Közösségfejlesztés

Lemezújság archívum
Nyomtatóbarát változat
Cím:
Magyar Nyitott Tér Alapítvány
Szerző:
Folyóirat:
PC Lemezújság
Állomány:
Év:
1991
Szám:
22.sz.
Oldalszám:
A cikkben lévő
Nevek:
Pordány Sarolta
Intézmények:
Magyar Nyitott Tér Alapítvány (Budapest, Corvin tér 8., 1011, T:2013-766/23)
Települések:
Tárgyszavak:
ifjúsági munkanélküliség, munkanélküliség
Megjegyzés:
nyitot22.txt
Annotáció:

Magyar Nyitott Tér Alapítvány
Cím: 1011 Bp. Corvin tér 8.
MHB 222-20914
Elnök: Pordány Sarolta
Ügyvezető: Csomó Csaba
T.: 20-13-766/23
Fax: 201-5328
1991. januárjában ,megalakult a Magyar Nyitott Tér Alapítvány, amely az ifjúsági munkanélküliség mérséklésében kíván szerepet vállalni. A piaci viszonyok kiteljesedése, a gazdasági struktúraváltás és az ezekkel egyidőben zajló gazdasági válság a munkanélküliség elkerülhetetlen, és jelenleg gyorsuló ütemű növekedésével jár együtt. A fiatalok helyzetét ezen túl a jelenlegi demográfiai hullám is súlyosbítja, melynek eredményeként körülbelül 20 %-kal több a munkaerőpiacra újonnan belépni kívánók száma, mint 10 évvel ezelőtt. A munkanélküliség megoldása, habár a legnagyobb felelősség az államra hárul, nem lehet kizárólagosan állami feladat. Szükség van olyan más szervezetekre is, melyek közreműködnek a munkanélküliség kezelésében, a hatékony megoldási módozatok keresésében. A munkaerőpiac tagoltsága különböző megközelítéseket tesz szükségessé. Külföldi tapasztalatok jelzik, hogy a differenciálatlan foglalkoztatási programok csak a középrétegek számára nyújtanak számottevő segítséget. Ezért speciális programokkal kell a különböző csoportokat, így a fiatal munka- nélkülieket is támogatni.
Ilyen, a fiatal korosztály problémáihoz igazodó program kidolgozásának igénye vezérelte az alapítókat is - a Nyitott Képzések Egyesületet és öt, a probléma iránt érzékeny fiatal magánszemélyt, amikor létrehozták 405 ezer forintos alaptőkével a Magyar Nyitott Tér Alapítványt.
Az alapítvány legfőbb feladatának a munkanélküli fiatalok életesélyeinek növelését tekinti. Ezt, az alapítók véleménye szerint hosszú távon az növeli a legbiztosabban, ha modern szakismerethez jutnak, ill. ha elsajátítják a vállalkozás alapjait, vállalkozói szemléletre tesznek szert.
Ennek érdekében az alapítvány:
- támogatást nyújt hasznosítható általános és szakképesítés megszerzéséhez;
- tanfolyamokat, kurzusokat szervez ezen ismeretek elsajátítása céljából;
- segíti a fiatalok idegen nyelvi képzését;
- támogatja nagyobb részt fiatalokból álló vállalkozások alapítását, ill. működtetését anyagi eszközökkel és tanácsadással;
- lehetőségeihez mérten egyéb közvetlen és közvetett módon is segíti a fiatalok elhelyezkedését;
- támogatja a fiatalok érdekében tevékenykedő szakemberek képzését, továbbképzését;
- fiatalokkal foglalkozó külföldi szervezetekkel kapcsolatot tartva csereutakat, tanulmányutakat szervez.
Az alapítvány munkájának első fázisa egy képzési project megszervezése, melynek keretében érettségizett fiataloknak nyílik lehetőségük vállalkozási alapképzettség megszerzésére. Ez hosszabb távon a kis és közép vállalkozói réteg növekedését segíti, amely nemzetgazdasági szempontból is fontos cél. A képzéshez kapcsolódik egy világnyelv elsajátításának a támogatása, amelynek szükségességét a mind nagyobb fokú világpiadi integrálódásunk bizonyítja.
A Nyitott Képzések Egyesület 1990 decemberében munkanélküliséggel foglalkozó konferenciát szervezett, 1991-ben pedig "Az ifjúsági munkanélküliség problémái" címmel tanfolyamot indított. Ezek a programok nem csak a fenti project elindítását könnyítik meg, hanem elősegítik egyéb helyi igények felszínre kerülését is, melyekre további tevékenységek szervezhetők.
Az alapítvány anyagi lehetőségéhez és kapacitásához mérten a későbbiekben más képzési formák indítását is tervezi. Ehhez jelenlegi szűkös anyagi helyzetünk nem elegendő. Céljaink minél teljesebb körű megvalósítása érdekében támogatókat, sponzorokat keressünk. Bíztató számunkra, hogy máris több hazai és nemzetközi szervezettől kaptunk ígéretet a hazánkban jelenleg még hiányzó gyakorlati tapasztalatok átadására, tevékenységünk szakmai-szervezeti megalapozásának segítésére.

Tájékoztató a G-2000 Alapítvány pályázati, díjazási és menedzselési rendszeréről
I. Általános szempontok
1. Pénzügyi támogatást kizárólag a pályázati rendszer elvei alapján, pályázati úton lehet odaítélni, az objektív összemérhetőség kritériumának teljesítése érdekében.
2. Pályázat meghirdetésére, közzétételére évente egy alkalommal a következő mechanizmus alapján kerül sor:
- júliusi kuratóriumi ülés: az éves konkrét szempontok meghatározása,
- szeptember 15-ig: a pályázatok meghirdetése,
- október 30-ig: pályázati határidő,
- december 15-ig: elbírálás,
- január kuratóriumi ülés: döntés,
- február 15-ig: közzététel, díjkiosztás.
(Az 1991-ben rövidített ütemezés miatt a határidők a jelzettektől eltérnek, melyet az éves pályázati kiírás részletesen tartalmaz.)
3. Pályázni az alapítvány által biztosított pályázati űrlapon lehet.
4. A pályázatok (egyéni és közösségi) szakterületei évente változnak, az alábbi kategorizálás alapján:
- matematika
- számítástechnika
- idegen nyelv
- természettudományok
- társadalomtudományok
II. Tehetséges fiatalok és közösségeik támogatása
A. Egyéni pályázatok
1. Pályázatot csak a támogatást kérő fiatal adhat be, két felnőtt szakember ajánlásával, véleményezésével együtt (pedagógus, nevelési tanácsadó, patronáló).
2. Pályázni 10-25 éves korig lehet, melynél kritériumként szerepel a már felmutatható konkrét eredmény (a tehetség terméke), illetve célkitűzés.
3. A támogatás módja egyszeri, anyagi elismerés. Az értékelés szakterületek és korosztályok szerint történik.
Kategóriák: 10-14 év
15-18 év
19-25 év.
4. A támogatottak számára, és korcsoportonkénti megosztására, differenciálására az elbírálásban résztvevő teamek tesznek javaslatot, a pályázatok száma és színvonala alapján.
B. Gyermekek közösségeinek támogatása
1. Pályázhatnak intézmények, alkotóműhelyek, melyek a tehetséges gyermekek neveléséhez, gondozásához saját eszközeikkel hozzájárulnak, az évente megjelenésre kerülő szakterületeken. Kritérium a konkrét, reális célkitűzések, tervek megfogalmazása.
2. Az a három leghasznosabbnak ítélt pályázat kerül díjazásra, amely a leghatékonyabban segítheti a tehetségnevelés ügyét.
Elbírálás:
1. A pályázatok elbírálását felkérés alapján szakértői csoportok végzik.
2. A pályázatok odaítéléséről az alapítvány kuratóriuma dönt.
III. A tehetségneveléssel foglalkozó szakemberek elismerése
1. Az alapítvány a magas színvonalú nevelő és gondozó munka elismerésére díjat alapított, amely 50 ezer forint pénzjutalommal párosul. Elnevezése: a "G-2000 Alapítvány díja a Tehetségekért".
2. Évente legfeljebb három személy kaphatja meg az elismerést jelképező díjat, melynek átadására minden évben ünnepi keretek között kerül sor.
3. Odaítélésére javaslatot tehetnek művelődési, oktatási intézmények, gyermekközösségek, magánszemélyek és közösségeik.
IV. Elméleti kutatások támogatása, megvalósításuk menedzselése
1. Az alapítvány kuratóriuma évente prioritások alapján tevékenységéhez kapcsolódó, azt segítő pályázatot ír ki.
2. Felkérhet szakembereket konkrét témák feldolgozására, meghatározott összeg megjelölésével.
3. Az alapítvány évenkénti döntés alapján pályázatot ír ki meglévő szellemi termékek megvalósítására, illetve támogatja a tehetségneveléssel kapcsolatos szellemi termékek publikálását.
G-2000
Alapítvány Kuratóriuma

A Nemhivatásos Színházak Szövetsége 1991. III. 3-án tartott küldöttgyűlése áttekintette a magyar amatőr és alternatív színjátszás és bábozás helyzetét, a Tihanyi levél 1989 végén való megjelenése óta eltelt idő fejleményeit, ezen belül saját munkáját, és meghatározta legsürgősebb feladatait:
- fokozni az érdekvédelmi tevékenységet, hiszen a gazdasági, szervezeti lehetőségek további romlása, szűkülése végzetes lehet,
- a meglévő és leendő minisztériumi, alapítványi források szétosztásánál kivívni a "szakma" véleményezési, részvételi jogát,
- megtudni, hogy mely társadalmi szervezetek vállaltak feladatot a színjátszás, bábozás területén, melyek kaptak-e a feladat végrehajtásához költségvetési támogatást, ezekkel a szervezetekkel a kapcsolatot felvenni és tevékenységeinket összehangolni,
- olyan tiszteletbeli elnököt megnyerni a műfaj képviseletére, aki érdekeinket a legmagasabb fórumokon is tudja, akarja képviselni,
- a színjátszók, bábosok tevékenységéhez az állam fenntartói részvételét kikövetelni, saját erőfeszítéssel támogatókat, szponzorokat megnyerni,
- a megszerzett anyagi források felhasználásával segíteni a felmenő rendszerű fesztiválok, találkozók felélesztésében, életbenntartásában, saját kezdeményezéssel a keletkezett hiányokat pótolni, tagoknak szakmai és információs szolgáltatásokat nyújtani.
E feladatok végrehajtásával bízta meg a küldöttgyűlés az újonnan megválasztott elnökséget:
elnök: Nagy András László 1091. Bp. Mihálkovics u. 16. T: 1343-567
elnökségi tagok:
Kiss László 1088 Bp. Szentkirályi u. 26. T: 1384-264
Regős János 1122 Bp. Csaba u. 6. T: 1812-337
Szász Zsolt 4060 Balmazújváros, Bocskai u. 3.
Kaposi László 2100 Gödöllő, Szőlő u. 4.
Dr.Koy Gábor 6721 Szeged, Vadász u. 4/a.
Buch Hunor 1068 Bp. Felsőerdősor u. 3. III. 25.
Debreczeni Tibor 1011 Bp. Jégverem u. 8. T: 201-7324

Lemezújság archívum
Közösségfejlesztés