló jogi személy országos egyesületet a HNF-nél bejegyezte. A június 2-i alakuló ülés határozatának megfelelően az előkészített okmányokat augusztusban beadtuk a Művelődési Minisztérium számára. A példátlanul gyors ügyintézés eredményeként október végén a minisztériumi jóváhagyást, bejegyzési kérelem céljából továbbíthattuk a HNF részére. Társaságunk így még az életbelépő új, korszerűbb egyesülési törvény előtt, az érvényben lévő régi rendelet alapján önálló jogi személy státuszt nyert el.
Felhívjuk valamennyi társasági tag figyelemét arra, hogy - végleges összesítés még nem áll rendelkezésünkre - de a tagok egy része még nem tett eleget első féléves tagdíj-befizetési kötelezettségének. (1988. június-december)
Külön felhívjuk a figyelmet arra, hogy a korábbi csekkszámlaszámunk megváltozott!
Elindulásunkkor az Országos Közművelődési Központ MNB számlaszámát vettük igénybe, hogy a befizetéseket meg tudjuk kezdeni. Önállóságunkat is jobban kifejezi azonban, hogy saját bankszámlaszámunk legyen. A Magyar Hitel Bank Rt-vel kialakult együttműködésünk ezt könnyen lehetővé tette. A Magyar Népfőiskolai Társaság saját bankszámlaszáma szerepel már a Mit akar a Magyar Népfőiskolai Társaság c. dokumentumban is. (Magyar Hitel Bank Rt. Széchenyi Igazgatóság 202-88886 sz. számla közlemény rovat: 202-00307-0015)
Összefoglaló a Magyar Népfőiskolai Társaság elnökségének 1988. szeptember 8-i üléséről
Az elnökség az első ülését a Hazafias Népfront székházában tartotta. Az összejövetelen Benda Kálmán elnökölt, aki először is Huszár István alelnökünket üdvözölte abból az alkalomból, hogy a Társaság megalakulása óta a HNF főtitkárává választották.
Az alakuló ülés óta történtekről, a további elképzelésekről és tervekről Tóth János tájékoztatta a jelenlévőket.
Elmondta, hogy augusztusban benyújtották a kérelmet az önálló jogi személy egyesületté válás tárgyában. A lehetséges politikai, erkölcsi és anyagi támogatókkal elkezdődött a kapcsolatfelvétel. A Társaság hivatalos levélben kereste meg a művelődési minisztert, az államminisztert, a TOT elnökét, a Soros Alapítványt.
Dr. Berky Ferenc, az Ellenőrző Bizottság elnöke bejelentette, hogy tárgyalások kezdődtek a Magyar Hitel Bank Rt-vel a Társaság támogatásáról. A sponsori együttműködések további kimunkálását az elnökség támogatólak jóváhagyta.
Javaslatokat vázolt a titkár a Társaság további kapcsolatainak kiépítésére.
Ezek sorába tartozik a nemzetközi kapcsolatfelvétel elindítása is. A Társaság több hazai és külföldi művelődési szakmai rendezvényhez csatlakozhatna, amely emelné a hírét, biztosítaná társadalmi elfogadtatását. Így pl. kezdeményezzük, hogy az egyesülési törvény elfogadása után a HNF-fel és másokkal közösen rendezzünk országos fórumot a helyi egyesületek számára. Kapcsolódjon a Társaság az 1989-ben esedékes, társadalmi-kulturális öntevékenységgel foglalkozó nemzetközi szakmai tanácskozásokhoz és találkozókhoz. Pollák Tibor elnökségi tag arról szólt, hogy az ádándi Berzsenyi Egyesület kezelésébe kerülő kastélyépület lehetőséget teremt bentlakásos nemzetközi kurzusok szervezésére és ún. Európa Ház létesítésére.
Az elképzelések megvitatása alapján az elnökség úgy látja, hogy a belső munkára és szervezetkiépítésre kell helyezni a hangsúlyt, tisztázandó a viszony és együttműködés a TIT Népfőiskolai Tanácsával.
Elfogadást nyert, hogy kapcsolatot vegyünk fel az egyházakkal, valamint a már működő társadalmi szervezetekkel és önszerveződésekkel, szellemi-politikai mozgalmakkal, s el kell indítani a nemzetközi kapcsolatfelvételt is.
Egyetértésre talált az a nézet is, hogy szükség van az információcserére, s a Társaság annyit ér, amennyire a helyi népfőiskolák közös szellemi műhelyükként megbecsülik.
Az elnökségi ülés következő napirendi pontjaként a résztvevők megvitatták a Mit akar a Magyar Népfőiskolai Társaság? című szövegtervezetet. A tájékoztató a Társaság céljainak és Programjának rövid összefoglalása, amit a tagtoborzáshoz, a tagok pedig a Társaság kapcsolatépítéséhez, a támogatók megnyeréséhez használhatnak.
A szövegtervezet további stiláris kiigazítás után kinyomtatásra kerül és valamennyi társasági tag rendelkezésére áll.
A Társaság egyik legfontosabb feladata a népfőiskolák vezetőinek képzése, illetve továbbképzése. Ilyen vezetőképző kurzus tervét vitatta meg a testület.
Az elnökség ezek után néhány olyan népfőiskolatervet vitatott meg, amelyekre a Társaság a közeljövőben nagyobb, támogató figyelmet kíván fordítani.
Ugrin József körvonalazta a kállói népfőiskola-elképzelést, Kovács Bálint pedig az erdélyiek számára tervezett, írásban elterjesztett népfőiskolaterveket egészítette ki.
Támogatásra talált az a javaslat is, hogy a KALOT emlékkiállításhoz hasonlóan kerüljön megrendezésre egy emlékkiállítás a protestáns népfőiskolákról is a Ráday Kollégiumban. A Társaság többek között a TIT-hez fordul anyagi segítségért.
Az elnökség végül ügyrendi kérdéseket vitatott meg. Úgy határozott, hogy az elnökségi tagok híreit, információit - a tagoktól érkező tájékoztatásokkal együtt - rendszeresen tegyük közzé.
Elnökségi ülést negyedévenként, közgyűlést évente egyszer, szükség szerint kétszer tartsunk. A következő elnökségi ülés ideje november vége, december eleje.
Az elnökség elfogadta 16 új tag belépési szándékát. A Társaság emblémájának elkészítésére, az előterjesztett vázlatok alapján az elnökség Dózsa Tamás grafikus felkérése mellett döntött. A következő elnökségi ülés fő napirendi pontjai a belső munka kérdései legyenek: vezetőképzési terv, az 1989-es biennálé, az ez évi népfőiskolai tanfolyamok áttekintése stb.
A nyár elején megalakult Magyar Népfőiskolai Társaság egyik legfontosabb feladatának tartja, hogy az újonnan létrejött népfőiskolák számára kiépítsen egy fórumot, továbbképzési rendszert ahol az alakuló vagy meglévő népfőiskolák képviselői résztvehetnek.
Népfőiskolai vezetőképző tábor lesz Szödligeten december 2-4 között, majd január 13-15 között. Szívesen látjuk a tagokat, akik bővebb tájékoztatást Mihályfi Mártától kaphatnak a 151-348-as telefonszámon.
Továbbra is várjuk a működő népfőiskolák programjait, terveit, egy-egy tanulmányt, cikket munkájukról. A legjobbakat fölajánljuk közlésre a különböző lapokban.
Beküldéshez cím:
Mihályfi Márta könyvtárvezető Népfőiskolai Dokumentációtár Budapest Pf. 33. 1251 Tel: 151-348, 159-657/41
Az MTA Soros alapítvány a népfőiskolai pályázatra beérkezett sok pályamunkára való tekintettel újabb támogatással egészítette ki a korábbi támogatást október közepén. A pályázatra beérkezett tervezetekből a TIT Népfőiskolai Tanács és az MTA Soros Bizottság közös bíráló bizottsága dönt. Az erről szóló értesítést a Társaság tagjai körében körözni fogjuk.
Bővebb felvilágosítás: Pethes Attila TIT Országos Központ, Bp. Bródy S. u.4. Tel: 343-380/151 és 130-019

Lemezújság archívum
Közösségfejlesztés